Järkytyin kun katsoin netistä listaa ja kuvia omistajiltaan hävinneistä kissoista. Kadonneiden tai karanneiden kissojen määrä oli valtava! Miksi jotkut kissojen omistajat automaattisesti olettavat että kissa pärjää yksin tuolla ulkona kylmässä, jossa vaarana ovat liikenteen lisäksi julmat ihmiset, jotka nauttivat eläinten kiusaamisesta? Varsinkin pääkaupunkiseudulla.
Ymmärrän että maaseudulla kissaa pidetään vapaana, se on hyvä, ja suhteellisen turvallista kissallekin. Mutta miksi joku luulee että rotukissa, esim. itämainen kissa pärjää tuolla ulkona yksin? Kissoja voi ulkoiluttaa valjaissakin ja jos valjaat eivät kissalle kelpaa, miksi kissaa ei vahdita sen ulkoillessa pihalla? Ja lakikin kieltää kissan vapaana pitämisen taajama-alueilla. Kuulin viikonloppuna sukulaiseltani, että heidän tuttunsa oli ottanut kesäkissan, lähteneet talveksi kaupunkiin ja kissa yrittää pärjätä jotenkuten ulkosalla. Yritämme saada kissan kiinni ja viedä se Hesyyn.
Rakastan kissoja ja minun käy sääliksi noita kissoja jotka ulkona yrittävät löytää lämpöä, turvaa ja ruokaa.
Miksi kissoja pidetään vapaana?
8
366
Vastaukset
Jotkut kissojen omistajat eivät ole perehtyneet kissojn hoitoon ollenkaan, ovat vain päättäneet ottaa kissan. Sitten huomataan että kissa ei olekaan niin mukava kuin esim. koira. Sitten iskee laiskuus, eikä omistaja jaksa myydä/antaa kissaa pois. Sitten kissa jää yksin ja ZÄDÄM!!!! Kissa on jo joutunut auton alle kun omistaja on päästänyt kissan ulos ''vapauteen/etsimään uutta kotia''.
Mutta mitä ulkoiluun tulee, maaseudulla kissan on paljon parempi olla kuin kaupungeissa. Jotkut omistajat ovat vain turhan laiskoja ulkoiluttamaan lemmikkejään...- siirilydia
En nyt sanoisi niinkään, että maalla on parempi olla. Siis jos lähtökohtana on se, että ulkokissana pitäminen on iso ei, jota se on ainakin minulle. Jos kissaa veisi valjaissa ulos suunnilleen päivittäin, niin en näe siinä mitään eroa, että viettääkö kissa lopun aikaansa kerrostalossa vaiko maalaistalossa. En nyt tarkoita mitään kerrostaloyksiötä jossa kissa on lukittuna vessaan kun muuten tuhoaa kaikki, tai muita tällaisia tapauksia, mutta jos kissalla olisi maalla vaikkapa 80 neliötä käytettävänä, ja kerrostalossa 50 neliötä, olisivat samalla hoidolla, samalla ulkoilutusmäärällä. Niin itse en ainakaan henk. koht. ajattelisi että kerrostalokissalla on kurjempi elämä. Jos itse näet siinä jonkin merkittävän eron jota minä en ymmärrä, niin kerro ihmeessä.
Useinhan nimenomaan näissä maalaistaloissa ajatellaan että ulkokissat on ok, kun taas kaupungissa niistä pidetään parempaa huolta kun tiedetään että on autoja lähellä, ja eihän kissa esimerkiksi itse osaa tulla kerrostalossa ovea pimpottamaan. Siinä mielessä ajateltuna, voisin sanoa että maalaistaloissa olevalla ulkokissalla on jopa mahdollisesti huonommat olot, kuin kerrostalossa asuvalla sisäkissalla.
- mummu ja kissa
Minulla kissa nyt 16v. ja ollut luovutus iästä asti. Enkä ole päästänyt kissaani irti koskaan vaan käydään joka päivä ulkoilemassa valjaissa. Kesällä useita tunteja päivässä ja minusta on kiva talutella sitä ja seurata hiiren pyytämistä. Toivottavasti saan pitää vielä monta vuotta parasta kaveria. Ikävä on suunnaton kun joudun milloin viemään sen hautaan.
- 7+8
Siksi koska kissan nauttivat suunnattomasti saadessaan olla vapaana.
- 3490peordsfkvxohlklc
Väärin. Se vain näyttää uskontoonsa fakkiutuneesta omistajasta siltä.
Mutta ei voi kauhalla vaatia, jos on lusikalla annettu. - 5768905653
3490peordsfkvxohlklc kirjoitti:
Väärin. Se vain näyttää uskontoonsa fakkiutuneesta omistajasta siltä.
Mutta ei voi kauhalla vaatia, jos on lusikalla annettu.Voi pikkuista. Eikö sinun kanssasi jaksa kukaan vängätä vaikka laitoit tuon pyhän linkkisi taas esille. :D
- w94erpsofdjpfwiep9rf
5768905653 kirjoitti:
Voi pikkuista. Eikö sinun kanssasi jaksa kukaan vängätä vaikka laitoit tuon pyhän linkkisi taas esille. :D
Eikös vaan olekin hyvä linkki?
Kannattaa sinunkin siihen tutustua.
Ja huolellisesti. - Anonyymi
Kissat saavat olla vapaana, mutta ei ilman valvontaa.
Ilman valvontaa kissat saavat olla vapaana ainoastaan omalla pihallaan ja siellä on pysyttävä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383809Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 64724
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708