Minerit-levyt

Mineriittiminareetti

Meiltä ruuvattiin pihasaunasta kaksi pientä minerit-levyä pois. Kun ruuvit irrotettiin, mahtoiko asbestia erittyä paljon/ollenkaan hengitysilmaan? Ja onko määrä marginaalinen, lisääkö se juurikaan riskiä, jos on jo joskus aikaisemmin altistunut asbestille? Ja voiko tällaisessa tilanteessa levyjä purkamaan hlön vaatteissa asbestikuituja kulkeutua esim. Sisälle?

3

2691

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käytä suojavarusteit

      Jos on kyseessä vanha rakennus, siellä on varmaan käytetty asbestia, uusissa sitä ei saa käyttää. Mitään purkutöitä ei kannattaisi tehdä suojautumatta kunnolla, koska jokainen altistus on täysin turhaa ja kuormittaa elimistöä. Suojavarusteet on keksitty ja niitä pitäisi käyttää ihan oikeasti. En usko, että yksittäinen altistus vielä aiheuttaisi mitään, mutta jos altistuksia on useita peräkkäin koko ajan, sillä on varmasti elimistölle merkitystä. Ihan sama kuin homeiden kanssa, eli ihminen kestää niitä jonkin aikaa sairastumatta vähäisissä altistuksissa, mutta jos jatkuvasti oleskelee homehtuneessa talossa, varmasti sairastuu.

      • Asbestoosierkki

        Yksikin asbestikuitu riittää tappamaan...


    • JayJay4

      Oikeesti..... Jos ulkoseinästäsi on purettu minerit levyä niin tuskin mitään kuitua on missään vaiheessa hengitysteihin asti päässyt.
      Minerit levy pitää hakata palasiksi ennen kun arvoja saadaan mitattua niin paljon että olisi vaaraksi.
      Asbesti on vaarallista mutta täytyy muistaa ettei siinä levyssä ole kun jokunen prosentti asbestia...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      69
      871
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      852
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      541
      770
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe