opiskelemaan espanjaan?

poiskylmästä

Olen nyt 15vuotias yläastetta käyvä tyttö, olen kyllästynyt Suomen säähän ja en missään nimessä halua jäädä tänne enää, olen halunnut pitkään muuttaa pois täältä mutta vanhemmat eivät työnsä takia pysty. Joten onko mahdollista alaikäisen muuttaa Espanjaan (Etelä-rannikolla tai kanarialle?) opiskelemaan yksin (vanhempien suostumuksella tietysti), millaiset on opiskelumahdollisuudet siellä ja millaisen todistuksen sinne tarvitsee, ja missä olisi parhaat opiskelupaikat? Haluaisin myös tietää minkä hintaista asuminen opiskelijoille on. Toivon että jollain olisi tietoa koska en ole löytänyt mistään hyvää tietoa asiasta! :)

7

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marbellassa_asuva91

      Ei ole mahdollista, mietis tarkemmin =).

    • woman from espanja

      koita löytää itsellesi mahdollisuus asua jonkun perheen luona, vaikka suomalaisen tai espanjalaisen. Yksin sinun ei kannata edes suunnitella asuvasi. Voit opiskella useitakin aineita, mutta etsi siis ensin isäntäperhe itsellesi.

      lue uutisia vaikka Fuengirolasta; www.fuengirola.fi

    • noora

      Suomessa koulut ovat huipputasoa ja lisäksi ilmaisia. Kannattaa nyt pikkusen kerätä itseään ja selvitä muutama vuosi Suomessa ja muuttaa sitten ulkomaille jos siltä tuntuu.

    • Uhmisikä

      Uhmaikä on kamala ikä,kun jälkeenpäin muistelee.

    • Tiedoksi.
    • Org neuvoo harhaan

      Hei haloo, onko tää ES AR joka neuvoo 15 vuotiasta suuntaamaan Espanjaan. On realistinen taju kaukana!

    • 8G6

      15 vuotias voi olla todella kypsä ikäisekseen, itse olin saman ikänen ellen nuorempikin kun rupesin etsimään tietoa miten pääsisin lähtemään ulkomaille yläasteen jälkeen. ensimmäinen(ja helpoin) vaihtoehto ois tietysti lähteä vuodeksi vaihto oppilaaksi espanjaan sen jälkeen hallitsisit kielen täydellisesti. mutta vaihto oppilaaksi lähteminen on aika hintavaa hommaa mutta esim stipentejä kannattaa yrittää pyytää tai sponsori rahaa/ mennä töihin, pyytää sukulaisilta, tehdä vkloppu töitä postinjakajana jnejne niin sillä tavalla sais kerättyä rahaa kasaan.

      mutta ilman kielitaitoa on aika mahdotonta löytää koulutuspaikka kun aurinkorannikon lukiossakin vissiin on vaatimuksena että jompi kumpi vanhemmista asuu espanjassa. jos englannin kielelläsi pärjäät niin varmasti löytyy malagastakin kouluja joissa puhutaan englantia mutta ovat sitten yksityisiä=maksaa helvetisti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3169
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2515
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2065
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1972
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1604
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1178
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1103
    Aihe