Kirkossa siten että paikalla ei ole kuin me ja pappi sekä tarvittavat todistajat. Todistajatkin todennäköisesti seurakunnan työntekijöitä. Miten hoidetaan lahja-asia? Iso suku varsinkin minun puolella (serkkuni sai todella paljon lahjoja häissään). Yleensähän toiveet laitetaan kutsuun, mutta miten menetellään kun kutsuja ei lähetetä? Haluaisimme joko esineitä lahjalistalta tai sitten käteistä, tavaraa kun meillä on liiaksikin, niin mitään turhaa ei haluta. Lähetämmekö vain kortin jossa kerrotaan tilinumero ja lahjalistat? Miten muut ovat menetelleet?
Aiomme pitää pienet häät
12
433
Vastaukset
- Tavat
Kutsuvieraat muistavat hääparia hääjuhlan yhteydessä yleensä joko lahjalla tai rahamuistamisella. Ellei ole hääjuhlaa, ei myöskään ole lahjoja. That´s it. Olisi todella kuvottavaa toivoa lahjoja ilman juhlia.
Kahden keskiset häät ovat merkki muille siitä, että hääjuhla todellakin halutaan pitää kahdenkeskisenä.- Esaaefei
No kyllä varmasti sukulaiset haluaisivat meitä muistaa vaikkemme juhlia pidäkkään. Harmittaa vain sitten jos saamme jotain vihreitä mariskooleja yms. tavaraa jotka eivät sovi sissariin :( Varmasti joku on ollut samassa tilanteessa kuin me, kuinka hoiditte lahjatoiveet?
- hiljaa hyvää tulee
Kuulostaa kyllä aika kornilta, että tehtäisiin lahjatoivelista vaikka ei pidetä häitä? En ole kyllä moiseen törmännyt. Mielestäni tällaisessa tilanteessa pitää tyytyä siihen mitä saa, vaikka ne mariskoolit,. Jos ihmiset haluaa jälkikäteen jotenkin muistaa.
Kannattaa muuten varautua siihenkin, ettei kukaan lähetä mitään lahjoja. Siitä ei pidä loukkaantua, koska olette itse vihkimisenne näin hiljaiseksi suunnitelleet.
Missä vaiheessa vihkimisen jälkeen aiotte porukoille ilmoitta, että olette menneet naimisiin? Heti seuraavana päivänä? Viikon, kuukauden kuluttua? Vai ehkä ei ollenkaan. Jos sukunimet säilyy ennallaan, niin eihän asiaa tarvi edes ilmoittaa kenellekään eikä kukaan ihmettele.
Muuten suunnitelmanne pienistä häistä, vain todistajat paikalla, on mukava.- Esaaefei
Kyllä minä sain aikoinaan paljon ylioppilaslahjojakin ihmisiltä joita ei oltu kutsuttu juhliin.
- hiljaa hyvää tulee
Esaaefei kirjoitti:
Kyllä minä sain aikoinaan paljon ylioppilaslahjojakin ihmisiltä joita ei oltu kutsuttu juhliin.
Kyllä lahjoja voi tulla nytkin vihkimisen jälkeen. Mutta alkuperäinen kysymys oli, mihin laittaa tai toimittaa lahjalista. Tällaisessa tilanteessa on mielestäni "tyydyttävä" niihin lahjoihin mitä ihmiset tuovat, JOS tuovat. Pahalla ei saa muistaa niitä, jotka eivät anna mitään lahjaa,
Kyllä minä itsekin vein aikanaan eräälle ystävlleni lahjan, kun selvisi että he ovat menneet naimisiin. Mutta ei mitään lahjalistaa ollut missään.
- trollallei!
Lahjalistan voisi laittaa nettiin? Esimerkiksi näin:
http://www.google.fi/search?q=trolli&hl=fi&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&ei=ODgLT-aLGc724QTW9qyNDg&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&sqi=2&ved=0CBYQ_AUoAQ&biw=1366&bih=605- Esaaefei
Emme halua mitään peikkolahjoja, vaikuttaa pikkulasten jutuilta. Sitä paitsi ratkaisimme asian jo. Annamme äidimme levittää sanaa suvussa jolloin tietävät lahjoa. Ei siis mitään lappuja lähetetä, kiitoskortti lähtee niille joilta iso lahja.
- 29
Esaaefei kirjoitti:
Emme halua mitään peikkolahjoja, vaikuttaa pikkulasten jutuilta. Sitä paitsi ratkaisimme asian jo. Annamme äidimme levittää sanaa suvussa jolloin tietävät lahjoa. Ei siis mitään lappuja lähetetä, kiitoskortti lähtee niille joilta iso lahja.
Töykeämmäksi vaan menee koko ajan. Tottakai meille lähetetään lahjoja vaikka ei juhliin kutsuta, mutta kiitoskortin lähetän vain niille, joiden lahjat on riittävän suuria. Ei mitään käytöstapoja.
- 13
29 kirjoitti:
Töykeämmäksi vaan menee koko ajan. Tottakai meille lähetetään lahjoja vaikka ei juhliin kutsuta, mutta kiitoskortin lähetän vain niille, joiden lahjat on riittävän suuria. Ei mitään käytöstapoja.
Niin, tai sitten voisi laittaa kaikki lahjat paremmuusjärjestykseen ja merkitä tämän järjestyksen kiitoskortteihin. Äitisi voisi vaikka kertoa sukulaisille etukäteen, että vain kymmenen parhaan lahjan lähettäjää saa kiitoskortin, joihin merkitään järjestys 1/10 - 10/10. Lisäski voisit vaikka jatkossa olla tervehtimättä niitä, joiden lahjaa et ole arvostanut laisinkaan ja haukkua heitä selän takana.
- oppeliini
Esaaefei, sinä todella olet huono provojen kirjoittaja tai sitten aivan liian yksinkertainen edes arvostamaan mitään mikä mulle on kallista ja arvokasta, kuten toisen ihmisen huomiointi
Sinulle paras hää- ja häälahja olisi palata takaisin tynnyriin.- Esaaefei
Olipas aika ikävästi sanottu kyllä nyt.
- vanha piika
hah haha hah, hyvä vitsi aloittajalta!
Entäpä: olen vanhapiika, en ole päässyt naimisiin asti.Olen nyt päättänyt ottaa vastaan ne lahjat jotka olisi kuulunut minulle jos olisin saanut samalla tavalla häät kuin muutkin. Mihin ilmoitan lahjalistan? Raha etenkin kelpaisi, min 1000 eur/sukulainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1952757Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83042693Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy472361Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1591424Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171132Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään481106- 57822
Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j12803- 55712
- 19709