Tunnista puu!

RoundRobin

Osaisiko joku kertoa minkä nimisestä puusta tämä pala on. Kyseessä on viulun otelauta joskaan materiaali ei erään viulunrakentajan mukaan ole ebenpuuta, kuten yleensä tuon osan materiaali on.

Kuvia käikäleestä löytyy alla olevasta linkistä. Valkotasapainon kanssa leikkimisen jälkeen sain noista kuvista suhteellisen hyvin väriä vastaavat, joskin puu näyttää normaalioloissa ehkä vielä hieman tummemmalta.

http://tunnistapuu.no-ip.org/

6

446

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puusilmää

      Oisko pähkinää ? Tai sitten jottain ameriikan lehtipuuta, surffaileppa niitten remonttisivuilla.

    • puuseppä...

      Kuvista puun tunnistaminen on usein ammattilaisellekin hankalaa, eli mukana on aina arvaustakin. Puussa kun on puolentusinaa muutakin tunnistusta auttavaa tekijää kuin hyvin laajalla skaalalla vaihteleva väri ja syyrakenne.

      Edenpuuta tuo ei ole, se on selvä. Jotakin pähkinäpuuta se voi olla mutta voi olla olemattakin. Siinä ei kuitenkaan näy pähkinälle tyypillistä syykuviota (juovaisuutta) mutta se voi johtua kappaleen kapeudestakin. Pähkinä on usein hiukan tummempaa kuin kuvassa. Ruusupuultakaan tuo ei oikein näytä mutta jälleen: voi se sitä ollakin. Voisi myös olla mahonkiakin vaikka sille tyypillistä lyhyttä putkilorakennetta ei kuvassa näy. Itse kuitenkin veikkaan jotakin noista kolmesta: pähkinä, ruusupuu tai mahonki.

      Käy näyttämässä palikkaa puusepälle. Varmaa vastausta et täältä saa.

      • Right Name

        Edenpuu? Tarkoitat varmaan ebenpuuta (=ebenholz eli mustapuu)?


    • Näyttää äkkiseltää pähkinältä, mutta senkin ulkonäkö vaihtelee.

      Jos tahdot varman puulajitunnistuksen, vie kalikka johonkin metsä-ja puualan oppilaitokseen, jossa on labra. Ja kysy tekeekö ne. Tehtiin koulussa sellaisia puulajitunnistuksia mikroskoopilla, mutta sitä varten siitä pitää höylätä ihan pieni pala.

    • kysäseppäs täältä es

      http://www.viulunrakentajat.net/historiaa.php3

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1530
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      96
      736
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      536
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe