Dubaihin vinkkejä! :D :D

Traveller

Olemme lähdössä vuodenvaihteessa dubaihin, olemme aurinkomatkojen pakettimatkalla, mutta ensisijaisesti Rantalomalla, hotellimme sijaitsee Bur Dubaissa ( Arabian courtyard ). Onko jollain kokemusta tai tietoa mikä on kätevin ja edullisin tapa liikkua jumeirahin rantojen ja Bur Dubain välillä, tästä kun ei netistä löydy tietoa. Entäpä mitkä on must juttuja Dubain keskustassa basaarien ja totta kai Burj Khalifan lisäksi. Entäpä moskeijat itseäni kiinnostais kovasti käydä moskeijoissa, mihin moskeijoihin turistit pääsevät? pitääkö pukeutua erityisellä tavalla? ja kuinka suuri riski Dubaissa on sairastua vatsatautiin/turistiripuliin, Egyptissä ja Thaimaassa molemmat kävivät käsiksi. Mikä on muuten yleinen käsite tinkimisessä kohteessa?

kiitos jo etukäteen ! :)) :D:D:DDD

5

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MatkaMirkku

      Hotelleista on kuljetus rannalle aamulla yleensä pikkubussilla klo 10 ja takaisin hakevat päivällä.
      Must juttu on ajaa abra veneellä kulta ja maustesoukkeihin,Pukeutua voi aivan tavallisen kesäisesti,kun ei ammu yli tosilyhyissä minihameissa ja bikiniyläosassa.Vatsatautia siellä ei saa,itse olen syönyt aivan kaikkea salaateista lähtien,siellä on hygienia hyvä,täysin erijuttu kun egyptissä ja thaimaassa.Jos olet shoppailija niin bur khalifan juurella on se tosi iso ostoskeskus dubai mall.Yksi päivä kannattaa tuhlata menemällä sharjahiin big souqiin,päiväksi riittää kaupantekoa.
      Siellä kannattaa uskaltautua syömään kansanpaikkoihin vaikka ne ei päälle luksukselle näytä,niissä on hyvä ruoka muutamalla eurolla.
      Tinkiä siellä kannattaa niinkun muuallakin.

    • taxidriver´

      Taksi on edullisin tapa liikkua. Hinnat ovat n. 10 osa suomen hinnoista.

    • matkamirkku

      Taitaa edullisin tapa olla bussi sekä metro minun laskujeni mukaan

    • dubaifani

      Hotellinne lähellä on bussiasema, josta lähtee mm. bussit 8 ja 8A, joilla pääsee sekä yleiselle rannalle (open beach = maksuton) tai Jumeirah Beach Park (sisäänpääsy n. 1 euro). Kannattaa ajaa ko. busseilla myös pääteasemille asti (toinen IBN Battuta Malla ja toinen Dubai Marina), näkee enemmän kaupunkia mm. purjehotellinkin. Osta asemalta ladattava matkakortti, bussissa ei myydä lippuja.
      Metrolla ei rannalle pääse, mutta sillä pääsee Dubai Mallille ja muihinkin ostoskeskuksiin, lähin asema tuon bussiaseman lähellä olevan Carrefour marketin vierellä. Samalla matkakortilla pääsee metroon,
      Jumeriahin moskeijaan pääsee turistit, mutta siellä on tietty opastettu aika jolloin pääsee sisään. Netistä löytyy moskeijan aukioloaika.
      Tinkiä kannattaa hotellinne lähellä olevilla soukeilla, ostoskeskuksissa tai muualla ei tingitä.
      Normaali kesäpukeutuminen ok, mutta ilmastoinnit (jopa bussipyseillä) niin tehokkaat ettei t-paidassa tarkene.

    • traveller

      Kiitos kaikille hyvistä vinkeistä :D :)!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      238
      2709
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      841
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      817
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      815
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      127
      793
    Aihe