Mihin kotiteatteri vahvistimen takana tarvitaan Video liitäntöjä "keltaisia rca liittimiä?". Kun liitän vahvistimeen esim dvd-soittimen, niin eikö riitä että laitain vain valkoisen ja punaisen rca piuhan soittimesta vahvariin? Entä jos dvd laitteessa on Coaxial lähtö, niin riittääkö, että laitan sen vahvarin coaxial liitäntään, vai tarvinko vielä valkoisen ja punaisen rca:n ?
Vahvistimen liitännät
ei ymmärrä
3184
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kuvan kytkemiseen vahvistimen kautta -> voit kytkeä kuvan ja äänen useasta A/V-lähteestä (kuten videonauhurit, DVD-soitin, ...) A/V-vahvariin, josta sitten voit valita, mikä niistä lähetetään telkkariin... nykyisinhän noiden tilalla käytetään HDMI-liitäntöjä... kiuvankin kytkeminen vahvarin kautta ei ole välttämätöntä jos sinulla riittää tv:ssä liitännät kaikille haluamillesi kuvalähteille.
Riittää, jos haluat kytkeä vain analogisen stereoäänen.
Coaxial riittää, on digitaalinen ja parempi kuin analoginen, et tarvitse muuta.
Laitteista riippuen voi olla parempiakin tapoja kytkeä ne kuin nämä, mitä tässä on mainittu.
Ei mitään eikä niillä ole koskaan tehnyt mitään. Aina on ollut laadukkaampikin tapa siirtää kuvaa kuin onneton komposiittivideo. Ihan turhia liitäntöjä. Nykyään on vahvistimissa HDMI:t jos välttämättä haluaa kuvan kierrättää vahvistimen kautta.
Kiitos näistä tiedoista