2xjääkaappi-pakastin vai jääkaappi+kaappipakastin

Sähkönsäästäjä

Moro, kumpi on sähkönkulutukseltaan parempi ratkaisu, kaksi jääkaappi-pakastinta vai erilliset jääkaappi ja kaappipakastin? Kriteerinä tosiaan pelkästään sähkönkulutus.

Omasta mielestäni kahden jääkaappi-pakastimen edut:
- voit laittaa toiseen jääkaappipakastimen jääkaappiin usein käytettävät ja toiseen harvoin käytetyt elintarvikkeet. Ottaaksesi esim. maitoa jääkaapista, ei tarvitse avata koko 180 senttistä isoa ovea ja lämmittää isoa jääkaappia. Saman voit tehdä pakastimelle.

- Jos lähdet reissuun, voit laittaa kaikki elintarvikkeet toiseen kaappiin ja laittaa toisen jääkaappipakastimen jääkaapin pois päältä.

- Jos sinulla onkin vähemmän pakasteita esim. lopputalvesta (kesän marjat, sienet ja hirvenlihat syöty) voit laittaa toisen pakastimen pois päältä, eikä tarvitse turhaan pitää kokonaista isoa kaappipakastinta kylmänä.

Mutta pitääkö tämä paikkansa? Viekö kaksi jääkaappipakastinta (eli periaatteessa neljä pientä laitetta) enemmän sähköä, kuin yksi iso jääkaappi ja yksi iso pakastinkaappi em. kikkailuista riippumatta?

1

801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riittääkö teho

      Sähkönkulutuksenhan saat aika hyvin arvioitua laitteiden ilmoitetusta vuosikulutuksesta. 2 jääkaappipakastinta lienee vähän suurempi energiasyöppö kuin 1jk 1 pakastin.

      Mutta, kuten itsekin totesit, on kahden jääkaappipakastimen setillä joitain etuja. Esim. se, että toisen laitteen hajotessa saat ainakin tärkeimmät/kalleimmat elintarvikkeet turvaan toimivaan laitteeseen. Kun nykyään tuntuu jo 5 vuotta olevan ihan hyvä elinikä laitteille....

      Toimiva pakastin ei paljoa auta, jos (lue: kun) ainokainen jääkaappi hajoaa. Tai päinvastoin.

      Pakastimen sulatus on paljon helpompaa ja sen voi tehdä vaikka kesällä, kun tavarat saa toiseen pakastimeen turvaan.

      Mahdollisuus sammuttaa toinen laite loman ajaksi ei sen sijaan ole niin hirveän tärkeä. Nykylaitteet vie jopa alle 1 kWh/d, joten ei 2 viikon lomankaan aikana synny edes 2 € säästöä. Onko vaivan arvoista?

      Samoin kannattaa miettiä, onko tarvetta sammuttaa jääkaappia/pakastinta erikseen. Nykyään useimmissa jääkaappipakastimissa on vain yksi kompressori eikä jääkaappia tai pakastinta saa erikseen pois päältä.

      Toki on edelleen olemassa myös kahdella kompressorilla varustettuja ja onpa joissain 1-kompuraisissakin mahdollisuus pistää esim. pelkkä jääkaappi kokonaan pois päältä, pakastimen jatkaessa toimintaansa. Mutta näitä temppuja ei halvimmat mallit osaa.

      Itseasiassa avainsanat "marjat" ja "hirvenliha" viittaavat siihen, että härvelissä pitäisi olla kohtuullisen iso pakastuskyky, Väh. 12 kg/d tjsp. Yhden kompressorin jääkaappipakastimet on yleensä tarkoitettu lähinnä pakastepizzojen yms. säilytykseen ja ne kykenevät pakastamaan vain 4-6 kg/d.

      Erillinen jk pakastin -yhdistelmällä pakastuskyky pitäisi olla automaattisesti kunnossa, mutta 2x jääkaappipakastimeen päädyttäessä pitää nimenomaan valita laitteet tällä kriteerillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      65
      4180
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      46
      3969
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      36
      3462
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      2873
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2719
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2522
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2124
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      12
      1206
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      145
      1157
    10. Mitä ajattelet

      Mies minusta tänään?
      Ikävä
      80
      1006
    Aihe