Tunnista puu!

RoundRobin

Osaisiko joku kertoa minkä nimisestä puusta tämä pala on. Kyseessä on viulun otelauta joskaan materiaali ei erään viulunrakentajan mukaan ole ebenpuuta, kuten yleensä tuon osan materiaali on.

Kuvia käikäleestä löytyy alla olevasta linkistä. Valkotasapainon kanssa leikkimisen jälkeen sain noista kuvista suhteellisen hyvin väriä vastaavat, joskin puu näyttää normaalioloissa ehkä vielä hieman tummemmalta.

http://tunnistapuu.no-ip.org/

6

411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puusilmää

      Oisko pähkinää ? Tai sitten jottain ameriikan lehtipuuta, surffaileppa niitten remonttisivuilla.

    • puuseppä...

      Kuvista puun tunnistaminen on usein ammattilaisellekin hankalaa, eli mukana on aina arvaustakin. Puussa kun on puolentusinaa muutakin tunnistusta auttavaa tekijää kuin hyvin laajalla skaalalla vaihteleva väri ja syyrakenne.

      Edenpuuta tuo ei ole, se on selvä. Jotakin pähkinäpuuta se voi olla mutta voi olla olemattakin. Siinä ei kuitenkaan näy pähkinälle tyypillistä syykuviota (juovaisuutta) mutta se voi johtua kappaleen kapeudestakin. Pähkinä on usein hiukan tummempaa kuin kuvassa. Ruusupuultakaan tuo ei oikein näytä mutta jälleen: voi se sitä ollakin. Voisi myös olla mahonkiakin vaikka sille tyypillistä lyhyttä putkilorakennetta ei kuvassa näy. Itse kuitenkin veikkaan jotakin noista kolmesta: pähkinä, ruusupuu tai mahonki.

      Käy näyttämässä palikkaa puusepälle. Varmaa vastausta et täältä saa.

      • Right Name

        Edenpuu? Tarkoitat varmaan ebenpuuta (=ebenholz eli mustapuu)?


    • Näyttää äkkiseltää pähkinältä, mutta senkin ulkonäkö vaihtelee.

      Jos tahdot varman puulajitunnistuksen, vie kalikka johonkin metsä-ja puualan oppilaitokseen, jossa on labra. Ja kysy tekeekö ne. Tehtiin koulussa sellaisia puulajitunnistuksia mikroskoopilla, mutta sitä varten siitä pitää höylätä ihan pieni pala.

    • kysäseppäs täältä es
    • Puumiäs

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      62
      7876
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5951
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      74
      5459
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      56
      5358
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      109
      4657
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      111
      2385
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1281
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      6
      1247
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      40
      1087
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      47
      1052
    Aihe