Suunnittelumaantiede?

maantieteilijä

Onko kellään takanaan suunnittelumaantieteen opintoja? Mihin olette työllistyneet, onko järkevä valinta? Itseä kiinnostaisi mutta olen epävarma siitä, millaisiin tehtäviin suunnittelumaantieteilijät sijoittuvat.

3

1934

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arkkitehti-Antti

      Moi,

      Opiskelen itse arkkitehtuuria, mutta samoilla kursseilla pyörii myös näitä suunnittelumaantieteen opiskelijoita.

      Ymmärtääkseni heidän työtehtävänsä pyörivät samassa kastissa meidän yhdyskuntasuunnittelua pääaineenaan lukevien arkkitehtien kanssa, eli mm. kuntien ja kaupunkien kaavoitustoimistoissa erilaisissa kaavoitustehtävissä. Lisäksi korkeammat valtion toimielimet, kuten ympäristöministeriö, ELY-keskukset ja vastaavat työllistävät ahkerasti. Myös erilaiset konsulttitoimistot, kuten esimerkkinä FCG palkkaavat yhdyskuntasuunnittelijoita. Työllisyystilanne valmistuttua on varsin hyvä ja kesätöihin on myös päässyt mielestäni varsin helposti, erityisesti jos on valmis etsimään töitä pk-seudun ulkopuolisilta alueilta, kuten vaikka lapsuuden asuinpaikkakunnaltaan.

      Yhdyskuntasuunnittelu on alana varsin luovaa ja vaatii hieman visuaalista silmää ja hyviä tietokonetaitoja. Työtehtävät ovat varsin mielenkiintoisia ja hauskoja (ainakin omasta mielestäni) ja yhteistyötä pääsee tekemään jos jonkinlaisten tahojen kanssa. Palkkaus ei kuitenkaan ole millään päätä huimaavalla tasolla.

      • Arkkitehti-Antti

        Ja korostan vielä, että tämä kirjoitus tosiaan painottui ainoastaan tuohon yhdyskuntasuunnittelun osa-alueeseen, en muista suunnittelumantsan pääainekokonaisuuksista sitten tiedä. : - )


    • Kaavasuunnittelija

      Arkkitehti-Antti on tuossa aika hyvin osannut kertoa tärkeimmät asiat ja varsinkin todenmukaisestikin.

      Hänen mainitsemiensa yhdyskuntasuunnittelutehtävien lisäksi sumalaiset työllistyvät myös aluekehittämistehtäviin, joka ei ole sama kuin yhdyskuntasuunnittelu. Työnantajia ovat esim työ- ja elinkeinoministeriö, ely-keskusket, kunnat, Suomen Kuntaliitto jne jne.

      Tämän lisäksi sumalaisa on ollut esim. vuorovaikutussuunnittelijoina kaupunkisuunnitteluun liittyen.

      Suunnittelumaantiede on itsessään erikoistumisala Helsingin yliopiston maantieteen laitoksella ja siinä ei ole muita pääainekokonaisuuksia.

      Itse olen juuri valmistumassa sumalainen ja olen juuri hetki sitten aloittanut täysipäiväisesti kaavasuunnittelijana kunnalla. Alkupalkka on vähän päälle 3000e/kk, jos se kiinnostaa. :)

      Työlistymistilanne on tosiaan aika hyvä valmistumisen jälkeen, ja muihin maantieteen erikoistumisaloihin verrattuna todella hyvä.... Muista on kai aika vaikea työllistyä (esim kulttuurimaantiede tai luonnonmaantiede, tai joissain yliopistoissa kuten Itä-Suomessa ei ole edes mitään erikoistumista, joten töitä ei tosiaankaan saa), mutta sumasta taas helppo työllistyä. Joten jos maantiede kiinnostaa ja haluat "oikeita töitä" niin valitse suunnittelumaantiede erikoistumisaloista.:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      437
      7489
    2. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      211
      6390
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      94
      6166
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      208
      5662
    5. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      38
      4522
    6. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      91
      4378
    7. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      3
      4115
    8. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      36
      3663
    9. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      116
      3600
    10. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3588
    Aihe