Pesukone / Kuivausrumpu ostoksilla

Aloittaja!

Hooveri sanoi itsensä irti. Kovasti sitä pohditaan, että miten korjaisi. Jonkun säiliön tuosta alta avasin ja pesin jopa pyykkiä "korkki" auki, mutta ei auta. Vikana selkeästi, ettei rumpu tahdo pyöriä. Rumpu pyörii muutamia kierroksia alkuunsa, mutta sen jälkeen lopettaa. Pesuohjelma ei tunnu loppuvan millään vaan pesukone täytyy lopuksi itse sammuttaa. Pyykki on märkää ja likaista.

Taitaapi olla nyt uusi hankinnassa?

Elikkä siis mistä tulisi hankkia uusi. Halvinta mahdollista en etsi vaan PERUSTELLUSTI parasta ratkaisua. Mielellään samalla löisi kaksi kärpästä yhdellä iskulla, eli kuivauspolitiikka kuntoon. Tällä hetkellä kuivatellaan kuin slummikylässä, elikkä tuossa olohuoneessa ja KIVAA SE EI OLE!

Kuivaava pesukone, kuivausrumpu pesukone vaiko jotain ihan muuta?
ps: ehdin jo vähän innostua tästä ilmapesurista:

http://www.verkkokauppa.com/fi/product/1876/ckgcq/Sanyo-Air-Wash-TD62-L703HC

En kuitenkaan oikein tahdo millään uskoa tuohon. Varmaankin siis ns. "desinfioi" vaatteita, mutta ei oikeasti pese likaa? Siis näkyvää likaa kuten ketsupin tahrat ym.


ASIALLISTA KESKUSTELUA TOIVOISIN TÄSSÄ KOVASTI :)
Lisäksi vielä jos joku kertoisi, että löytyisikö jostain koneen lisäksi palvelulla siten, että saisi kuljetuksen asennus / vanha haetaan pois.

35

3287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+19

      Sikäli ajankohtainen kun ostin tänään Miele W1614 pesukoneen alennusmyynneistä.
      Minusta se on halpa jos 599€ maksoi. Nyt on testiajo päällä tyhjänä :)

      Olisi saanut asennukset ja vanhojen poisviennitkin mutten tarvinnut niitä, jätin vanhan siemensin sinne samalla.

      Kipinkapin, tämänviikon voimassa se tarjous gigantissa.

      • HOHHOIJAAA

        Menehän gikantin rivimyyjä kattelemaan itelles uutta työpaikkaa. Kuluttajaviranomaisilla tiukka suhtautuminen netin "piilomainontaan". Potkut tulee ja firmalle sakkoja, kun selvittävät viestin lähettäjän.

        Joopajoo. Ensin "aloitus" jossa haukutaan kilpailijan tuotteet, muutaman minuiutin päästä "kuluttajan kokemus" toisesta merkistä. Ja jotenkin ihmeessä se merkki sitten aina sattuukin olemaan MIele...

        Onhan se tietenkin turhauttavaa istua pesukonekaupassa päivät, kun kukaan ei osta koneita. Mutta kannattaisi miettiä ammatinvaihtoa, jos kyvyt eivät tuon kummallisempaan "markkinointi viestintään" Jotkut myyjät myy koneita ja saa provikoita, toiset heiluu netin keskustelupalstoilla. Ja haloo, tällä palstalla ole edes käyttäjiä kuin joku satunnainen ja sitten Miele kauppiaat.


      • Aloittaja!

        En osaa sanoa oikein juuta enkä jaata. Mitään tarjousta tai alennusta en Gigantin sivuilta erottanut, jotenka vaikutti ihan perushinnalta.... mihin siis kiire?

        Kaipiaisin nyt hieman perusteellisempia perusteluja kuin vain merkki / malli. Eli miksi juuri kyseinen eikä toisen hintaluokan / mallin / merkin pesukone?

        Entäpä sitten se perimmäisin kysymys.... kuivaava pesukone vaiko pesutorni vaiko mikä?

        PERUSTELUJA PYYDÄN!


      • 1+19
        Aloittaja! kirjoitti:

        En osaa sanoa oikein juuta enkä jaata. Mitään tarjousta tai alennusta en Gigantin sivuilta erottanut, jotenka vaikutti ihan perushinnalta.... mihin siis kiire?

        Kaipiaisin nyt hieman perusteellisempia perusteluja kuin vain merkki / malli. Eli miksi juuri kyseinen eikä toisen hintaluokan / mallin / merkin pesukone?

        Entäpä sitten se perimmäisin kysymys.... kuivaava pesukone vaiko pesutorni vaiko mikä?

        PERUSTELUJA PYYDÄN!

        MAINOSLEHDESSÄ!

        Minä uskoin saavani hyvän koneen edullisesti.
        Tuossa alla joku väitti että Gigantti kallis muttei perustellut mitenkään. Ostamani malli halvin saatavilla oleva miele.
        Saksassa valmistettu, teräs-allas.
        Yrittivät kaupata myös ruotsalaista konetta mutta mulle oli mieleä kaverit suositellut.

        Hohhoijjaan juttuja en tajua, onko rikos ostaa Gigantista vai mitä se meinaa?


    • mielellään miele

      miele on paras.pesukone ja kuivuri erikseen. mutta ei siinäkään merkissä pidä halvimpaan malliin retkahtaa.ja lisäksi gigantin kannattaa kiertää kaukaa ."onhan se tyhmää maksaa liikaa"

      • 1+19

        Saako jostain halvemmalla?

        KErro, voin perua vielä!


    • VerkkoVeeti

      Onko SANYO pesukonemerkki ? Ja kuka ostaa verkkokaupasta PESUKONEEN...........hohhoijaa

    • Mr.RisKe

      Voi rouva hyvä, ehkä kuitenkin kannattaa kääntyä muutaman kodinkoneliikeen puoleen ja vertailla asiatuntijoiden suosittelemia koneita. Tunnetuimmat merkit ovat aina hyviä ja niissä tietysti kalliimman hintaluokan mallit ovat parhaita. Onhan näissäkin merkeissä tietysti "maanantaikappaleita", mutta pääsääntöisesti laadukkaita.
      Näin se vaan on, vaikka uusia "tähtimerkkejä" saa hiukan halvemmalla, kannattaa panostaa laatuun.

      RisKe

      P.S Vinkki :vertailu kannattaa aloittaa esim Bosch, Miele ja Rosenlew merkeistä, ja sitten vertaa niitä muihin tuntemattomiin merkkeihin.

      • Ilmari49

        Miele kertoo suunnitelleensa ja rakentaneensa pyykinpesukoneet kestämään 10 000 tunnin käytön.
        Kun yksi pesu on noin 2 h, niin 5000 pesua pitäisi kestää.
        Jos peset 250 kertaa vuodessa, niin kone kestää 20 v.

        Muut valmistajat eivät ilmeisesti tuo esiin suunnitteluperiaatteitaan. Kannattaa kysyä ja verrata!

        Nimimerkki 1 19 kirjoitti Mielestä "Saksassa valmistettu, teräs-allas." Saattapi olla ja saattaa olla, että kone on kuitenkin kasattu Mielen Tsekin-tehtaalla.


      • Miele/Asko fan
        Ilmari49 kirjoitti:

        Miele kertoo suunnitelleensa ja rakentaneensa pyykinpesukoneet kestämään 10 000 tunnin käytön.
        Kun yksi pesu on noin 2 h, niin 5000 pesua pitäisi kestää.
        Jos peset 250 kertaa vuodessa, niin kone kestää 20 v.

        Muut valmistajat eivät ilmeisesti tuo esiin suunnitteluperiaatteitaan. Kannattaa kysyä ja verrata!

        Nimimerkki 1 19 kirjoitti Mielestä "Saksassa valmistettu, teräs-allas." Saattapi olla ja saattaa olla, että kone on kuitenkin kasattu Mielen Tsekin-tehtaalla.

        "kuitenkin kasattu Mielen Tsekin-tehtaalla"
        päältätäytettävät tulee Tsekistä. Osat menee sinne Saksasta kuitenkin.

        Edestätäytettävät kaikki sakuja.

        Suunnitteluperiaatteeltaan Asko yhtä hyvä.


      • erilliset...
        Ilmari49 kirjoitti:

        Miele kertoo suunnitelleensa ja rakentaneensa pyykinpesukoneet kestämään 10 000 tunnin käytön.
        Kun yksi pesu on noin 2 h, niin 5000 pesua pitäisi kestää.
        Jos peset 250 kertaa vuodessa, niin kone kestää 20 v.

        Muut valmistajat eivät ilmeisesti tuo esiin suunnitteluperiaatteitaan. Kannattaa kysyä ja verrata!

        Nimimerkki 1 19 kirjoitti Mielestä "Saksassa valmistettu, teräs-allas." Saattapi olla ja saattaa olla, että kone on kuitenkin kasattu Mielen Tsekin-tehtaalla.

        Meidän "pas-ka" Whirlpooli on pessyt nyt 12 vuotta ja varmaan yli 4000 pesukertaa. Olen kyllä tee-se-itse mihenä korjannut koneen pari kertaa.

        Saman merkkinen kuivausrumpu on palvellut saman ajan ja sekin on omatoimisesti korjattu pariin kertaan. Kosteuden tunnistus lakkasi toimimasta pari vuotta sitten, mutta ajastintoiminnolla toimii edelleen. Mutta nyt rumpu on alkanut jatkuvasti herjaamaan suodatintukosta, vaikka ne on puhtaita ja ilma tuntuu kulkevan. Kuivaus loppuu häiriöön Luultavasti tukoksen haistelu on jotenkin hajonnu. Uudella käynnistyksellä kuivaa taas vartin.

        Rummun vuoksi ollaan nyt hankkimassa uudet koneet ja mietillän mikä olisi hyvä kohtuu hintainen paketti. Kuivausrummusta ajattelin lämpöpumppumallia, kuivaa kuulema tehokkaammin, kuluttaa vähemmän energiaa eikä turhaan lämmitä kodinhoitohuonetta.

        Itse en ainakaan voisi edes kuvitella kuivaavaa konetta. Monessa koneessa kuivausmäärä on pienempi kuin pesumäärä, eli käytännössä tarkoittaa istä että kun pesee koneellisen pyykkiä, joutuu kuivaamaan sen kahdessa erässä, joka taas tarkoittaa sitä että kone pesee tunnin, sitten pitää ottaa puolet pyykeistä ulos, kuivata pari tuntia, vaihtaa pyykit ja kuivata toiset pari tuntia. Yhden konellisen pesu ja kuivaus vie koko illan ja siinä on enemmän tai vähemmän kiinni koko tuon ajan.


    • Hooveri

      Korjaa se Hooveri, se kestää sen jälkeen taas usean vuoden ja voit ihmetellä uutta merkkiä rauhassa.

      • Aloittaja!

        Hooveri korjattu ja kaikille muillekkin vika oli älyttömän yksinkertainen ja omaa tyhmyyttä, kun ei ikinä ole ohjekirjaa lukaissut niin ei voi tietää.

        Hooverin vika oli se, että vedenpoistoletku oli asetettu kohtisuoraa maatapitkin viemäriin. Ohjekirjastas selvisi, että sen tulisi oudolla tavalla olla "kiemuralla".

        No eipä siinä, moni tämän varmasti osasikin mutta moni varmasti myös tulee törmäämään samaan ongelmaan kun ensimmäistä pesukonetta elämässään tuijottaa, joten toivottavasti auttaa.


        Päättimme siis näin ollen hankkia kuivausrummun kokorahalla. Experilllä käytiin ja koska saatiin myyjän kanssa neuvoteltua hyvä tarjous nopealla toimitusajalla niin hommattiin se sieltä.

        Palautteena vielä kun sanon niin Expertin myyjä oli hemmetin asiantunteva, heti osoitti minkä takia ei kannattanut ottaa sitä halvinta kuivausrumpua ja osasi perustella tosi hyvin. Alkujaan perustelu lähti myyjän näyttämistä muovisista osista, jonka suhteen oltiin samaa mieltä. En ikinä olisi itse tajunnut painaa pesukoneen ovea siten, että olisin asian huomannut.

        Valitettavaa oli, että aluksi myyjä yritti selkeästi tarjota meille kuivasurumpua jota selkeästi yrittivät saada pois myynnistä. No mutta äkkiä onneksi sitten myönsikin tämän että kyseessä on "poistomalli", joten jatkettiin kierrosta.

        Lopuksi päädyttiin Samsungin SDC17709 merkkiseen kuivausrumpuun, JOKA ON TODELLA MAHTAVA!

        Kuivausrumpu säätää automaattisesti kuivausajan, ja teki pyykistä ihanan pehmeää. Myöskin hämmästyimme miten paljon pölyä JO PESTYSTÄ pyykistä vielä lähteekään O.o

        Ihana ajatella, että jatkossa on vähemmän pölyinen koti, saadaan olohuoneesta vaatteet roikkumasta ja vaatteista pehmeitä ja kuivia.


        ps: Ei en ole expertin myyjä enkä saa provikkaa :) Olen vain hemmetin tyytyväinen asiakas!


      • Wash Machine
        Aloittaja! kirjoitti:

        Hooveri korjattu ja kaikille muillekkin vika oli älyttömän yksinkertainen ja omaa tyhmyyttä, kun ei ikinä ole ohjekirjaa lukaissut niin ei voi tietää.

        Hooverin vika oli se, että vedenpoistoletku oli asetettu kohtisuoraa maatapitkin viemäriin. Ohjekirjastas selvisi, että sen tulisi oudolla tavalla olla "kiemuralla".

        No eipä siinä, moni tämän varmasti osasikin mutta moni varmasti myös tulee törmäämään samaan ongelmaan kun ensimmäistä pesukonetta elämässään tuijottaa, joten toivottavasti auttaa.


        Päättimme siis näin ollen hankkia kuivausrummun kokorahalla. Experilllä käytiin ja koska saatiin myyjän kanssa neuvoteltua hyvä tarjous nopealla toimitusajalla niin hommattiin se sieltä.

        Palautteena vielä kun sanon niin Expertin myyjä oli hemmetin asiantunteva, heti osoitti minkä takia ei kannattanut ottaa sitä halvinta kuivausrumpua ja osasi perustella tosi hyvin. Alkujaan perustelu lähti myyjän näyttämistä muovisista osista, jonka suhteen oltiin samaa mieltä. En ikinä olisi itse tajunnut painaa pesukoneen ovea siten, että olisin asian huomannut.

        Valitettavaa oli, että aluksi myyjä yritti selkeästi tarjota meille kuivasurumpua jota selkeästi yrittivät saada pois myynnistä. No mutta äkkiä onneksi sitten myönsikin tämän että kyseessä on "poistomalli", joten jatkettiin kierrosta.

        Lopuksi päädyttiin Samsungin SDC17709 merkkiseen kuivausrumpuun, JOKA ON TODELLA MAHTAVA!

        Kuivausrumpu säätää automaattisesti kuivausajan, ja teki pyykistä ihanan pehmeää. Myöskin hämmästyimme miten paljon pölyä JO PESTYSTÄ pyykistä vielä lähteekään O.o

        Ihana ajatella, että jatkossa on vähemmän pölyinen koti, saadaan olohuoneesta vaatteet roikkumasta ja vaatteista pehmeitä ja kuivia.


        ps: Ei en ole expertin myyjä enkä saa provikkaa :) Olen vain hemmetin tyytyväinen asiakas!

        rouva taitaa olla yksinäinen pyykkäjä kun kertoilee täällä aikansa kuluksi letkun suorituksesta ja ihanan pehmeästä pyykistä ??
        Tältäkin palstalta löytyy alue jossa voi kertoa lisää pyykkäämisestä, rohkeasti vaan nimimerkin luontiin. Ehkäpä kohta vaihdamme kuulumisia "linkomisen merkeissä". Se olisi TODELLA MAHTAVAA


      • Columbo
        Aloittaja! kirjoitti:

        Hooveri korjattu ja kaikille muillekkin vika oli älyttömän yksinkertainen ja omaa tyhmyyttä, kun ei ikinä ole ohjekirjaa lukaissut niin ei voi tietää.

        Hooverin vika oli se, että vedenpoistoletku oli asetettu kohtisuoraa maatapitkin viemäriin. Ohjekirjastas selvisi, että sen tulisi oudolla tavalla olla "kiemuralla".

        No eipä siinä, moni tämän varmasti osasikin mutta moni varmasti myös tulee törmäämään samaan ongelmaan kun ensimmäistä pesukonetta elämässään tuijottaa, joten toivottavasti auttaa.


        Päättimme siis näin ollen hankkia kuivausrummun kokorahalla. Experilllä käytiin ja koska saatiin myyjän kanssa neuvoteltua hyvä tarjous nopealla toimitusajalla niin hommattiin se sieltä.

        Palautteena vielä kun sanon niin Expertin myyjä oli hemmetin asiantunteva, heti osoitti minkä takia ei kannattanut ottaa sitä halvinta kuivausrumpua ja osasi perustella tosi hyvin. Alkujaan perustelu lähti myyjän näyttämistä muovisista osista, jonka suhteen oltiin samaa mieltä. En ikinä olisi itse tajunnut painaa pesukoneen ovea siten, että olisin asian huomannut.

        Valitettavaa oli, että aluksi myyjä yritti selkeästi tarjota meille kuivasurumpua jota selkeästi yrittivät saada pois myynnistä. No mutta äkkiä onneksi sitten myönsikin tämän että kyseessä on "poistomalli", joten jatkettiin kierrosta.

        Lopuksi päädyttiin Samsungin SDC17709 merkkiseen kuivausrumpuun, JOKA ON TODELLA MAHTAVA!

        Kuivausrumpu säätää automaattisesti kuivausajan, ja teki pyykistä ihanan pehmeää. Myöskin hämmästyimme miten paljon pölyä JO PESTYSTÄ pyykistä vielä lähteekään O.o

        Ihana ajatella, että jatkossa on vähemmän pölyinen koti, saadaan olohuoneesta vaatteet roikkumasta ja vaatteista pehmeitä ja kuivia.


        ps: Ei en ole expertin myyjä enkä saa provikkaa :) Olen vain hemmetin tyytyväinen asiakas!

        Hyvä että asia selvisi.
        Tuli vielä yksi kysymys mieleen kuten Columbolla:
        Mitä merkkejä ne sitten yritti tyrkyttää jos Samsung on laadukkainta mitä Expertillä tarjolla?
        kuulitko?


      • Anonyymi
        Aloittaja! kirjoitti:

        Hooveri korjattu ja kaikille muillekkin vika oli älyttömän yksinkertainen ja omaa tyhmyyttä, kun ei ikinä ole ohjekirjaa lukaissut niin ei voi tietää.

        Hooverin vika oli se, että vedenpoistoletku oli asetettu kohtisuoraa maatapitkin viemäriin. Ohjekirjastas selvisi, että sen tulisi oudolla tavalla olla "kiemuralla".

        No eipä siinä, moni tämän varmasti osasikin mutta moni varmasti myös tulee törmäämään samaan ongelmaan kun ensimmäistä pesukonetta elämässään tuijottaa, joten toivottavasti auttaa.


        Päättimme siis näin ollen hankkia kuivausrummun kokorahalla. Experilllä käytiin ja koska saatiin myyjän kanssa neuvoteltua hyvä tarjous nopealla toimitusajalla niin hommattiin se sieltä.

        Palautteena vielä kun sanon niin Expertin myyjä oli hemmetin asiantunteva, heti osoitti minkä takia ei kannattanut ottaa sitä halvinta kuivausrumpua ja osasi perustella tosi hyvin. Alkujaan perustelu lähti myyjän näyttämistä muovisista osista, jonka suhteen oltiin samaa mieltä. En ikinä olisi itse tajunnut painaa pesukoneen ovea siten, että olisin asian huomannut.

        Valitettavaa oli, että aluksi myyjä yritti selkeästi tarjota meille kuivasurumpua jota selkeästi yrittivät saada pois myynnistä. No mutta äkkiä onneksi sitten myönsikin tämän että kyseessä on "poistomalli", joten jatkettiin kierrosta.

        Lopuksi päädyttiin Samsungin SDC17709 merkkiseen kuivausrumpuun, JOKA ON TODELLA MAHTAVA!

        Kuivausrumpu säätää automaattisesti kuivausajan, ja teki pyykistä ihanan pehmeää. Myöskin hämmästyimme miten paljon pölyä JO PESTYSTÄ pyykistä vielä lähteekään O.o

        Ihana ajatella, että jatkossa on vähemmän pölyinen koti, saadaan olohuoneesta vaatteet roikkumasta ja vaatteista pehmeitä ja kuivia.


        ps: Ei en ole expertin myyjä enkä saa provikkaa :) Olen vain hemmetin tyytyväinen asiakas!

        Olis kannattanut pyytää provikkaa kun on NOIN MAHTAVA aparaatti ja olohuonekin pysyy ei ole enää pesutupa !


    • JATKUU...

      Onnellinen loppu rouvan seikkailulla, tästähän vois kirjottaa jatkokertomuksen jollekin keskustelupalstalle :)

      Tarinan opetus, älä kuivata vaatteita olohuoneessa, sitä varten on kylpy- tai kodinhoitohuone.

      • häh?==

        Jos pyykkejä kuivaa, niin se kannatta ainakin talvella tehd juurikin olohuoneessa joissa on usein riesana liian kuiva ilma.


      • Anonyymi

        Meillekin on hankittu aivan IHANA kuivausrumpu pari vuotta sitten, mutta kuitenkin iskä aina välillä kuivaa olohuoneessa pyykkiä, vaikka meillä on pieni asunto.

        En tiedä yrittääkö säästää sähköä vai olla "vihreällä linjalla", mutta hiukan ikävän näköistä kun viikonloppuna olkkarissa Black Horse näyttely. Eipä tartte tuoda kavereita kylään :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meillekin on hankittu aivan IHANA kuivausrumpu pari vuotta sitten, mutta kuitenkin iskä aina välillä kuivaa olohuoneessa pyykkiä, vaikka meillä on pieni asunto.

        En tiedä yrittääkö säästää sähköä vai olla "vihreällä linjalla", mutta hiukan ikävän näköistä kun viikonloppuna olkkarissa Black Horse näyttely. Eipä tartte tuoda kavereita kylään :)

        "Eipä tartte tuoda kavereita kylään :)"
        Isäsi on kaukaa viisas, eipä leviä korona teidän nuorten jonniin joutavilla "illanistujaisilla".


    • ME PYYKKÄRIT

      Hei, joillakin kotirouvilla ei ole muita kavereita kuin "nettikaverit", jonnekinhan pitää pystyä kertomaan miten ihanaa on saa päivän pyykit pois olohuoneesta. Lisää vaan kertomuksia letkun kiemuroista

    • PYYKKÄRI

      Vieläkö letku "kiemurtelee" ?

    • s-mung

      samsung pesukone on laadukas tuote.uskaltaa ostaa ennen kuin upon.

    • Välttävä-

      Samaa mieltä, monet S-sungit ovat parempia kuin perus-UPOt ja varmaan toimii kauemmin kuin Huuveri.

      Mutta kyllä laadukkaimpiakin kuivaajia löytyy markkinoilta. Ei tartte kuin hiukan kysellä kodinkonekorjaajilta mitä merkkejä korjataan vähiten koneen ekan 5-7v. aikana

      • halvin paras?

        Varmaan kaikein halvimpia koneita korjataan vähiten. Ihan turha maksaa 150€:n korjausta koneeseen jonka maksaa 250€.

        Tai sitten jotain sika kallista Mieleä jossa varaosan hinnalla saa uuden halvan koneen.


    • Pesuhiiri

      Hyvin pesee Sanyo ja hajut lähtee

    • SabeTietää

      Jos pesukoneessa on "vikana" se, että pesuohjelma ei tunnu loppuvan millään, niin vika on poistoletkun asennuksessa! Poistoletku tulee asentaa siten, että se nousee ensin ylöspäin, vähintään 30cm ja vasta sitten vedetään viemäriin.

      Jos pesuletku vedetään suoraan viemäriin, niin kaikki tulovesi poistuu samantien poistoletkun mukana pois jolloin pesuohjelmat viivästyvät tai jumittavat kokonaan (koska pesukone ei saa koskaan tarpeeksi vettä rumpuun). Tällöin myös vaatteet jäävät likaisiksi.

      • Astma833

        Onko tietoa mikä on vikana jos noin 3 vuotta vanha Sanyo TD62-L703HC ilmoittaa EC6-virhettä? Googlettelin ja löysin taloudet.com jossa joku korjausliike kai? Mutta onko täällä kellään tietoa..?


      • Mansesta
        Astma833 kirjoitti:

        Onko tietoa mikä on vikana jos noin 3 vuotta vanha Sanyo TD62-L703HC ilmoittaa EC6-virhettä? Googlettelin ja löysin taloudet.com jossa joku korjausliike kai? Mutta onko täällä kellään tietoa..?

        Sanyon ec6 vikailmoitus koneessa päällä?
        Saitko omasi vikailmoituksen selville?


    • PYYKKÄRI

      Mun 8v.vanhaan koneeseen tuli ihan sama vika kuin aloittajan,ja kattelin sitten netistä uutta ja litteämpää konetta. Löysin Direct.nimisen verkkokaupan,sieltä tilasin candymerkkisen koneen niinku edellinenkin oli,hyvä ja edullinen.Maksoi vain 299 ja 40 e postikuluja,parin päivän päästä jo toivat itellan autolla kotia.On tosi hiljainen,isompi,6kg täyttömäärältä,ainoa miinus oli ettei ollu suomenkielisiä käyttöohjeita,mutta pähkäilin aikani,ja hyvin opin ohjelmoimaan.Kotivakuutus ei korvannu kun oli 8v,vanha,jos ois ollu 5v tai uudempi,ois jotain saanu.

    • Kuivaa

      Samsung SDC17709 on IHANA, kuivaa tulee hetkessä. Ei ollut laadukkain, eikä halvin mutta on toiminut jo 3vuotta.
      Muilla kokemuksia ?

      • Anonyymi

        Ostin pari mallinumeroa isomman muutama vuosi sitten sekä samalla tehokkaan pesukoneen ja hyvin on kumpikin toiminut.
        Pesuhuoneen laitteissa ei kannata säästää, halvimpia malleja kun ei kannata korjata/huoltaa.

        Mutta en usko että tämä on niin IHANA, ihan normipeli.


    • Kovapohtija

      Hooveri, onko tämä joku halpis merkki ??? Eikös näihin kaikkiin löydy opas josta näkee mitä toimenpiteitä mikäkin ongelma vaatii. Pelkkä altaan irroitus tuskin riittää ??

    • huybgtrf

      Kuivausrumpu ääntää.. jiekkö jotain rummun välissä.. tietääkö joku kannattaako korjata vai ostaa suosiolla uusi? Kone on noin 7v vanha.

    • pihiS

      Meillekin ostettiin Samsungi kun saimme sellaisen halvalla. Ei se kovin ihana ole, mutta jatkamme kyllä vaatteiden kuivausta olohuoneessa, säästämme sähkössä melkoisesti vuositasolla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3161
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1610
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1462
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1369
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1324
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1236
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe