vielä salazopyrinista

Hei.

Lopetin salazopyrinin n. viikko sitten lääkärin neuvosta. Tai ainakin pidän paussia. Reilu viikko sitten alkoi ilmestyä näppylöitä kaulaan, niskaan ja alavatsaan. Eivät kutia hirveästi, vähän kyllä. Ovat siis ihan kunnon näppyjä, mutta niin lähekkäin, että voi sanoa ihottumaksi. Johtuuko tämä lääkkeestä ja voiko se vaikuttaa vielä viikon jälkeenkin (mielestäni ihottuma on lisääntynyt).

Yleensä minulla ei ole herkkä iho eikä juuri koskaan mitään näppyjä. Ajattelin aluksi, että kyse on jostakin ällöttävästä syöpäläisestä, mutta muistin, että Salazopyrin on aiheuttanut iho-oireita muillekin.

Tuntuuko tutulta? Olen äärimmäisen kiitollinen jos joku vaivautuu vastaamaan!
2950
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Voi..Uskon, että johtuvat salazopyrinistä..Nimittäin minulla nousi myös aluksi kaulaan , mutta sitten vatsaan ja meni niin pahaksi että myös resiin ja pakaroihin!:( Näyttää hikinäpyiltä, mutta viikon päästä alkaa nousemaan oikein kunnon paiseeksi!:( Ja minulla jäi arevt, koska lääkärit luulivat niitä hikinäpyiksi, kunnes lopetin lääkkeen ja käytin hydrokortisonia ja ataraxia viikon verran niin häipyivät hiljalleen! Toivottvasti ei sinulla mene noin pahaksi! Lämpöistä kesää!:)

Äänestä
  • Huoh, sitä kai tämä sitten on.

    Ihottuma on nyt levinnyt koko selkään, vatsaan, kylkiin ja päänahkaan. Kaipa se kohta alkaa rauhoittua, onhan tässä jo puolitoista viikkoa ilman lääkettä oltu. Näpyt eivät onneksi ole pahentuneet, vaan näyttäisivät pikkuhiljaa olevan paranemaan päin.

    Lämmintä kesää myös Sinulle ja kaikille muillekin palstalaisille!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


baker kirjoitti:

Hei.

Lopetin salazopyrinin n. viikko sitten lääkärin neuvosta. Tai ainakin pidän paussia. Reilu viikko sitten alkoi ilmestyä näppylöitä kaulaan, niskaan ja alavatsaan. Eivät kutia hirveästi, vähän kyllä. Ovat siis ihan kunnon näppyjä, mutta niin lähekkäin, että voi sanoa ihottumaksi. Johtuuko tämä lääkkeestä ja voiko se vaikuttaa vielä viikon jälkeenkin (mielestäni ihottuma on lisääntynyt).

Yleensä minulla ei ole herkkä iho eikä juuri koskaan mitään näppyjä. Ajattelin aluksi, että kyse on jostakin ällöttävästä syöpäläisestä, mutta muistin, että Salazopyrin on aiheuttanut iho-oireita muillekin.

Tuntuuko tutulta? Olen äärimmäisen kiitollinen jos joku vaivautuu vastaamaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu