Ad-hoc + vista

Pulpul

Elikkä läppärissä on nettinä langallinen laajakaista ja sisään on rakennettu wlan. Nyt pitäisi saada läppäri jakamaan nettiyhteys laitteille langattomasti. Verkkoyhteyksistä laitoin, että siltaus lähiverkkoyhteyden ja langattoman välille. Sitten verkko- ja jakamiskeskuksen kautta muodostin ad-hocin. Puhelin löytää sen ja yhdistää, mutta netti ei vaan toimi. Mites nuo mac, ip yms osotteet? Miten ne pitäisi olla? Rasittavaa tälläistä touhuta jouluna, mutta kun iTunes tyhjenti iPhonen, vaikka laitoin, että siirtää ohjelmat myös puhelimesta koneelle kun se varoitti että muuten poistaa ne puhelimesta. Varmuuskopion saa iCloudista vain wi-fi yhteydellä palautuksen yhteydessä ja kun en ole oman pöytäkoneeni ääressä niin en saa sinne tallennettua kopiota käyttöön.

3

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Buahhaahhhaha

      Ei ei eeeeiiii

      Ensinnäkin ad-hoc on väärä, pitäis olla infraruktuuri.

      http://connectify.me/
      Tuolta saa kätevän lisäohjelman joka tekee asian ..
      Kun windowsissa se on vähän hakalaa ja jopa mahdotonta osittain!

      • Buahhaahhhaha

        Niin jos sulla on Iponi 4S, voi johtua siittä että se ei toimi wlanissa kunnolla..
        Apple: se on ominaisuus :)
        Iphonien ja ipadien wlanin uusissa on syvältä!
        jos ylipäätään saa toimiin, tahmaa se todella hitaasti!
        syy ilmeisesti Iphonen surkea antenniteknolgia! ja onneton lähetysteho!


      • ketjun aloittaja..
        Buahhaahhhaha kirjoitti:

        Niin jos sulla on Iponi 4S, voi johtua siittä että se ei toimi wlanissa kunnolla..
        Apple: se on ominaisuus :)
        Iphonien ja ipadien wlanin uusissa on syvältä!
        jos ylipäätään saa toimiin, tahmaa se todella hitaasti!
        syy ilmeisesti Iphonen surkea antenniteknolgia! ja onneton lähetysteho!

        :) Ongelma oli Eset Smart Securityn palomuurissa, joka esti iPhonelle (4S) netin jaon. Huomasin ratkaisun kun otin palomuurin pois päältä ja alkoi wi-fi pelaa luurissa. Esetin asetuksista sallin sen yhteyden ja nyt pelaa, vaikka palomuuri päällä. Ei mul 4S:n kans ole ollut mitään ongelmaa wlanin tai antennin kanssa ja nyt kun palomuuriongelma on ratkaistu niin kaikki toimii taas.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      242
      7473
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      235
      4430
    3. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      171
      1795
    4. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      73
      1664
    5. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      70
      1164
    6. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      134
      1142
    7. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1067
    8. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      128
      966
    9. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      941
    10. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      103
      904
    Aihe