Hei, kun avaan doc-tekstini Writerissä, niin esiin tulee ikkuna, jossa on ASCII-suodatusasetukset. Valitsen vaikka merkistön "Länsi-Eurooppa (ISO-8859-15/EURO)" tai muun, oletusfontin ja kielen, kappalevaihdon vaikka CR & LF tai CR tai LF, kokeillut kaikkea. Mikään ei auta. Ennen ei ole tullut tuota ikkunaa, vaan teksti on auennut nätisti. Mistä kummasta kiikastaa? Olen huojentunut, jos joku hjelppii minua.
OO Writer avaa tekstini siansaksalla - kysyy merkistöä
5
931
Vastaukset
- Hörhelö
Niin vielä: minulla on Win 7 käyttis ja 64-bittinen.
- vf=4go4x
Oletko tarkistanut että ne todella ovat Wordin tiedostoja eikä pelkkää tekstiä?
- Hörhelö
Siis ne ovat Open Officella tallennettuja doc-tiedostoja. Olen siksi tallentanut doc:iksi, koska MS Office tunnistaa ne.
- sipicee
Etpä ole saanut vastausta ongelmaasi tätä kautta. Ehkä jostain muualta? Minulla on nyt alkanut esiintyä sama ongelma eikä siinä tarvitse olla kyse edes doc -tiedostosta. Open Officen omatkin tiedostot sekoilevat ihan itsekseen.
Vaikeahan näihin on näkemättä ja itse kokematta paljoa sanoa. Aikoinaan minulle oli iso pettymys, että uskoni RTF-tiedostojen yleiskäyttöisyyteen lähetettäessä romahti OpenOfficeen. Sehän nimittäin ei osannut avata itse tekemäänsä RTF-tiedostoa oikein, vaikka sama tiedosto aukesi Microsoftin Writella. Syy saattoi olla, että vientisuodatin käytti eri RTF-versiota kuin tuontisuodatin. Nyttemmin tämä vaiva kaiketi on jo taaksejäänytttä. Liekö ollut tahallista alkujaankin, kun RTF-muoto on sentään jonkinlainen kilpaileva tiedostomuoto. Vaan on siinä sekin, että MS on vaihtanut sen versiota ihan iilman isompaa näkyvyyttä.
Noita risuaitoja juuri tuollaisen ASCII-kyselyn jälkeen on tullut, kun on yrittänyt avata PDF-tiedostoa OpenOfficeen. Siis sellaista tiedostomutoa, jolle ei ole tuontisuodatinta.
Eräs tallennuksen virhelähde voisi olla myös se, että saa sumplittua tiedostopäätteen pois tallennuksesta. Silloin käyttöjärjestelmä ei ainakaan osaa arpoa avaavaa ohjelmaa, mutta periaatteessa OpenOfficen ei pitäisi siihen päätteettömyyteenkään tukehtua, jos avaa vaikka tiedosto-valikon kautta.
Jos olisi laittaa esille sellainen viallinen tiedosto (tekstithän saa nopeasti vaihdettuakin), niin sitten voisi ehkä keksiä enemmän. Sähköpostiakin voisi kokeilla. Minun on vieras.m ät suomi24 piste fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä15111406- 288102
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565874Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1624749- 154671
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai324331Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas844193- 843477
- 803240
- 481741