Hei,
kuukautiseni ovat kestäneet nyt 4½vkoa, milloin pitäisi olla yhteydessä johonkin lääkäriin, ja millaiseen sellaiseen? terveyskeskus, ehkäisyneuvola??
Raskaana en voi olla sillä käytän ehkäisykapselia ja olen ymmärtänyt tuon aiheuttavan pitkiä kuukautisia, onko kohtalontovereita?
taustaa sen verran että kapseli ollut käytössä vuoden (ikäni kohta 22v ja ennen kapselin ottoa oli aina tosi säännöllinen kierto 27-28pvää ja kuukautiset kesti 3-4pvää) Nyt vuoden aikana on kuukautiset ollut kolme kertaa, tämä siis kolmas kerta, ja kestäneet 2-4vkoa.
Olen miettinyt kapselin käytön lopetusta, olisiko sellaiseen aihetta?
Kesällä minulla todettiin anemia, syön rautaa paljon mutta arvot eivät ylläripylläri nouse.
Mietin vain, että mitä minun tulisi tehdä. Olisiko jotain vaikka valmistetta joka lyhentäisi tuota kuukautisten pituutta?
Pitkät kuukautiset sekä ehkäisykapseli
4
4156
Vastaukset
- mirenallinen
Kyllä tuo on jo niin pitkä aika että yhteys gynegologiin.
Kerrot ettet voi olla raskaana käyttämäsi e-kapselin takia. No, se ei ole mikään 100%:n varma e-keino, ei mikään ole, ei edes sterilisaatio ole sellainen.
Tuo vuoto on hyvin yleinen kapselin sivuvaikutus.
Onhan noita lääk.olemassa jotka vähentävät vuodon määrää, sen sijaan pituutta eivät. - huolestunut
Moi mulla on vähä sama juttu.. oon 20v ja mul on nyt kuukautiset kestäny 2 viikkoo(normaalisti kestää 6pv..) syön Yasminei.. Olen ollut yhdynnässä viime kuukauden aikana... jostai vauva palstalt(ku googletin) nii siel sanottii et voi olla saanu keskenmenon.. voi olla mahdollist mun kohdal.. mut nii onko kohtalon tovereita?
voi toki johtuu siitä et aloin vahingos syömää pillereit 2 pv ennen ku piti.. ? - e2e24e24e2
suosittelen että lopetatte kemiallsiten valmisteiden käytön jos tarvitsette ehkäisyä käyttäkää kumia on turvallinen eikä aiheuta hormonaalisia ongelmia kuten teillä
- Pilvi
Höm! Mikään ei ole turvallinen, ei edes kondomi... sattuu ja tapahtuu senkin härveiln kanssa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201767
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991578Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481099Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43974Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44812Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760