Iltalehden artikkelista otanta:
"Hallitus pyrkii vähentämään nopeasti velkaantumisen määrää säästöillä ja veronkorotuksilla, pääministeri Jyrki Katainen (kok) sanoo. (MEERI UTTI / KAUPPALEHTI)- On paikallaan luvata, että teemme itseämme säästelemättä ne päätökset, jotka ovat välttämättömiä suomalaisen hyvinvointiyhteiskunnan puolustamiseksi, Katainen sanoo STT:lle ja sitä kautta kaikille suomalaisille osoittamassaan uudenvuodentervehdyksessä.
Hallituksen tavoitteena on vähentää säästöillä ja veronkorotuksilla nopeasti velkaantumisen määrää. Lyhyen aikavälin toimien lisäksi tarvitaan Kataisen mielestä pitkäjänteinen ratkaisu julkisen talouden kestävyysvajeen kuromiseksi umpeen."
Poliitikkojemme virheet maksatetaan siis taaskin kansalla, poliitikoilla ei vastuuta mistään. Hyvä se on nostaa veroja / elinkustannuksia kun omat tulot voidaan aina sumplia siten ettei säästöt kohdistu itseen. Rahaa on syydetty surutta ulkomaille ja eniten kai eu:ssa pysyttäytymiseen, jonka ei pitänyt maksaa suomelle mitään vaan sieltä piti kaikki hyvä kansallemme tulla.
Saa nähdä kauanko menee aikaa kun kansanedustajien palkkausta taas tarkistellaan ylöspäin, Minä olen sitä mieltä että rajat pitää sulkea, irti eu:sta ja työt suomalaisille. Paljonkohan Suomi on hävittänyt valuuttaa ulkomaille tänä eu-aikana pelkästään siten, että rakennusurakatkin annetaan ulkomaalaisyrityksille.. Miksi työttömyystilastoja vääristellään. Kuka uskoo että siitä huolimatta, että vuosittain tuhansittain kansalaisiamme jää työttömäksi saneerausten vuoksi, silti työttömyys on vähentynyt..
Kataisen uudenvuodentervehdys
1
54
Vastaukset
- Karki Jytäinen
Entäpä tämä sitten, eikö aatelispumppa hallitse palstavalintoja?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658
