Dubaihin vinkkejä! :D :D

Traveller

Olemme lähdössä vuodenvaihteessa dubaihin, olemme aurinkomatkojen pakettimatkalla, mutta ensisijaisesti Rantalomalla, hotellimme sijaitsee Bur Dubaissa ( Arabian courtyard ). Onko jollain kokemusta tai tietoa mikä on kätevin ja edullisin tapa liikkua jumeirahin rantojen ja Bur Dubain välillä, tästä kun ei netistä löydy tietoa. Entäpä mitkä on must juttuja Dubain keskustassa basaarien ja totta kai Burj Khalifan lisäksi. Entäpä moskeijat itseäni kiinnostais kovasti käydä moskeijoissa, mihin moskeijoihin turistit pääsevät? pitääkö pukeutua erityisellä tavalla? ja kuinka suuri riski Dubaissa on sairastua vatsatautiin/turistiripuliin, Egyptissä ja Thaimaassa molemmat kävivät käsiksi. Mikä on muuten yleinen käsite tinkimisessä kohteessa?

kiitos jo etukäteen ! :)) :D:D:DDD

5

567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MatkaMirkku

      Hotelleista on kuljetus rannalle aamulla yleensä pikkubussilla klo 10 ja takaisin hakevat päivällä.
      Must juttu on ajaa abra veneellä kulta ja maustesoukkeihin,Pukeutua voi aivan tavallisen kesäisesti,kun ei ammu yli tosilyhyissä minihameissa ja bikiniyläosassa.Vatsatautia siellä ei saa,itse olen syönyt aivan kaikkea salaateista lähtien,siellä on hygienia hyvä,täysin erijuttu kun egyptissä ja thaimaassa.Jos olet shoppailija niin bur khalifan juurella on se tosi iso ostoskeskus dubai mall.Yksi päivä kannattaa tuhlata menemällä sharjahiin big souqiin,päiväksi riittää kaupantekoa.
      Siellä kannattaa uskaltautua syömään kansanpaikkoihin vaikka ne ei päälle luksukselle näytä,niissä on hyvä ruoka muutamalla eurolla.
      Tinkiä siellä kannattaa niinkun muuallakin.

    • taxidriver´

      Taksi on edullisin tapa liikkua. Hinnat ovat n. 10 osa suomen hinnoista.

    • matkamirkku

      Taitaa edullisin tapa olla bussi sekä metro minun laskujeni mukaan

    • dubaifani

      Hotellinne lähellä on bussiasema, josta lähtee mm. bussit 8 ja 8A, joilla pääsee sekä yleiselle rannalle (open beach = maksuton) tai Jumeirah Beach Park (sisäänpääsy n. 1 euro). Kannattaa ajaa ko. busseilla myös pääteasemille asti (toinen IBN Battuta Malla ja toinen Dubai Marina), näkee enemmän kaupunkia mm. purjehotellinkin. Osta asemalta ladattava matkakortti, bussissa ei myydä lippuja.
      Metrolla ei rannalle pääse, mutta sillä pääsee Dubai Mallille ja muihinkin ostoskeskuksiin, lähin asema tuon bussiaseman lähellä olevan Carrefour marketin vierellä. Samalla matkakortilla pääsee metroon,
      Jumeriahin moskeijaan pääsee turistit, mutta siellä on tietty opastettu aika jolloin pääsee sisään. Netistä löytyy moskeijan aukioloaika.
      Tinkiä kannattaa hotellinne lähellä olevilla soukeilla, ostoskeskuksissa tai muualla ei tingitä.
      Normaali kesäpukeutuminen ok, mutta ilmastoinnit (jopa bussipyseillä) niin tehokkaat ettei t-paidassa tarkene.

    • traveller

      Kiitos kaikille hyvistä vinkeistä :D :)!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      244
      2165
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      189
      1644
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1302
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1005
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      816
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      800
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      771
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      760
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      746
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe