Haluaisin tietää täytyykö pakkoajatuksiin syödä lääkkeitä?Voisikohan joku kertoa?
Hei
neve
3605
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Yleensä psykiatrisia tiloja lääkitään silloin mikäli tila aiheuttaa kärsimystä potilaalle tai huomattavassa määrin hänen ympäristölleen.
"Pakkoajatukset" voi ymmärtää monella tavalla. Mikäli kyseessä on neuroositasoinen vaiva (pakkoajatukset häiritsevät, mutta potilas ei toimi niiden mukaisesti) niin lääkityksenä on mahdollista käyttää ahdistushäiriöihin käytettyjä (masennus)lääkkeitä. Mikäli taas on kyseessä psykoottinen tila, jossa ihmisen todellisuudentaju on hämärtynyt ja hän käyttäytyy pakkoajatusten mukaan niin apua saattaisi olla psykoosilääkkeistä.
Kysymykseesi on mahdotonta antaa yhtä vastausta mikäli et kerro tarkemmin mistä on kysymys.
Itse olen kärsinyt pakkoajatuspainotteisesta pakko-oireisesta häiriöstä useamman vuoden ajan ja saanut noin vuoden ajan siihen hoitoa. Olen huomannut lääkehoidon ja terapian yhdistelmän omalla kohdallani toimivaksi vaihtoehdoksi.
Lääkkeet auttavat jaksamaan arkirutiineissa ja terapiassa olen oppinut "hallitsemaan" tai ehkä ennemminkin olemaan välittämättä pakkoajatuksista. Olen myös huomannut kirjastoistakin saatavien rentoutusharjoitusten (cd-levyillä) auttavan pakkoajatuksiin liittyvään tai ne laukaisevaan jännitykseen.
En ole päässyt niistä eroon enkä tiedä, tulenko koskaan pääsemäänkään, mutta em. hoito on auttanut minua tulemaan sen kanssa toimeen.
sä sitten mietit?
mulla pyörii päässä et pitäis saada nuorta
naista, ei siihen kyl pillerit auta.
seksi eukon kans helpottaa aina vähäks aikaa
mut ei pitkään