Tietojen siirto vanhasta uuteen?

Mulla on kaksikin Nokia -puhelinta joista pitäisi kopioida tiedot uusiin puhelimiin. Ohjeissa lukee selvästi, että tämä käy päinsä, ja puhelimissa on valikot joista joi tämän tehdä. Tarkempia ohjeita ei ole. Pitäisi vain valkata valikosta tapa, jolla kopiointi tehdään. Missään ei sanota, mm. että pitääkö jossain vaihtoehdossa virittää puhelimien välille joku ( esim. mini-usb ? ) kaapeli. Voisiko joku mahdolisimman yksinkertaisesti selittää ja neuvoa sen yksinkertaisiomman tavan, miten onnistusin mämmäämättä ottamaan uudet puhelimet käyttöön vanhan puhelimen tiedoilla. Tärkeysjärjestyksesä nämä ovat ehkä: puhelinluettelot, muistilistat, kuvat, tekstiviestit jne. Kaikissa näissä puhelimissani tietojen kopioinnin pitäisi ohjeiden mukaan onnistua.

Puhelimien tyypit ovat:

tapaus1:

Vanha: Nokia 6233 josta tiedot uuteen Nokia E52


tapaus 2

Vanha: Nokia3120 josta tiedot uuteen Nokia C5-00

Kiitokset jo etukäteen hyvistä vastauksista ja hyvää uutta vuotta!

-Pentti

2

1084

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tapaus1. Asenna Nokia Suite tietokoneelle täältä: http://www.nokia.com/fi-fi/tuki/lataukset/ ( Valitse mika tahansa malli, Nokia Suite toimii silti.)

      Sen jälkeen liitä Nokia 6233 tietokoneeseen usb kaapelilla ja käynnistä Nokia suite. Suitesta valitse puhelimen löytymisen jälkeen varmuuskopiointi toiminto ja varmuuskopioi tiedostot tietokoneelle. Tämän jälkeen liitä Nokia E52 malli ja palauta varmuuskopio siihen ( Ei asetuksia).

      Tapaus 2: Tee melkein samalla lailla kuin Tapaus 1 kohdassa, mutta nyt varmuuskopioit Nokia 3120 mallin tiedost tietokoneelle ja sen jälkeen irroita se ja liitä Nokia C5-00, ja palauta siihen tiedostot.

      • 4s > lumia

        Nämä asiat noksu osaa, vielä helpommalla pääsee jos on mikroSD kortti varmuuskopio ja siirto toiseen puhelimeen ja palauta vain osoitekirja.
        Jos ostatte tai omistatte applen puhelimen numerot siirtyy vain operaattorin luona luotettavasti, joitakin apuohjelmia on, mutta monesti tuloksena on kaikkien numeroiden häviäminen i phonesta ja vastaan ottavasta..kiitos.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      26
      5127
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      64
      3035
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      12
      2920
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2831
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      18
      1607
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      86
      1580
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1536
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      412
      1239
    9. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1120
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      221
      1014
    Aihe