aimme pikkukissan maanantaina 21.6
Neiti on nyt 8 viikkoa ja terhakka pikku pallero.
Neidin nimi on Usva ja kuvia saa katsoa
http://koti.mbnet.fi/hanzq/Usva/
Ja toki Usvalle saa jättää terkut vieraskirjaan:
http://www.freebok.net/books/hanzq/sign.html
Neiti on nyt 8 viikkoa ja terhakka pikku pallero.
Neidin nimi on Usva ja kuvia saa katsoa
http://koti.mbnet.fi/hanzq/Usva/
Ja toki Usvalle saa jättää terkut vieraskirjaan:
http://www.freebok.net/books/hanzq/sign.html
Vastaukset 24
Vanhimmat
jos saanen kysyä mistä mahdoitte saada/ostaa noin suloisen kissanpennun? aivan ihana!
itse juuri haeskelen sitä pentua :D
niin ja siis mistä päin?
Porvoosta. Tarkemmin Sarfsalöstä, joka on n. 20 km Porvoon keskustasta.
Yksi kissi jäi muistaakseni vielä ja uusi pentue tulossa.
Usvan veljet ja siskot oli ihan yhtä nättejä kuin Usvakin.
Mailaatko mulle osoitteeseen [email protected], niin laitan sulle kissanomistajan numeron jos vaikka sattuisit niin lähellä asustamaan että kissan voisit heiltä ottaa.
rääpälettä, suloinen tuo kullä on, mutta aivan liian pieni eroamaan emostaan ja sisaruksistaan. Eikö omistaja tiennyt vai eikö välittänyt? =( Luovutus olisi pitänyt tapahtua vasta 4 viikkoa myöhemmin, 12 viikon iässä!
Olin itsekin kuullut jostain että luovutus voi tapahtua n. 8 vkon iässä.
Nyt tätä palstaa lukiessani olen enemmän kuin sekaisin..
Joku sanoo 8 vko, toinen ainakin 12...
Miksi pikkuinen on jättänyt emonsa ja sisaruksensa noin aikaisin? Kauheaa jauhamista, mutta kissan luovutuiskä on edelleen se 12 viikkoa.
Jauhamistahan se on kun jokaiselle jonka kisu ei ole luovutus- ottohetkellä vähintään täyttänyt sitä 12-viikkoa annetaan heti palautetta.
Useinkaan se ei ole sen kisun ottajan virhe vaan syy on jossain muualla, siis miksi hyökätä heti pikkukisun uuden omistajan kimppuun?
... se ei voi olla muun kuin kissan ottajan vika, jos vie pennun alaikäisenä uuteen kotiin :( Tietämättömyyttä tämä usein on, ja on erityisen tärkeää, että omistajia valistetaan oikeasta luovutusiästä, vaikka se olisikin jo kyseisen pennun kannalta myöhäistä.
kumpi on parempi, se että ottaa pennun vaikka 8-viikkoisena uuteen kotiin vai se että pennulta menee niskat nurin? Kaikki pentujen myyjät/luovuttajat eivät tästä luovutusiästä paljon piittaa kun haluavat eroon pennuista.. Meidänkin pentu on vasta 10-viikkoinen, kaksi viikkoa sitten taloon tullut ja hyvin on sopeutunut, ja sisäsiistikin on...
Aina ei pidä katsoa kaikkeia niin mustavalkoisesti!
SUOSITELTAVA luovutusikä on 8-12 vko, jos pentujen
omistaja ei niitä kauempaa suostu pitämään, (varsinkin maalla tosi yleistä) onko muuta tehtävissä, kuin ottaa tai antaa jonkun muun ottaa, tai sitten ne lopetetaan tavalla tai toisella... Itse hain kaksi pentua 5 vko sitten meille VAIN 7 vko ikäisinä, silloinkin sain jo viikon puhuttua pennuille lisäaikaa! Maalla on karu meininki jossain mielessä, mutta toisaalta eläimet saa muuten olla tosi hienoissa, luonnollisissa oloissa... Itsekin olen törmännyt TOSI HYÖKKÄÄVÄÄN palveluun pentujen luovutusiän kohdalla eläinkaupoissa.. MAALAISJÄRKI KÄYTTÖÖN!! Muutama tärkeä asia on hyvä ottaa huomioon kun ottaa 'liian' nuoria pentuja. Mutta niistä varmaaan moni asioita selvittääkin.Itse olen muuten niin eläinten puolestapuhuja kun niitä itse otan, että niistä pidän tosi hyvän huolen, lapsuudesta asti on kotona ollut kissoja pentuineen, ja hyvin on mennyt tähän asti. Kissat elää pitkään ja on sosiaalisia!!
Katsoin vasta nyt kuvat pennusta, Uskomatonta,
ihan kuin KOPIO MEIDÄN PILLISTÄ joka tulee 27.6 12 vko, miten voi olla edes mahdollista...
väritys on just samanlainen, ihana kisu!
pentujen alkup.omistaja on saattannut tehdä päätöksen luopua niistä toisellakin tavalla,valitettavasti.Sitäpaitsi joskus emo ei selviä synnytyksestä tai sitten jostakin syystä hylkii pentujaan.Ei tarvi haukkua tätä joka kissalle kodin antoi!!
Että minun olisi pitänyt jättää ottamatta 7 viikkoinen kissapentu, joita nopeasti jaettiin pois pikku lapsen allergian takia. Kissa oli pentueesta ainoa jota EI OLTU OTETTU, OMISTAJAN MUKAAN RUMAN VÄRIN TAKIA. Minulle annettiin kaksi vaihtoehtoa, joko vien kissan tai se seuraavana iltana päästetään ulos tai tapetaan. Niin joo, tuossa tilanteessa tietty TOSI ELÄINTENYSTÄVÄ jättää kissan sinne, eihän sitä missään tilanteessa saa erottaa emostaan tuon ikäisenä. Kissa sopeutui meille erittäin hyvin, oppi sisäsiistiksi ja on oikein terhakka pikkuinen.
En voinut ottaa sitä riskiä että joku ennen seuraavaa iltaa hakee kissan tai että joku sen ulkoota pelastaa. Mitenköhän olisit itse tehnyt?
Itse en ottaisi alle luovutusikäistä pentua. Sellaisen ottaminen tappouhan alta ei nosta kissojen arvostusta. Jos nyt pennut haluaa pelastaa, voisi edes tarjoutua maksamaan emon leikkaushinnan verran, jotta jotain edistystä tapahtuisi. Muuten kierre vain jatkuu ja yhä useampi pentu kokee saman kohtalon (tulee siis tapetuksi tai luovutetuksi liian aikaisin). Yhden pennun "pelastaminen" alle luovutusikäisenä ajaa siis omistajia jatkamaan toimintatapaansa.
Kun ihmiset "hyvää hyvyyttään" ottavat huonosti hoidettuja ja alle luovutusikäisiä pentuja navetan nurkalta, omistajat ajattelevat vain, että antaa pentuja sitten tulla lisää, kun menevät näköjään kaupaksi tappouhan alla.
Yleinen syy liian nuoren pennun ottamiseen on yksinkertaisesti tietämättömyys oikeasta (12 vko) luovutusiästä ja kissojen hiekko arvostus.
Oikean luovutusiän noudattaminen on tärkeää kissojen arvostuksen nostamisessa. Tästä voisi myös kissojen luovuttajalle mainita.
Onkohan tuo suhtautumisesi nyt hieman liian jyrkkä kuitenkin?
Anoppi otti viime kesänä kaksi 5-viikkoista pentua, joiden emo ei niitä enää hoitanut. Emolla oli selvät aikaat pentujen tappamiseen, joten jotain oli tehtävä. Anopin muutkin kissat (yhtä löytökissaa lukuun ottamatta) ovat tulleet samalta naapurilta, ja aina vähintään 12-viikkoisina, joten oikea luovutusikä oli molempien osapuolien tiedossa.
Olisitko jättänyt pelastamatta kahden 5-viikkoisen pennun hengen vai ottanut ne pulloruokintaan itsellesi? En sanoisi olevan eläinten ystävä, jos vastaus olisi, että pennut olisivat saaneet jäädä kuolemaan.
"Itse en ottaisi alle luovutusikäistä pentua. Sellaisen ottaminen tappouhan alta ei nosta kissojen arvostusta."
"Eläintenystävä" taitaa olla harhaanjohtava nimimerkki noista repliikeistä päätellen. Eli siis sua ei haittaa vaikka pennut tapetaan tai emo hylkää ne alle 12 - viikkoisina???? Tuskin on kuule kyse "kissojen arvostuksesta" vaan niitten pelastamisesta ja hyvään hoitoon ja hyvään kotiin pääsemisestä.
Eli kääntäen, sun mielestä emon ja/tai omistajien hylkäämät pennut, jotka on alle 12 viikon ikäisiä joutaa kuolemaan ?????????
ihan oikesti ongelma meillä,niin kuin muualla maailmassakin on se, että kissat saavat joissakin perheissä, mm. maatiloilla lissäntyä vapaasti.
Ja toinen, ihmisten tietämättömyys ja itsekkyys.
Itse teen eläinuojelutyötä,ja varmasti pelastaisin kotiini pienen pieniäkin kissanpentuja, mutta varmasti pitäisin huolen,että emokissa (ja talon muut kissat) tulisivat leikatuksi.
Jos näin ei tapahtuisi,laittaisin esim. eläinsuojeluvalvojan puuttumaan asiaan.
Kun te ihmiset tietäisitte,mitä kaikkea tässäkin maassa tapahtuu.
Apua tarvittaisiin paljon paljon lisää,että suomen metsät saataisiin "puhtaaksi" ihmisen heitteille jättämistä kulkukissoista.
Jos näette tälläistä tapahtuvan,niin puuttukaa asiaan!
Jokainen joka eläimistä välittää, varmasti haluaa parantaa kissojen elinoloja. Se ei tapahdu kuitenkaan täällä keskustelupalstoilla tappelemalla.
Projekti päälle sinne missä tarvitaan!
[email protected]
"Eli siis sua ei haittaa vaikka pennut tapetaan tai emo hylkää ne alle 12 - viikkoisina????"
Itse en lemmikikseni välttämättä ottaisi, mutta varmasti ottaisin hoiviini ja yrittäisin parhaani mukaan kasvattaa luovutusikäisiksi asti (siis hylkäämistapauksissa). Tappouhkausjutut ovatkin jo sitten vähän mutkikkaampia. Voisin ottaa tappouhan alta pennut, jos saisin emon itselleni pentujen luovutusikään saakka ja leikkauttaa sen myös. Minua todellakin haittaa, että ihmiset voivat olla niin hirveitä, että edes ajattelevat tappavansa kissoja!
"Eli kääntäen, sun mielestä emon ja/tai omistajien hylkäämät pennut, jotka on alle 12 viikon ikäisiä joutaa kuolemaan ?????????"
Ei tosiaankaan! En ole missään välissä sanonut moista! Tarkoitan vain sitä, että on oltava jokin muu keino em. kissojen pelastamiseksi.
"Olisitko jättänyt pelastamatta kahden 5-viikkoisen pennun hengen vai ottanut ne pulloruokintaan itsellesi? En sanoisi olevan eläinten ystävä, jos vastaus olisi, että pennut olisivat saaneet jäädä kuolemaan."
Korostin "saarnassani" sitä, että liian usein ihmiset ottavat pentuja niiden ollessa vielä huomattavasti alle luovutusiän. Se, etten itselleni lemmikiksi ottaisi alle luovutusikäistä pentua ei tarkoita sitä, etteikö tällaiset kissat ansaitsisi parempaa! Tottakai ottaisin 5-viikkoiset pennut ja ne kasvattaisin, jos emo ne hylkäisi (siis jos olisi rahaa ja oma asunto). Aika harvoin kuitenkin käy niin, että emo hylkää pennut (ja varsinkin noin vanhat pennut) oikeasti. Omistaja voi tietämättömyyttään luulla maidosta vieroittamista emon hylkäysaikeiksi. Tottakai oikeatakin hylkäämistä tapahtuu (usein heti synnytyksen jälkeen) ja silloin emon omistajan olisi hyvä etsiä pennuille toinen emo tai sijaisperhe.
Noh, tässä mainitsemassani tapauksessa ainakin ole todellakin kyse hylkäämisestä. Sen verran asiantuntijoita ovat anoppini ja hänen naapurinsa kissojen suhteen (anopilla ollut kissoja yli 40 vuotta). Tämä tosin oli ensimmäinen kerta, kun kumpikaan näki emokissan tällä tavalla hyökkäilevän pentujensa kimppuun ja torjuvan niiden lähestymisyritykset, joten mistään kovin yleisestä ei ole kyse. Tämä emo ei myöskään koskaan aikasemmin ole vieroittanut 5-viikkoisia maidosta, vaan vasta 8-viikkoiset tai sitä hieman vanhemmat, mutta jopa 15-viikkoiset ovat saaneet vielä imeä. Kyseinen kissa tosin sairastui vakavasti viime syksynä ja se oli lopetettava. Ehkäpä sairaus oli jo piilevänä kesällä, eikä emo enää yksinkertaisesti jaksanut huolehtia pennuista.
Toisaalta myös Laku löytyi hylättynä, ja neidillä oli ikää silloin vasta se 3-4 viikkoa. Eli näitä hylkäämisiä tapahtuu silloin tällöin.
Itse ottaisin emon pentuineen hoitoon kaikkein mieluiten, mutta hätätapauksessa pelkät pennutkin ja veisin emon steriloitavaksi välittömästi. Näin vältettäisiin jatkossa vahinkopennut saman kissan kohdalla.
Olin saanut sellaisen käsityksen, että pentujen luovutusikä on n. 8 vkoa.
Myönnän, että olin asiassa väärässä, mutta ei se tarkoita, ettenkö kissaani arvostaisi.
En ottanut pentua "tappouhan" alta, vaan koska olin suunnitellut kissaa jo pitkään.
Ei kissalla mitään tappouhkaa päällään ollut edes.
Ajattelin koko ajan, että kyseinen pentu on tullut noin nuorena vain tietämättömyydestä, mutta nämä muut sitten änkivät mukaan tappouhat, emon hylkäämiset sun muut. En tarkoittanut kommentillani näin isoa juttua aloittaa :) mutta hyvä, että tuli esille.
Seuraavan kerran sitten tiedät, että alin luovutusikä on 12 viikkoa, ihan kissan (ja omistajan) parhaaksi. Liian aikainen luovutusikä voi aiheuttaa sisäsiistien tapojen unohtumista, aggressivisuutta muita kissoja ja/tai ihmisiä kohtaan, lussuttamista, eroahdistusta... jne. Yleisin käytöshäiriö lienee tuo sisäsiisteyshomma sekä väärä suhtautuminen ihmiseen esim. leikkiessä.
Juu, en kyllä olisi ottanut, jos olisin ollut asiasta tietoinen... :/
Hyvin ollaan pärjätty kuitenkin.
Täytynee ensi kerralla muistaa jos toisen kisun hankkiminen tulee ajankohtaiseksi.
Suloinen epeli ja kaikkea hyvää teille kissaperheelle. Niin ja hyvää Juhannusta myöskin :)
Olihan kiva lukea vaihteeksi viesti, joka ei ollut kiukkuinen :)
Usva voi hyvin ja PALJON terkkuja teillekin päin!