No nyt!

On kortit lähetetty.
Tekstiviestit ja sähköpostin kautta Jouluterveiset.
Ketjukirjeinä muutama joista kyllä aina, kun lähetän niitä eteenpäin niin poistan kaikki uhkaukset ja vaatimukset lähettää niin ja niin monelle ja vielä itsellekin.

No Jouluaatto on ja pitäis saada syödäkin, mutta kun kiertää ja kääntää vatsassa niin en kyllä tänään syöpöttele yhtään mitään.
Lahjat avasin jo aamukahvin aikaan ja kyllä olen ollut kiltti niiden perusteella.
Televisiokin näyttää maksukanavia ilmaiseksi, joten eihän tässä mitään hätää.
Kirja odottaa lukemistaan.

Mutta oikein hyvää Joulun aikaa kaikille.
Niin Jouluisille kun Jouluttomillekin, tutuille ja tuntemattomille palstalaisille.
Rekatuille ja puskille.
Jokaiselle.

5

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rygseck

      Oikein Hyvää Joulua myös Sinulle !!

    • Samoin sinulle ! Oikein hyvää Joulua!

    • Hyvää Joulua! Rauhallinen aamuhetki.. Ulkona on vielä pimeää ja sytytin kynttilöitä. Eli tänään ei ole mihinkään kiire.

    • Hei kun keikuskelen

      Kivaa olotilaa sinne toisellekin rannalle. Minkäs kirjan sivuja teikäläinen käänneskelee? Josko saisin vinkin, minkä kirjan seuraavaksi menisin kirjastosta hakemaan. Nyt luen Wilbur Smithin kirjaa.

      Oon istuskellut tuola ulkona höyryävän kahvikupposen kera. Satelee hiljakseen vettä, maa musta ja puut tököttää kuolleen näköisinä. Vähäkö ankeen näköstä. Onneksi Linnut pöhöhtää kohta jostakin piilostaan ja tulevat herkuttelemaan lattamillani herkkujen-herkuilla. Pähkinöitä, namskutaraaraa, auringonkukansiemeniä, nams-nams, kauraakin on tällätty, namskis.

      Vaan täytyy kyllä sanoskella, että kevättä se meikäläinen oottelee. JIPPII kohta vuosi vaihtuu ja siitä parin viikon kuluttua, alan oikein olan takaa sitä kevättä odottamaan. Pikku inspiraationpoikaset alkaa pikkuhiljaa putkahtelemaan mieleen. Lallalalaa, on lyhyempi matka kevääseen, kuin viime syksyyn.:)

      Oottelen mun poikani heräämistä, että pääsis jollakin tavalla alkuun tämän päivän suunnitelmissa. Tuli taas valvottua yöllä myöhempään kuin myöhään ja vähän on silimät ristissä.

      Nyt meen taas käväsemään tuola pihalla, josko ne linnut olis nyt tulleet. Ämpärillisestä kahvia on vielä jäljellä puolet. Heräsin vasta tunti sitte. Mut mitä välii..

      • Moi vaan sinnekin rannalle.
        Täällä rannalla ja metsässä kävin kuvailemassa "jouluisia kuvia". Sainhan yhteen kuvaan jopa luntakin.
        Meri niin kauniina kimmelsi auringossa.
        Aivan upea ilma on ollut.
        Siellä sitten metsässä oli noita oravia ja kaikenmaailman lintujakin.
        Huomenna olis tarkotus tonne toiseen suuntaan lähteä kuvailemaan lisää joulua.

        Kirja jota olen selannut on Paulo Coelhon "Alef".
        Sen ostin jo syksyllä kun tuli painosta mutta lukeminen on jäänyt kun ei ole ollut Coelho fiilistä.

        Ite oottelen tässä vielä kolme viikkoa tota lomaa.
        Tasan kolmen viikon päästä pitäis olla Egyptissä, mikäli mitään ihmettä ei satu..
        Ja kun sieltä tulee niin varmaan sen keväänkin jaksaa paremmin.
        Mie kun en ole kevätihminen, aina vaan ajattelen että jos kuitenkin seuraava kevät menis paremmin. Ja onhan se joskus mennytkin.

        Hyvää loppuvuotta sinne rannalle ja kiva kun olet taas kirjoittelemassa täällä.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      271
      5940
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      45
      3882
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      35
      3254
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      60
      3129
    5. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      169
      2992
    6. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      49
      2826
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      93
      2777
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      82
      2470
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      196
      2082
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      77
      2068
    Aihe