onko teillä 24 voltin järjestelmää

paneelia katolle het

12

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • watitakkuun.,..

      Vaikka paneeleita olisi sarjassa ja voltteja tulisi n. 6x20v, ne voidaan silti kytkeä 12v systeemiin. Jos haluaa 24v järjestelmän, lataussäädin ja akut täytyy olla 24v systeemiä. Normaali paneelit wateista riippumatta on yleensä 12v systeemeihin tarkoitettuja, mutta sarjakytkennällä saadaan volttimäärää nostettua niin että käy 24v systeemiin.

    • sähköätulee.,..

      Saksalaiset käyttää 200-300 volttisia systeemejä, paneleita katto täynnä.

    • Tupu
    • säätöä.,.,.

      Ainakin tuohon voi lisätä paneeleja ja kytkeä sarjaan, ettei tarvi piuhoja paksuntaa. Ylin laite. Hintaa en nähnyt. Kun ostat säätimen, pidä huoli että paneelilta tulomaksimi on vähintään 60 volttia. Ja saa siinä ehkä olla se 24v mahis, jos sille löytys joskus käyttöä.
      http://lapio.tietokoura.com/wwwpelletti.nsf/pages/Aurinkopaneelien lataussäätimet

    • Tupu

      Joo,jostain tossa jo kuulinkin et ton kokonen paneeli vaati MPPT säätimen,sillä "tavallisella" kuulema hävii pirusti paneelin tuotosta.Jos joku tietää ni neuvoja otetaan vastaan.

    • Tupu
    • Tupu

      Tai tämä ww.solarpoint.fi/verkkokauppa/lataussaatimet/steca-solarix-mppt-2010.html

      • säätöä.,.

        En näe mitään estettä tuon säätimen käytölle, siinä on tuo sarjakytkentämahis, ettei tarvi niitä piuhoja paksuntaa kun ehkä lisäät toisenkin paneelin. Sitten vielä kannattaa katsella mistä sen saa halvimmalla.


    • Tupu

      Kumpaa tarkoitit,Stecaa vai Soltronicia

      • säätöä.,.

        Steca


    • Hupu.

      Tilasin ja sain 6000W invertterin. Tuli viikossa. On hieno peli! 24V käytän kuorma-autossa. Mikrouuni toimii hyvin hytissä. Aurinkokennoja en ole vielä tilannut.

      http://www.ebay.de/itm/260830227244

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      62
      1198
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      628
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      610
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      582
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe