Turvallisuus ulkomailla?

Telttaretkeilijät

Ollaan kiipeilijäpariskunta ja tähän mennessä matkoilla nukuttu aina hotellissa ulkomailla.

Nyt olisi tarkoitus telttailla ulkomailla leirintäalueilla. Yksi asia mietityttää: eli mitä telttaan uskaltaa jättää päiväksi, kun itse on poissa? No mitään timanttisormuksia ynnä muuta ei tietenkään...

Eli siis kääritäänkö arvokkaat makuupussit tmv helpolla poissaollessa? Onko kokemuksia? Oletteko kuulleet suosituksia?

3

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kesää odotellessa

      Olen tehnyt pari pyöräretkeä Saksassa ja jättänyt tarpeen tullen pyörän tavaroineen (laukkuja ei voi voi lukita) tai sitten teltan, jossa vaatteita, makuupussi- ja alusta, keitin yms. vartioimatta. Samoin olen toiminut Suomessakin. Toistaiseksi mitään ei ole hävinnyt, mutta mikäänhän ei takaa, ettei niin joskus käy.

      Vakuutukseni ehdoissa sanotaan, että arvotavaroita, kuten kameraa yms. ei korvata, jos se viedään teltasta. Tavalliset leiritymisvarusteet ovat siis ymmärtääkseni vakuutettuja, toki omavastuu ja tavaroiden arvonlasku iän myötä voisi aika paljon vähentää korvausta.

      Oma periaate on, että rahat, paperit, kamera, kännykkä yms. tulee aina mukaan, suihkukoppiinkin, mutta muuten en ota liikaa paineita. Monta kivaa reissua olisi jäänyt muuten tekemättä.

    • fillarilla

      Kokemusta lähinnä Norjasta. Minulla on pysynyt tavarat hyvin teltassa, kun olen ollut päivät lähiympäristössä pyöräilemäsä. Kannattaa ottaa leirintäalueelta vaatimaton mökki, mökissä on mukava säilyttää kamoja ja käydä nukkumassa. Suomessa leirintäalueilla vaatimaton mökki maksaa parinkympin luokkaa. Viimekesänä sain ainkin aika hyvin varaamatta etukäteen mökkejä, pohjoisnorjan Nordkapin aluetta lukuunottamatta.

    • auriantero 37

      Euroopassa ympäriinsä telttaillessa ei ole ollut ongelmia turvallisuuden kanssa. Leirintäalueet aina vartioituja ja mielestäni turvallisempia kuin heikko tasoiset hotellit.
      Autokin aina lähellä ja paremmassa turvassa kuin hotellin vieressä kadulla.
      Leiriä emme välillä pura ja ota mukaan jos jossain käydään, kaikki romppeet aina säilyneet, ainakin tähän asti.
      Leirintäalueet muutenkin yleensä upeilla paikoilla ja sosiaalista kanssakäymistä paljon enemmän kuin hotelleissa.
      Kokemusta telttailusta mm Liettua, Puola, Slovakia, Slovenia, Croatia, Saksa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6298
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5795
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2783
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2218
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1908
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1098
    Aihe