Onko testamentissa ongelma?

Iäkkäällä pariskunnalla on keskinäinen testamentti, jolla leskeksi jäävällä on oikeus hallita omaisuutta ilman tilivelvollisuutta.

Parilla on toispuolinen avioehto, eli aviomiehellä ei ole avio-oikeutta vaimonsa omaisuuteen. Vaimolla tätä estoa ei ole.

Vaikuttaako tämä testamenttiin? Jos vaikuttaa, niin miten.
6167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Avioehto ei vaikuta itse testamenttiin. Avioehto ja kuolinjärjestys vaikuttaa siihen mitä omaisuutta kuuluu lesken hallinnan piiriin ja mitä leski myös omistaa.
Tämä selvitetään tekemällä ositus, jossa lesken ja perillisten omistukset selvitetään ja siis sovitaan, sekä kirjataan osituskirjaan, joka allekirjoitetaan ja todistetaan (2).
Leski saa käyttää siis ilman tilivelvollisuutta hallitsemansa varallisuuden tuoton, mutta häne pitää huolella hoitaa hallinnassaan olevaa perillisten omistamaa varallisuutta sen säilymiseksi.

Äänestä

Se ei kumminkaan vaikuta lakiosiin.Ennemmin tai myöhemmin lakiosat tulee eteen,oli sitten milloin tahansa lahjoitettu vaikka koko omaisuus yhdelle rintaperillisistä.Jos ei lakiosiin muille rintaperillisistä löydy ,lahjan saanut maksaa ne muiden rintaperillisten lakiosat lahjastaan pois.

Äänestä
  • Kun pariskunnan omaisuus on yhteinen huoneusto ja miehen perimä kesäpaikka, niin onko asiassa oikeastaan mitään ongelmaa?
    Leski voi asua kotonaan lopun ikäänsä ja kesäpaikan voi leski joko myydä tai antaa lapsilleen tasan?

    Onko avioehto esitettävä perinnönjaossa? Entä jos se on kadonnut?

    Äänestä

  • Asia kuntoon kirjoitti:

    Kun pariskunnan omaisuus on yhteinen huoneusto ja miehen perimä kesäpaikka, niin onko asiassa oikeastaan mitään ongelmaa?
    Leski voi asua kotonaan lopun ikäänsä ja kesäpaikan voi leski joko myydä tai antaa lapsilleen tasan?

    Onko avioehto esitettävä perinnönjaossa? Entä jos se on kadonnut?

    Miehellä on siis enemmän omaisuutta kuin vaimolla. Jos mies on se leski, niin hän voi myydä kesäpaikan. Jos vaimo on leski, niin hän ei voi kesäpaikkaa luovuttaa, koska hän vain hallitsee sitä. Hän saattaa osituksessa saada siitä osan omistukseensa muttei kaikkea.
    Avioehto vaikuttaa ositukseen, eikä se voi kadota, sillä sitä säilytetään maistraatissa.

    Äänestä

iäkkään ei kannata ottaa hallintaoikeutta kaikkeeen. Heitä vedättää kaikki kiltit ja mukavat.

Äänestä

ei vaikuta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asia kuntoon kirjoitti:

Iäkkäällä pariskunnalla on keskinäinen testamentti, jolla leskeksi jäävällä on oikeus hallita omaisuutta ilman tilivelvollisuutta.

Parilla on toispuolinen avioehto, eli aviomiehellä ei ole avio-oikeutta vaimonsa omaisuuteen. Vaimolla tätä estoa ei ole.

Vaikuttaako tämä testamenttiin? Jos vaikuttaa, niin miten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu