256/256 EI ole laajakaista

valokuitu

Tämä on todettu tällä palstalla jo aiemminkin, mutta menköön vielä kerran.

Tämän päivän Turun Sanomissa Nortel Networksin toimitusjohtaja Jorma Laasasenaho kommentoi asiaa, josta internet-palveluntarjoajat yleensä haluavat pitää omat vanhentuneet näkemyksensä.

Kyseessä on laajakaistan määritelmä.

Kuten tunnettua, kansainvälisen standardin mukaisesti laajakaistaksi määritellään väh. 4 Mbit/s yhteys. Jostakin liki käsittämättömästä syystä Suomessa ihmisille kuitenkin kaupitellaan 256 kbit/s -yhteyksiä niin sanottuina laajakaistayhteyksinä.

Tälle kauppatavalle ei ole mitään muuta perustetta kuin Suomen tietoverkkojen takapajuisuus ja Suomalaisten internet-palveluntarjoajien röyhkeys.

Viimeistään nyt myös Suomessa olisi jo korkea aika ottaa käyttöön kansainvälinen standardi, jossa kansalaisille kaupiteltaisiin ns. laajakaistayhteyksinä vasta vähintään 4 Mbit/s yhteyksiä.

14

3454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiki

      Imehän sinä poika kovaa munaa.

    • no niin

      olipa tärkeä asia, hyvä kun otit esille. mikä on tuo kansainvälinen standardi (numero) ?

    • Hande

      Laajakaistan määritelmä vaihteleen joka maassa mutta muun muassa Euroopan unioni on määritellyt laajakaistayhteyksien nopeuden alarajaksi 256 kilobittiä sekunnissa.

      Suomen kansallisessa laajakaistastrategiassa todettiin, että laajakaistan käsite on dynaaminen määre, joka elää markkinoiden ja kysynnän mukana. Viitteellisenä arvona käytettiin kuitenkin mainittua 256 kb/s.


      http://www.ficom.fi/fi/a_uutisaread.html?Id=1075121096. html

      • ohhohoh

        Aloitusviestissä käsittääkseni tähdennettiin, että Suomen kansallisen laajakaistastrategian laajakaistamääritelmä on auttamatta vanhentunut.

        Jos määritelmä on todella dynaaminen, lienee nykyaikainen 4 - 5Mbit/s ihan hyvä laajakaistan määritelmä Suomeenkin.


      • Anonyymi

        No se on dynaaminen niin miksi se vielä on 256 kbit/s vaikka käyttö on muuttunut.? 2004 käytettiin tekstipohjaisia sivuja, nyt katsotaan vähintään HD videota.


    • ripper

      laajakaista alkaa vasta 3Mbit/s. EU:n määrittelemä laajakaista on 256/256. Maailmanlaajuinen määritelmä laajakaistasta on 5Mbit->. Vasta tuolla 5Mbit nopeudella liikkuu videokuva livenä (pakkaamatta) ilman nykimistä.

      • jeps

        Kyllä se on niin, että joka vielä väittää Suomea telekommunikaation edelläkävijäksi ei todennäköisesti ole perillä asioiden oikeasta laidasta.


    • EsaH

      Lienee varsin yhdentekevää, mitä missäkin kolkassa sanalla laajakaista tarkoitetaan. Tarjolla on monenkirjava valikoima liittymiä, joista me sitten tarpeen mukaan valitsemme lähinnä sopivan.

      Useimmille meistä kansalaisista on vielä tuhlausta maksaa yli 1Mbps liittymistä, koska niitä tukevia palveluja ei ole saatavilla. Lieneekö edes kysyntää.

      Itse olen varauksellinen digi-tv:n suhteen. Oletan, että joidenkin vuosien päästä tietokone korvaa myös tv:n. Tuolloin syntyy aitoa kysyntää nopeammille kuluttajayhteyksille.

    • eipä

      No ei mulla oleva 512/256 tunnu todellakaan kovinkaan laajalta kaistalta, ikävä kyllä. Hyvä pointti oli toi, että Suomen pitäisi olla alan teknologian kehityksen kärjessä, mutta kuluttajille kuitenkin myydään näitä naurettavia "laajakaistoja". Nykyajan verkkoyhteiskunnassa tulisi joka paikassa olla väh. se 5Mbit/s. T. Paksumpaa kaapelia

    • Valokaapeli

      "256 kb/ s on riittämätön nopeus mm. etätyöskentelyyn –
      vaikuttaa siltä, että se on valittu laajakaistan rajaksi lähinnä
      jotta Suomi pärjäisi kansainvälisissä vertailuissa
      • Tätä taustaa vasten mm. pääministeri Vanhasen lausunnot,
      joiden mukaan uutta valokuituinfrastruktuuria ei tarvita,
      tulevat paremmin ymmärrettäviksi
      • On valitettavaa, että hallitus on kiinnostuneempi kiillottamaan
      Suomen ulkoista kuvaa kuin parantamaan todellista tilannetta
      • Hallituksen tulisi operaattoreiden rahastusintressien sijasta
      edistää nopeita, edullisia ja laadukkaita palveluita


      Valokuidun käytöstä KLS: ssä todetaan, että kuituyhteyden
      rakentaminen joka kotiin maksaisi arviolta 2,5 - 8 Mrd EUR
      • Vertailun vuoksi todettakoon, että Sonera sijoitti Saksan
      UMTS- seikkailuun n. 5 Mrd EUR, jotka on kirjattu tappioihin
      • Optinen kuitu mahdollistaa jo nykyisillä laitteilla varsin
      edullisesti 1 Gb/ s (ja kalliimmalla 10 Gb/ s) liityntänopeudet
      • Tulevaisuudessa tarvitaan kuitu joka kiinteistöön

      Helsingissä Elisa tarjoaa 256 kb/ s hintaan 39 €/ kk
      • Yahoo Broadband tarjoaa Japanissa 45 Mb/ s VDSL: ää 37 €/ kk
      • Etelä- Koreassa ollaan siirtymässä 100 Mb/ s VDSL: ään
      • Ålcom tarjoaa Ahvenanmaalla 12 Mb/ s ADSL2: ta 45 €/ kk
      • OPOY tarjoaa Oulussa 10 Mbit/ s Ethernetiä kuparissa
      • Kuparissakin on melko lyhyillä etäisyyksillä mahdollista
      tarjota riittäviä nopeuksia mm. tosiaikaisen videon siirtoon
      • Laajakaistaliittymän tavoitteeksi tulisi heti asettaa vähintään
      10 Mb/ s tilaajalle ja vähintään 1 Mb/ s verkkoon päin
      • Valokaapelipohjainen liityntäverkko rakentuu maailmalla
      toistaiseksi vain harvoissa paikoissa ja melko hitaasti"

      http://www.etelapohjanmaa.fi/seminaari/karila.pdf

      • nut

        Ai sitä waretuksen riemua kun uusimmat pelit ja elokuvat tulee valonnopeudella, 8 miljardia € on pieni raha sen rinnalla.


      • nerd

        pistetään kuidussa meneen pian suomessakin 65 gigaa. Kohtuullinen nopeus. Giganen runko on täysin yleinen palveluntarjoajien runkoverkoissa. Eli keskusten välit ovat kaupunkialueella tuota yhtä gigaa. Ainakin operaattoreilla joiden topimintaan olen perehtynyt.


      • köyhä suomi

        Tuo juuri osoittaa Suomen takapajuisuuden. Kaikki täällä on huonompaa ja kalliimpaa kuin oikeisssa länsimaissa.
        Olemme länsimaiden köyhälistöä tosielämässä. Syy on ainakin liian sosialistinen politiikka.

        "Valokaapeli, 1.7.2004 klo 03.02:
        Helsingissä Elisa tarjoaa 256 kb/ s hintaan 39 €/ kk
        • Yahoo Broadband tarjoaa Japanissa 45 Mb/ s VDSL: ää 37 €/ kk
        • Etelä- Koreassa ollaan siirtymässä 100 Mb/ s VDSL: ään
        • Ålcom tarjoaa Ahvenanmaalla 12 Mb/ s ADSL2: ta 45 €/ kk"


    • köyhää on Suomessa

      Puhut 110% totta.
      Suomi on takapajula.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      43
      2218
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2088
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1950
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      393
      1697
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      945
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      909
    Aihe