http://uutisvirta.fi/uutiset/3235415-havainto-lentavasta-objektista-aiheutti-isot-etsinnat-juvalla?show=1
Säähavaintopallo nousee varsin nopeasti 20km korkeuteen, räjähtää ja tulee reikaleina alas. Juvan tapaus ei minusta voi olla säähavaintopallo.
Säähavaintopallo nousee varsin nopeasti 20km korkeuteen, räjähtää ja tulee reikaleina alas. Juvan tapaus ei minusta voi olla säähavaintopallo.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olen kyllä samaa mieltä noiden pallojen käytöksestä, joskus ne sieltä alas tulee kun laajenevat ja hajoavat, mutta eivät ne pala ja niiden hajottua putoaminen on varsin nopea ilmiö.
Tässä on yksi vastaava havainto joka on selvitetty: http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/lumipyry-sai-ihmiset-nakemaan-olemattomia-savonlinnassa/art-1288436185157.html
Jos jouluvalot ovat tehneet tempun, kovin korkealla olevia kohteita ei tuossa säässä voi nähdä, eli mikä on taivaan rannassa on todennäköisesti hyvin lähellä maata. Valonheittäjä näkyisi pilvessä valaistuna alueena. Näitä juhlavaloja on monilla.
Kuitenkin on hyvin vaikea mennä sanomaan kotituolista tuon tiedon jyvän perusteella mitä ovat nähneet.
Kummallinen uutinen tämäkin:
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/mystinen-valopallo-hammastytti-euroopan-ylla-jouluaattona---tassa-selitys/art-1288437642125.html
Kuinkahan tuon Meridan satelliitin kappale kulkeutuu vasta seuraavana päivänä euroopan ylle?
Video tuosta valopallosta:
http://www.youtube.com/watch?v=jaX5F8xbaLo
No kyllä tuokin kävi mielessä mutta tuo tosi matala sää, vaikka avaruusromu putoaa hitaasti on se aika nopeaa kuitenkin. Vaikea ajatella sitä nähdyn jos helikopterin ammattilentäjä on todennut hetken päästä pilven olevan sadassa metrissä.
Nyt aattona oli Venäjällä pudonnut taloon tuon satelitin palanen.
Metsästä pallonriekaleet ja niissä kiinni kortin. Siinä oli tieto, että pallo oli lähetetty englannista. Kyseessä oli jonkunlainen hyväntekeväisyyskisa, jossa pisimmälle lentäneen pallon kortissa oleva numero voittaa.
Toisaalta harrastekuumailmapalloja ovat pojankossit (itsekin) rakennelleet jo iät ajat, Ja kiinasta saa tilattua valmiita lentäviä lyhtyjä.