On kortit lähetetty.
Tekstiviestit ja sähköpostin kautta Jouluterveiset.
Ketjukirjeinä muutama joista kyllä aina, kun lähetän niitä eteenpäin niin poistan kaikki uhkaukset ja vaatimukset lähettää niin ja niin monelle ja vielä itsellekin.
No Jouluaatto on ja pitäis saada syödäkin, mutta kun kiertää ja kääntää vatsassa niin en kyllä tänään syöpöttele yhtään mitään.
Lahjat avasin jo aamukahvin aikaan ja kyllä olen ollut kiltti niiden perusteella.
Televisiokin näyttää maksukanavia ilmaiseksi, joten eihän tässä mitään hätää.
Kirja odottaa lukemistaan.
Mutta oikein hyvää Joulun aikaa kaikille.
Niin Jouluisille kun Jouluttomillekin, tutuille ja tuntemattomille palstalaisille.
Rekatuille ja puskille.
Jokaiselle.
No nyt!
5
234
Vastaukset
- rygseck
Oikein Hyvää Joulua myös Sinulle !!
Samoin sinulle ! Oikein hyvää Joulua!
Hyvää Joulua! Rauhallinen aamuhetki.. Ulkona on vielä pimeää ja sytytin kynttilöitä. Eli tänään ei ole mihinkään kiire.
- Hei kun keikuskelen
Kivaa olotilaa sinne toisellekin rannalle. Minkäs kirjan sivuja teikäläinen käänneskelee? Josko saisin vinkin, minkä kirjan seuraavaksi menisin kirjastosta hakemaan. Nyt luen Wilbur Smithin kirjaa.
Oon istuskellut tuola ulkona höyryävän kahvikupposen kera. Satelee hiljakseen vettä, maa musta ja puut tököttää kuolleen näköisinä. Vähäkö ankeen näköstä. Onneksi Linnut pöhöhtää kohta jostakin piilostaan ja tulevat herkuttelemaan lattamillani herkkujen-herkuilla. Pähkinöitä, namskutaraaraa, auringonkukansiemeniä, nams-nams, kauraakin on tällätty, namskis.
Vaan täytyy kyllä sanoskella, että kevättä se meikäläinen oottelee. JIPPII kohta vuosi vaihtuu ja siitä parin viikon kuluttua, alan oikein olan takaa sitä kevättä odottamaan. Pikku inspiraationpoikaset alkaa pikkuhiljaa putkahtelemaan mieleen. Lallalalaa, on lyhyempi matka kevääseen, kuin viime syksyyn.:)
Oottelen mun poikani heräämistä, että pääsis jollakin tavalla alkuun tämän päivän suunnitelmissa. Tuli taas valvottua yöllä myöhempään kuin myöhään ja vähän on silimät ristissä.
Nyt meen taas käväsemään tuola pihalla, josko ne linnut olis nyt tulleet. Ämpärillisestä kahvia on vielä jäljellä puolet. Heräsin vasta tunti sitte. Mut mitä välii..Moi vaan sinnekin rannalle.
Täällä rannalla ja metsässä kävin kuvailemassa "jouluisia kuvia". Sainhan yhteen kuvaan jopa luntakin.
Meri niin kauniina kimmelsi auringossa.
Aivan upea ilma on ollut.
Siellä sitten metsässä oli noita oravia ja kaikenmaailman lintujakin.
Huomenna olis tarkotus tonne toiseen suuntaan lähteä kuvailemaan lisää joulua.
Kirja jota olen selannut on Paulo Coelhon "Alef".
Sen ostin jo syksyllä kun tuli painosta mutta lukeminen on jäänyt kun ei ole ollut Coelho fiilistä.
Ite oottelen tässä vielä kolme viikkoa tota lomaa.
Tasan kolmen viikon päästä pitäis olla Egyptissä, mikäli mitään ihmettä ei satu..
Ja kun sieltä tulee niin varmaan sen keväänkin jaksaa paremmin.
Mie kun en ole kevätihminen, aina vaan ajattelen että jos kuitenkin seuraava kevät menis paremmin. Ja onhan se joskus mennytkin.
Hyvää loppuvuotta sinne rannalle ja kiva kun olet taas kirjoittelemassa täällä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest385496Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul884853Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden3233845Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota1243187Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma472719- 252058
Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1061942Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri101877- 2481832
Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista
Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell761767
