Poissaolot

Kotkan kaupungin työntekijöillä on enemmän "sairaus"poissaoloja kuin muissa kaupungeissa. Etenkin suorittavassa portaassa, mutta ihmekös tuo. Toki johtajan hommat voi hoitaa pienessä viinissä ja krapulankin hoitaa korjaussarjalla, mutta ei raskasta suorittavaa työtä voi pöhnässä tai krapulassa hoitaa.
12136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tämä kaupungin työntekijäaines ei pärjäisi yksityisellä sektorilla.

Eihän turhaan puhuta kaupungin suojatyöpaikoista ja kuinka on lottovoitto päästä kunnalle töihin.

On toki aloja, jossa on toinen tlianne esim. opetusala huom. vain kouluissa.

Äänestä

Oliks´"kankiMattila" (valtuutettu sd.) oikeassa aikoinaan, vuosikymmeniä sitten, kun puhui kaupungin työntekijöistä? Sai silloin lempinimensä, kun sanoi;
"että kaupungin työläiset eivät tee muuta, kuin nojaavat kankeen"?

Äänestä

Kulttuurikaupunkiin kuullu viini työaikana ja tietty suurpiirteisyys raha-asioissa.

Äänestä

yli hirvosen

Äänestä

60 päivää vuodessa olin poissa työpaikalta pekkaset ja viikonloput.

Äänestä
  • Aika lupsakkaa. Rennosti vetää tämä hyvä pomokin

    Äänestä

60 päivää vuodessa olin selvinpäin työssä.

Äänestä

Kolmen päivän karensi pitäisi säätää lailla. Ja tämä kommunistinen eduskunta ei sitä varmasti tee. Lisäksi voitaisiin kaupungin hommista irtisanoa 10% siitä paskajengistä. Kukaan ei huomaisi mitään.

Hallituksen pitää ensi keväänä jättää veronkorotukset tekemättä ja pakottaa kuntia yhteen. Siinä samassa kaikki turhat tuulimyllypellet huuthelvettiin sieltä suojatöistä.

Äänestä

Yksi kerrallaan, kukin vuorollaan! Nyt on mun vuoroni!

Äänestä

Koirat haukkuu ja karavaani kulkee....painukaa työttömät ja köyhät sapokan saveen..

Äänestä
  • Kaupungin työläinen on käytännössä työtön joka on väliaikaisissa suojatöissä. No kaikki loppuu aikanaan ja sinulla on loppu lähellä. Tarpeeksi kun soitat suuta niin joku tulee ja sulkee sen haulikolla. Sitä on nyt liikkeellä.

    Äänestä

Olen samaa mieltä edellisen kannsa, Kapitalistien orjat valittaa täällä siiitä, että muut työntekijät voi ottaa rennommin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-Maksaja- kirjoitti:

Kotkan kaupungin työntekijöillä on enemmän "sairaus"poissaoloja kuin muissa kaupungeissa. Etenkin suorittavassa portaassa, mutta ihmekös tuo. Toki johtajan hommat voi hoitaa pienessä viinissä ja krapulankin hoitaa korjaussarjalla, mutta ei raskasta suorittavaa työtä voi pöhnässä tai krapulassa hoitaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu