No nyt!

On kortit lähetetty.
Tekstiviestit ja sähköpostin kautta Jouluterveiset.
Ketjukirjeinä muutama joista kyllä aina, kun lähetän niitä eteenpäin niin poistan kaikki uhkaukset ja vaatimukset lähettää niin ja niin monelle ja vielä itsellekin.

No Jouluaatto on ja pitäis saada syödäkin, mutta kun kiertää ja kääntää vatsassa niin en kyllä tänään syöpöttele yhtään mitään.
Lahjat avasin jo aamukahvin aikaan ja kyllä olen ollut kiltti niiden perusteella.
Televisiokin näyttää maksukanavia ilmaiseksi, joten eihän tässä mitään hätää.
Kirja odottaa lukemistaan.

Mutta oikein hyvää Joulun aikaa kaikille.
Niin Jouluisille kun Jouluttomillekin, tutuille ja tuntemattomille palstalaisille.
Rekatuille ja puskille.
Jokaiselle.

5

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rygseck

      Oikein Hyvää Joulua myös Sinulle !!

    • Samoin sinulle ! Oikein hyvää Joulua!

    • Hyvää Joulua! Rauhallinen aamuhetki.. Ulkona on vielä pimeää ja sytytin kynttilöitä. Eli tänään ei ole mihinkään kiire.

    • Hei kun keikuskelen

      Kivaa olotilaa sinne toisellekin rannalle. Minkäs kirjan sivuja teikäläinen käänneskelee? Josko saisin vinkin, minkä kirjan seuraavaksi menisin kirjastosta hakemaan. Nyt luen Wilbur Smithin kirjaa.

      Oon istuskellut tuola ulkona höyryävän kahvikupposen kera. Satelee hiljakseen vettä, maa musta ja puut tököttää kuolleen näköisinä. Vähäkö ankeen näköstä. Onneksi Linnut pöhöhtää kohta jostakin piilostaan ja tulevat herkuttelemaan lattamillani herkkujen-herkuilla. Pähkinöitä, namskutaraaraa, auringonkukansiemeniä, nams-nams, kauraakin on tällätty, namskis.

      Vaan täytyy kyllä sanoskella, että kevättä se meikäläinen oottelee. JIPPII kohta vuosi vaihtuu ja siitä parin viikon kuluttua, alan oikein olan takaa sitä kevättä odottamaan. Pikku inspiraationpoikaset alkaa pikkuhiljaa putkahtelemaan mieleen. Lallalalaa, on lyhyempi matka kevääseen, kuin viime syksyyn.:)

      Oottelen mun poikani heräämistä, että pääsis jollakin tavalla alkuun tämän päivän suunnitelmissa. Tuli taas valvottua yöllä myöhempään kuin myöhään ja vähän on silimät ristissä.

      Nyt meen taas käväsemään tuola pihalla, josko ne linnut olis nyt tulleet. Ämpärillisestä kahvia on vielä jäljellä puolet. Heräsin vasta tunti sitte. Mut mitä välii..

      • Moi vaan sinnekin rannalle.
        Täällä rannalla ja metsässä kävin kuvailemassa "jouluisia kuvia". Sainhan yhteen kuvaan jopa luntakin.
        Meri niin kauniina kimmelsi auringossa.
        Aivan upea ilma on ollut.
        Siellä sitten metsässä oli noita oravia ja kaikenmaailman lintujakin.
        Huomenna olis tarkotus tonne toiseen suuntaan lähteä kuvailemaan lisää joulua.

        Kirja jota olen selannut on Paulo Coelhon "Alef".
        Sen ostin jo syksyllä kun tuli painosta mutta lukeminen on jäänyt kun ei ole ollut Coelho fiilistä.

        Ite oottelen tässä vielä kolme viikkoa tota lomaa.
        Tasan kolmen viikon päästä pitäis olla Egyptissä, mikäli mitään ihmettä ei satu..
        Ja kun sieltä tulee niin varmaan sen keväänkin jaksaa paremmin.
        Mie kun en ole kevätihminen, aina vaan ajattelen että jos kuitenkin seuraava kevät menis paremmin. Ja onhan se joskus mennytkin.

        Hyvää loppuvuotta sinne rannalle ja kiva kun olet taas kirjoittelemassa täällä.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      156
      10036
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5494
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      27
      3919
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      50
      2715
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      76
      2437
    6. 76
      2195
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      145
      2036
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      234
      1844
    9. Roger Karimus

      – Sain muun muassa vuonna 2008 kolmen vuoden vankeustuomion törkeästä pahoinpitelystä. Autoin naispuolista tuttuani, kun
      Voimailulajit
      2
      1591
    10. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      141
      1525
    Aihe