IDPA-ammunnan 1. peruskurssi Vaasassa.

IDPA-ammunnan 1. peruskurssi

TAVOITE:
Tutustuttaa toiminnallisen ammunnan harrastajat IDPA –ammuntaan ja antaa perusteet kurssin jälkeiselle henkilökohtaiselle harjoittelulle. Kurssin aikana suoritetaan IDPA -ammunnan tasokoe, jossa on 5 tasoluokkaa. Hyväksytty tasokoe antaa valmiuden osallistua IDPA –kilpailuihin, joissa ampuja ampuu vain oman luokkansa kilpailijoita vastaan. Tasokoe antaa hyödyllistä informaatiota omasta taitotasosta kilpailutyyppisissä olosuhteissa sekä erinomaisen perustan oman harjoitteluohjelman kehittämiseen.

KOHDERYHMÄ:
Palveluskäyttöön soveltuvan pistoolin tai revolverin omistavat ammunnan harrastajat (ei kilpailukäyttöön tehtyjä aseita, ei optisia tai vast. tähtäimiä).

Kurssille osallistuvalta edellytetään toiminnallisen käsiaseammunnan perusteiden hallitsemista. Tästä syystä tulee kurssille hyväksyttävällä vähintään yhden alla olevista ehdoista täyttyä:
- voimassaoleva Practical -ammunnan ”Turvallisen Ampujan” status
- voimassaoleva SRA -kortti
- on suorittanut vähintään ”Taktinen pistooli 1” –kurssin

Kun ilmoittaudut, lähetä myös tieto sähköpostitse siitä, mikä "ehto" kohdallasi täyttyy (=> H M). Mainitse myös lyhyesti toiminnallisten ampumalajien kilpailukokemuksesi; laji ja vuodet.


KOULUTUKSEN SISÄLTÖ:
IDPA - ammunnan säännöt, varusteet, harjoittelu, asemakuvaukset, ammunnan tasokoe.

SUOSITELTAVAT ESITIEDOT:
Varustus
- pistooli ja kolme lipasta tai revolveri ja kolme pikalaturia
- "concealed carry" palvelustyyppinen kotelo, lipastaskut ja tavallinen nahkavyö; ei kisakäyttöön suunniteltuja telineitä tai muita varusteita.
- kuulo- ja silmäsuojaimet
- patruunoita 250 kpl; tasokoe vähintään 90 patruunaa
- latauksenestopuikko
- muistiinpanovälineet
- concealed carry eli kätkettävyysvaatimuksen mukainen takki tai liivi tasokokeeseen.


AIKATAULU:
Perjantai 6.4.
- klo 09.00 ilmoittautuminen
- klo 09.30 - 12.30 lajiesittely, säännöt
- klo 12.30 - 13.00 lounas
- klo 13.00 - 18.00 ampumakoulutus

Lauantai 7.4
- klo 09.00 - 12.30 ampumakoulutus
- klo 12.30 - 13.00 lounas
- klo 13.00 - 16.30 ampumakoulutus
- klo 16.30 - 17.00 kurssin päättäminen, palautekyselyn täyttäminen

YHTEYSHENKILÖT:
Hannu Maunula, hannu.maunula(at)netikka.fi, puh. 0500 719283




ALKAA: 06.04.2012 09:00
PÄÄTTYY: 07.04.2012 17:00

ILM. PÄÄTTYY: 04.04.2012 00:00
KESTO: 2

JÄRJESTÄVÄ YKSIKKÖ:
Pohjanmaa
PAIKKA: Valtion virastotalo (Palosaari) - Kivijärven ampumarata
Wolffintie 35
Vaasa

HINTA: 40.00 EUR alv 0%

Toivottavasti pääsen järjestämään kursseja täälläkin ensi vuoden loppupuolella. Riippuu siitä kerkeääkö jenkkikouluttaja kurssittamaan safety officereja. Minun kyydissä pääsee kurssille, koska voin käydä tuolla ampumassa classifierin.

13

652

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nahkamake

      Sinä se jaksat tätä paskaa jakaa.

    • Jepp..

      Korhonen on räväkkä Persu_mies.
      Seuraava Kuhmon valtuuston puheenjohtaja...
      Kasapanokset ja miinat esille!

    • :heiska

      Meitä olis täältä pohjoissavon alueelta tulossa noin parisenkymmentä kaveria jos saat kurssin järjestettyä. Kaikilla joko SRA-ampuja tai SRA-tuomarin status. Täällä olisi IDPA-ammunta aivan uutta mutta kiinnostusta löytyy.

      • Kouluttaja joka kouluttaa safety officerit on entinen U.S. marine corps Monte Le Gould. Safety officerit taas voivat pitää kursseja ja ammuttaa classifierin. Sitten kun Monte kerkeää Vaasaan kouluttamaan, niin asia saa tuulta purjeisiin. Todennäköisesti perustetaan IDPA-Kainuu ampumaseura ja sen jälkeen voi alkaa kurssittamaan. Pientä tarvikehankintaa toki joudutaan tekemään ja rakentamaan seinät kurssilla.

        IDPAn jäsenyys maksaa 165$/3vuotta ja seuralta 90$ vuosi. Tällä saa kansainvälisen kilpailulisenssin ja oman IDn. Seuratason kilpailuissa voi ampua ilman jäsenyyttä, mutta classifier tulee olla ammuttuna.

        Toivotaan että Monte kerkeää Suomeen, hän kun kouluttaa puolen maailman ampujia.


    • Poispoispois

      Ettekö voi mennä jollekki muulle sivustolla juttelee näistä pyssy jutuista.. kun ei ne tälle palstalle kuulu.. ketä kiinnostaa häh

    • Ihan varmasti kuuluu kuten muutkin paikalliset urheilulajit.

      • Rölli the Kid

        IDPA: "The International Defensive Pistol Association (IDPA) is the governing body of a shooting sport that simulates self-defense scenarios and real life encounters."

        IDPA:ssa siis matkitaan pyssyillä tapahtuvaa itsepuolustusta tosielämän kohtaamistilanteiden varalle. Urheilua? Hullujen vaarallista hommaa. Todellakin, vittuun tältä palstalta!


      • Rölli the Kid kirjoitti:

        IDPA: "The International Defensive Pistol Association (IDPA) is the governing body of a shooting sport that simulates self-defense scenarios and real life encounters."

        IDPA:ssa siis matkitaan pyssyillä tapahtuvaa itsepuolustusta tosielämän kohtaamistilanteiden varalle. Urheilua? Hullujen vaarallista hommaa. Todellakin, vittuun tältä palstalta!

        No mihin pyritään esim. keihäänheitossa? Järki käteen.


      • gunrevolver
        k0rh0nen kirjoitti:

        No mihin pyritään esim. keihäänheitossa? Järki käteen.

        Kyllä joutais nämä asejutut kieltää yleisillä palstoilla parempi olisi että olisi oman alan sivusto millä kirjottelisivat näistä aseleikeistään, tänäänkin taas ampumistapaus Suomessa. Yksityishenkilöiltä joutais kerätä aseet kokonaan pois korkeinttaan metsästykseen tarvittavat siinä ja siinä.


      • Vae vielä järki!
        k0rh0nen kirjoitti:

        No mihin pyritään esim. keihäänheitossa? Järki käteen.

        Reivikkihi ohjataan vaen norjassahi hoetoon ja sillä selevä.
        Nykkönä vähäjärkinen siellä toas oot uhhoon noussunna kun luulet että avohoetoon sillä tavalla peäsisit?


      • Vae vielä järki! kirjoitti:

        Reivikkihi ohjataan vaen norjassahi hoetoon ja sillä selevä.
        Nykkönä vähäjärkinen siellä toas oot uhhoon noussunna kun luulet että avohoetoon sillä tavalla peäsisit?

        Niin no... ...no niin. Mikäli reivikki olisi tiennyt että saarelta olisi voinut löytyä muutama CCW, olisi hän miettinyt kaksi kertaa ennen kuin sinne lähti.


    • Niinpä niin ja onhan

      se niinni elikkä joopa joo ja sattuuhan sitä paremmissahi piireissä.
      Sie sitä kuitenni kaksi kertoa mietit ja lopputulos on sama.
      Ei taijja olla se mietintä siun leipälajjie ensinkääk.

    • SuviTuulikki...

      Näin tuossa joulun pyhien jälkeen Monten , tämän laivaston matruusin pieksämäessä kapakassa. Kertoi kyllä tulevansa kuhmoon ammuttamaan vaikka millaaset klassifierit jos vaan Esukki hänet sinne hyväksyy. Tulemme saamaan paljon uusia itpa-ampujia kainuuseen ja koko pohjoiskalottiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      65
      1633
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      14
      1622
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      135
      1221
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      125
      1114
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      797
    6. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      164
      720
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      711
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      406
      624
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      582
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      525
    Aihe