Kun nordnetissä käy osakekauppaa niin voiko tehdä tarjouksia vai onko pakko ostaa sillä hinnalla osakkeita mikä niiden kurssi on sillä hetkellä? Eli jos ostan 500kpl Pönttö Oy osakkeita jotka maksavat 5euroa kappale niin sehän maksaisi 500euroa niin voisinko tarjota että ostaisin ne 480 euron hinnalla?
Voiko tehdä ostotarjouksia nordnetissä?
lässy munapää
3231
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voit tarjota, mutta et ehkä saa osakkeita. Myyjiä ei välttämättä löydy tuohon hintaan, jolloin tarjouksesi jää pörssin järjestelmään odottamaan. Kun katselet pörssin tarjoustasoja, näet että näitä toteutumattomia tarjouksia on jokaisessa osakkeessa sekä osto- että myyntipuolella.
Muuten, 500 viitosen hintaista osaketta maksaa 2500 euroa. :)
Hahhahahahah tulipas laskuvirhe :D:D:D:D
eli parempi vain ostella sillä lailla että näpyttelee haluamansa raha tai osakemäärän?
Älä ihmeessä koskaan osta ilman rajahintaa. Jossain Nokiassa asialla ei ole merkitystä, kun myyjiä riittää aina, mutta vähän vaihdetuissa osakkeissa saattaa alin myyntitarjous joskus olla hyvinkin korkealla.
Kannattaa katsoa tasot ennen ostomääräyksen tekoa ja miettiä, paljonko on todella valmis maksamaan osakkeista. Jos ei tarjontaa ole kohtuuhinnalla, on parempi jäädä odottamaan. Myyjiä löytyy kyllä aikanaan, jos osakkeen arvo todella on sitä mitä luulet.