Moi. Kyselisin neuvoa seuraavanlaiseen asiaan, eli tässä noin kolme vuotta sitten kävi poliisikoira naisystäväni kimppuun (joka siis oli täysin sivullinen koko asiaan ja koiran piti mennä aivan toisesta kerrostalon ovesta sisään) purren syvät vertavuotavat haavat ja mustelmat olkapäähän. Sairaalakäyntihän siitä seurasi, ja rumat arvet jäi näkyvään paikkaan.
Tosiaan kolmisen vuotta on mennyt ja korvausvaatimus on laitettu melko heti perään ja asiaan on luvattu sieltäpäin ottaa yhteyttä mutta mitään ei kuulu eikä näy. Pitääkö ottaa sisäasiainministeriöön yhteyttä vai millä asiaa oikein pitää vauhdittaa.
Kiitos jos joku viitsii vastata
Tosiaan kolmisen vuotta on mennyt ja korvausvaatimus on laitettu melko heti perään ja asiaan on luvattu sieltäpäin ottaa yhteyttä mutta mitään ei kuulu eikä näy. Pitääkö ottaa sisäasiainministeriöön yhteyttä vai millä asiaa oikein pitää vauhdittaa.
Kiitos jos joku viitsii vastata
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vahingonkorvauslain mukaan poliisin työnantaja on korvausvelvollinen. Korvausten viipymistä pitää tietysti tiedustella sieltä, minne korvaushakemuskin on toimitettu.
ei ole joka asiassa hyve. Eikö olisi korkea aika tehdä asialle jotain, yhteys vain sisäministeriöön ja jos siellä vain asialle yskitään niin suoraan sisäministerin puheille. Onkai se joku laki löydyttävä poliisillekkin. Pidä kiirettä, muuten sinulle saattaa tulla virallinen ilmoitus asian vanhentumisesta.
*****Pidä kiirettä, muuten sinulle saattaa tulla virallinen ilmoitus asian vanhentumisesta. ******
Höpöti, höpöti
Korvauksen vanheneminen katkeaa silloin, kun hakemus toimitetaan sen käsittelypaikkaan, eli Valtiokonttoriin.
Virkatietä on kuitenkin käytettävä. Ensin hakemus on laitettava siihen poliisipiiriin, missä vahinko sattui. Poliisipiiri laittaa hakemuksen mukaan oman lausuntonsa tapahtumasta ja toimittaa sen viran puolesta eteen päin.
Olet odottanut liian kauan ja asia on painettu villaisella, kuten poliisin väärinkäytökset aina. Haaste käräjille lienee ainut vaihtoehto. Tee tutkintapyyntö eduskunnan oikeusasiamiehelle, ei välttämättä tee mitään kun on kulunut liikaa aikaa. Poliisiin ei todellakaan voi luottaa.
Nythän täällä on venkulanpalvojat taas ihan hakoteillä. Korvausvaatimus on varmastikin tehty Valtionkonttorille. Nyt tietenkin näette, että se on sama kuin poliisi, mutta on se vähän eri virasto, notta sinne vaan tiedustelua asiasta. Jos ei auta, niin sitten ylemmäs -- mikä se nyt on Valtionkonttoria ylempänä, onko se joku sisäministeriön alainen lafka sekin(eli tietenkin poliisi, vai mitä X) )