Tuli tässä kännissä hullu ajatus mieleen että eikös turbostakin saisi vähän niinkuin suihkumoottorin autoon? Helvetin iso Turbo vaan keulille jossa molempien siipien puolella poltetaan vaikka pensaa ja akselin päästä välityksillä vaihelaatikolle? Tämä nyt on aika karkea kuva siitä mitä ajattelen mutta eikös joku keksinyt polttomoottorinkin:)
Turbosta moottori?
Puliukko
2842
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Onhan sitä turboista värkätty kaasuturbiineja jo kauan. Yksikin suomalainen projekti, joka on parhaillaan meneillään, löytyy netistä
http://www.taimetsoi.fi/kt/
Homma näyttää olevan vaiheessa, jatkunee kesälomien jälkeen...
Moi! Minuakin kiinostaa nämä kaasuturbiinit,Mutta ei ole löytynyt ketään,Jokka kassa voisi keskustella enemmän asiasta.Tässä on vuosien aikana,Kertynyt tietoa asiasta ja laitteista,Mutta ei ole päässyt käytännössää tutustumaan paremmin.