Nyt on sitten FF10 koneella, graafisesti ladattavissa yhdellä klikkauksella:
http://aijaa.com/004859252474.png
Ei mitään sudoja eikä apt-gettejä...
Tiedoksi niille win-hörhöyteen vaipuneille, että uusin FF asentuu automaattisena päivityksenä Ubuntuun...
http://aijaa.com/004859252474.png
Ei mitään sudoja eikä apt-gettejä...
Tiedoksi niille win-hörhöyteen vaipuneille, että uusin FF asentuu automaattisena päivityksenä Ubuntuun...
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei päivity windosiin näin nopeaan.
Minulla Ubuntu 10.04 Lts:ssä vain 3.6.24 :( Mitä teen? Pitääkö ohjelmalähreisiin lisätä jotain?
Win-trollin tarvii sinne lisätä oikeat lähteet.
Ei tarvitse tehdä mitään. Päivittyy automaattisesti.
Eipä näy mintissä mitään automaattisesti, onhan tuossakin jokin mozilla teamin lähd ilmeisesti laitettu, tuonko pitäis automaattisesti tulla muka ihan LTS version Ubuntuukin?
Mint ei kiinnosta, Ubuntu LTS:n päivittyy kyllä automaattisesti. 8.04 LTS:n tuli päivitys Firefox 3.0->3.6:n esimerkiksi, ja 10.04 LTS:n tulee kaiketi Firefox 3.6->10 päivitys. Eli siis kyllä päivittyy ihan automaattisesti.
On kyllä pieni mahdollisuus, että venyttävät Firefox 3.6:n käyttöä vielä puolivuotta ja Firefox 10:n sijasta tulee muutamaa numeroa uudempi Firefox joskus kesällä.
Kuitenkin, pointti on se, että loppukäyttäjän EI TARVITSE välittää mistään Firefoxin uusimisesta. Canonical hoitaa sen käyttäjän puolesta ja tekevät sitä niin, että muutellaan mahdollisimman vähän ettei tule siitä ongelmia mutta niin, että järjestelmä pidetään toimintakykyisenä. Eli eivät siis päivitä kerran kuussa uudempaan versioon ja riko lisäosia vaan sama selain voi olla vuosia.
"Win-trollin tarvii sinne lisätä oikeat lähteet."
Ei siis päivity automaattisesti...
Kesällä mennään jo versiossa Firefox 103? Kovasti siitä versioita tulee ja silti IE:n kanssa etanaosastossa!
---------------------------
Yritysasiakkaisiin keskittynyt linuxjakelu Red Hat ei päivitä Firefoxia 9 versioon, yhtiö liittyy täten Firefoxin kiivasta päivitysrytmiä vastustavien sankkaan joukkoon. Red Hat tulee päivittämään Firefoxin korkeintaan kerran vuodessa, nopeampi päivitystahti tuo liikaa ongelmia asiakkaille.
"Six weeks is just too fast for RHEL, we don't just take projects from upstream," Burke told me. "When it comes to RHEL we have been updating Firefox at most once a year. In the interim, we will cherry pick security fixes. We strike a middle ground between stability, security and access to rapid innovation."
http://www.internetnews.com/blog/skerner/why-firefox-9-isnt-in-red-hat-enterprise-linux.html
Ongelma on suuri:
http://www.tietokone.fi/uutiset/firefox_kehitys_liian_nopeaa_hidas_versio_tulossa
Paitsi että ei... sinäkin olet Päätteeltä loitsunnut erilliset PPA lähteet Ubuntuun... normi Ubuntussa ei päivity!
Mitä sillä on väliä? Ei windowssiin saa mitään lähteitä joilla vois päivittää. Ubuntussani tulee uusin versio automaattisesti. Nyt tosiaan 10! Firefox.
Ei tarvitse päätettä, pakettihallinnan asetuksista saa lisättyä pakettilähteitä ihan graafisella työkalulla. Jos Win-trolli edes joskus kokeilisi Uuntua niin tietäisi tuonkin. Tarvitaanko Windowsissa päätettä yksinkertaisiin perusasioihin vai mistä tuo trollaajien päätehekumointi johtuu ?
"Mitä sillä on väliä? Ei windowssiin saa mitään lähteitä joilla vois päivittää. Ubuntussani tulee uusin versio automaattisesti. Nyt tosiaan 10! Firefox."
Valehtelet!! Kyllä Windows päivittyy automaattisesti omista lähteistään tai manuaalisesti, jos niin haluaa. Päivitetyssä Windowsissa on uusin IE.