Olen 17-vuotias tyttö ja kärsinyt kohta pari vuotta suht. lievästä aknesta.
Ihoni alkaa kukkimaan aina muutamaa päivää ennen kuukautisia ja lähtee paranemaan heti niiden loputtua. Noin viikon ajan kuukaudessa ihoni on siis lähes täydellinen, mutta ei mene kauaa, että on taas otsa ja posket täynnä kivuliaita näppylöitä...
Ruokavalioni on hyvä ja liikun säännöllisesti, pesen ihoni aamuin illoin ja kuorin 3-4 kertaa viikossa. Olen ajatellut että kyse voi ainoastaan olla hormoneista, olisiko joillain siis kokemuksia hormonaalisesta aknesta? Millä olette ihoa hoitaneet ja auttaisiko esim. e-pillerit?
Wanhojen tanssitkin on tulossa helmikuussa ja olisi ihanaa saada iho kuntoon ennen niitä.. : (
Hormonaalinen akne??
14
2343
Vastaukset
- sinkki riippuvainen
suosittelen lämpimästi sinkkitabletteja ! itse olen finneihini sitä käyttänyt ja olen huomannut selkeän eron, suositus on 1 tabletti/pvä muttta kannattaa ottaa enemmän jos haluaa tuloksia. tabletit eivät ole kalliitta joten suosittelen että edes kokeilisit ! http://www.sinkki.com/
- roan syönyt
Hei, ongelmasi kuullostaa tutulta, itselläni iho oli aina pahimmillaan kuukautisten aikana. Olen kärsinyt aknesta melkein 12 vuotta ja vasta tänä syksynä löytänyt itselleni sopivan keinon pitää akne kurissa, hormonaalinen akne voi nimittäin jatkua myös murrosiän jälkeen, monilla loppuu lapsen syntymän jälkeen. Olen syönyt lukuisia lääkkeitä ja e-pillereitä, lääkekuurien aikana iho oli hyvä mutta akne aina palasi kuurien jälkeen ja pillerit ei sopinut. Mistään pesuaineista ja voiteista ei ollut ikinä apua, eikä ravintolisistä, joillakin se auttaa mutta veikkaan että pahaan hormonaaliseen akneen ei auta noin lievät keinot. Ongelma on siis siinä että kun verensokeri nousee erittyy testoseronia ja siitä syntyy finnejä. Ensin noudatin vähähiilihydraattista ruokavaliota mutta huomasin että omalla kohdallani sitä joutuu noudattaa erittäin tarkasti ja sorruin usein herkutteluun. Noin 2kk sitten rupesin käyttää Berberin nimistä valmistetta mikä toimii samoin kuin vähähiilihydraattinen ruokavalio eli tasoittaa verensokerin ja enää pitää välttää vaan sokeria ja valkoisia jauhoja ja niitäkin kun syön finnejä tulee paljon vähemmän kuin ennen ja pienempinä että ne ei niin paljon häiritse eli oon syönyt sokeriakin välillä. Suosittelen kokeilemaan sokerin ja valkoisten jauhojen poisjättämistä ja jos ei se pelkästään auta niin tuota Berberinia, itse olen ottanut pari krtaa päivässä aterian yhteydessä. Nämä on paljon terveellisemmat keinot aknen hoidossa ja hoitaa nimenomaan niitä syitä eikä seurauksia. Itse olisin toivonut että olisin saanut nämä tiedot jo 12v sit..
- roan syönyt
tuohon piti lisätä että ei kannata kuoria noin usein ihoa, kerta/ vko riittää, muuten iho muuttuu liian ohueksi.
- Aquki
tuohon piti lisätä että ei kannata kuoria noin usein ihoa, kerta/ vko riittää, muuten iho muuttuu liian ohueksi.
Täh, mihin tuo perustuu, ihan kiinalainen homma toi, melkein yhtä paha kuin akupunktio?
Kuinka moni selviää hengissä muuten akupunktiosta?
- aloittaja_
kiitos paljon vastauksista! Täytyy varmaankin kokeilla noita sinkkitabletteja ja vähähiilihydraattista ruokavaliota:)
- kallen tyttö
Jos finnisi alkaa olla monenlaisia kuten:,märkiviä.punoittavia,pieniä ja suuria jotka jäävät ihon alle kovana eivätkä tule pintaan suosittelen kyllä ihotautilääkäriä.Ei mitään terveyskeskusten lääkekokeiluja Nuorella ihmisellä saattaa olla kuuttakin eri tyyppistä finniä joista esimerkiksi kysta tyyppinen ei tule pintaan ollenkaan vaan aiheuttaa ihon alla koviakin kipuja.Ellet saa lähetettä keskussairaalan ihotauti osastolle terveyskeskuksesta,joskus se on taistelun takana niin sitten kannattaa satsata hyvän ihotauti lääkärin vasstaanotolle.. Tiedän tämän kokemuksesta oman nuoreni kanssa.
Nyt on pojan tytölläni alkanut finniongelma.Tässä vaiheessa olemme hankkineet apteekissa myytävää Fichy sarjaan kuuluvia aineita.
Kokemusta on sekä äitinä että mummina.. - SERINELLA
TYTTÄRELLÄNI OLI AIKOINAAN SAMA ONGELMA.HÄN SÖI LÄÄKÄRIN MÄÄRÄÄMIÄ ANTIBIOTTITABLETTEJA OLIKO NE NIMELTÄÄN ABOCYKLIN.KANNATTAA TIEDUSTELLA IHOTAUTILÄÄKÄRILTÄ.MYÖSKIN POJAN-POIKANI SÖI NIITÄ VAIKEIMMAT AJAT.
- Liikaa ivulaatiota?
Toivottavasti ei ole kyse siitä että olet joku sijaiskärsijä, vaikka onhan vasemmisto vielä vallassa muutaman kuukauden?
Mutta ongelma on se, että ei naisellekaan runkkaus tee muutakuin lähes spitaalilebran tai finnaknen. Stä poistamaan ei aina riitä edes vaatteiden liika puhdistus ja suihku jokaisen ovulaation jälkeen, tiedän sen, minulle tulee ivulaatioita melko usein.- Siittiö = Sielu?
Minulle sattui lapsena ihan oikea ihmeparaneminen, rukoilin Jeesukselta, että poistaisi rintakehäni finnit, ja Jeesus sanoi että mene suihkuun ja runkkaa vähemmän... Selässä on vielä ollut, koska himo ja synti ei päästä tekijäänsä vapaaksi Salomon mukaan, jos et kuole sitä aiheuttanutta asiaa pois. Mutta etupuoli mulla ihan hyvän näköinen, vaikka rintakarvoja ei ole kyin yksi ja se kasvaakin aina melko pitkäksi.... Jalkani on karvaiset ja olen siitä ylpeä, olenhan mies.
Ja se rintakehä-akne parani nopeammin kuin tieteellisesti mahdollista, ihan parissa päivässä, iho tietysti voi parantua toisinaan normaalisti todella nopeastikin.....
Saunominen tietysti auttaa, sain ne selkäfinnitkin välillä melkein sillä pois, mutta sitten taas turskahdin ja seuraavana iltana taas ihmettelin noin kymmentä uutta selkäfinniä, ei ne aina siittiöt vain kasvosoluista yritä ihmistä tehdä....
Mitä teitä hyödyttää, vaikka baalillenne uhraisistte koko elämänne ja saisitte maailman mutta saisitte siittiöelukoille ja sielullenne ikuisen turmion?
(Vaikeampi muutos Jeesuksen vastaavasta lauseesta)....
Kyllä se jotain hyödyttää mutta mitä, keksikääpä se?
- jenni__89
DianeNova is the best! sen rinnakkaisvalmisteita en suosittele, niistä sain vakavia sivuvaikutuksia, mut dianenova oli ainut joka paransi minun osittain vakavan aknen!
- kaiken kokeillut
neuvoni on varmaan sinulle inhottava mutta... vähän taustaa, itse olen kärsinyt samasta vaivasta 20 vuotta saanut kaiken näköisiä hoitoja ja vain väliaikaisen avun. sitten luin virtsaterapiasta. ensin kauhistuin ja sitten ajattelin asiaa ,kun on tarpeeksi kauan kärsinyt ja kaiken kokeillut ilman apua, on valmis uuteeen yritykseen saadakseen apua.
minun akneni oli kasvoissa ja nivuksissa. luin ruotsinkielisestä virtsa terapiasta ( suomeksi on tietoa vähän ) aamu virtsa otetaan talteen, pissataan puhtaaseen purkkiin, säilyy jääkaapissa pari vuorokautta. käytetään kuin kasvovettä. voi pestä pois kun se on imeyttynyt ihoon tai jättää jäljelle.
huomasin eron viikossa ! nyt on kaks vuotta mennyt ilman aknea ja paiseita. mikä ilo että lääke on aina mukana ja ilmainen ! ei ole totta että virtsa haisee, se haisee vasta sitten kun tulee kosketukseen ilman kanssa.
testasin ton perheeni kanssa ja kysyin jos haisen omituiselle, en haissut sit vasta kerroin..
kun on tarpeeksi paniikissa on valmis vaikka mihin.
iho on nyt hyvä ja pehmeä. voin myös sanoa että kun luet sisältöä esim, monesta ihovoiteesta niin ne sisältää karbamiidia joka on just se vaikuttava aine virtsasta. sitä ei moni tiedä! - Aila4o
Hormonaaliseen akneen määrätään kyllä ihan e-pillereitäkin.
Niitä minä sain jo aikanaan 15vuotiaana enkä ollut muuten e-pillereiden tarpeessa mutta se akne oli paha ja kun aloin e-pillereiden syömisen iho parani.- toumas d
mull on ollu akne jo vuoden, vaikka olen vinninaama poika.Mut sain lekurilta estroceeni pitosta pillereitä ja kyllä maama jo nyt on vuoden syönnin aikana tasottunu. Tosin rinnat on hiukan kasvaneet mutta ei muuta .muuten olo on naamankanssa hyva.Äiti katto kerran vähän pitkää .luuli että olen salilla käynny .Jos ne viel muuttuu pitää vissiin käydä äidin kaapil alustoppia lainaamassa.
- perkele
pese persettä noin kerran viikossa ja huuliajarhpunsoitto on myös hyvä idea ja uudet verhot ja viinaan juonti ja huumeet auttaa uusi kaulaliina tietokone pois! oksat pois sieltä niin pillua etsimään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1113317GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys491213- 831182
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja561147Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351072- 601027
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn27930- 67888
- 53877
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39872