lapsettomuudesta?

mivuu

Hei. Olemme yrittäneet lasta toukokuusta asti, eli nyt 7kk. Se on ajallisesti vähän. Söin itse pillereitä 8 vuotta ja hormoonit tuntuu olevan vieläkin sekaisin eli tullut 2 kuukautiset tuona aikana eli 7kk aikana ja tuntuu ettei yhtään munasolua ole irronnut. Lääkäri on minut tutkinut ettei mitään erikoista pitäisi olla. olisko jotain vinkkejä?

1

215

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Kertomasi perusteella se, että kiertosi on ollut hyvin pitkä pillerien lopettamisen jälkeen, kielii siitä, että munarakkulan kehittymisessä ja munasolun irtoamisessa on häiriötä. Oliko kiertosi säännöllinen aikanaan ennen pillerien aloittamista? Tutkiko lääkärisi munasolun irtoamista verikokein ja ultraäänitutkimuksin?

      Jos olet vielä alle 36 vuotias, voit odottaa kuukautiskierron säännöllistymistä muutaman kuukauden. Mutta jos kiertosi ei normalisoidu (pituus 26 - 32 päivää), niin ota yhteyttä lääkäriisi ja kysy apua munarakkulan kypsyttämiseen. Se on mahdollista melko yksinkertaisella tablettilääkityksellä, mutta vaatii asiantuntevan ultraääniseurannan.

      Onnekasta vuotta 2012 toivottaen

      Anne-Maria / Väestöliiton klinikat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      65
      4180
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      46
      3959
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      36
      3462
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      2863
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2709
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2522
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2114
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      12
      1206
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      145
      1157
    10. Mitä ajattelet

      Mies minusta tänään?
      Ikävä
      80
      1006
    Aihe