Vaikea ymmärtää,miksi rakennetaan 150-200 m2 taloja,kun tavallinen perhe
sopii hyvin asumaan 100-130 m2:n talossa ilman lämmintä autotallia.Näissä
ylisuurissa on usein merkittäviä hukkatiloja mm.turhan suuri olohuone,yläpohja
avattu,jolloin yläkerrasta menettää 1-2 huonetta,turhia käytäviä,lämmin kuisti,
iso eteinen,hukkatila usein ns. keskilattiatilaa,jolla ei ole mitään käyttöä,myös
kaksikerroksisissa alle 140 m2 epätaloudellinen 2 -tasoinen ratkaisu jne.
oikea talon pinta-ala
24
518
Vastaukset
- Nuoret keski-ikäiset
Hei älä sure! Jokainen voi rakentaa tai ostaa sellaisen kun haluaa jos omillaan kustannukset maksaa.
Meitä on 2 aikuista ja tilaa 168/238 m² ja kiva on kun ei tarvitse koko ajan samoja seiniä katsella. On musiikkihuone, pieni kuntosali, työhuone ja sitten ne muut perinteiset. Talo on uudehko ja ihan oma ei siis pankin, mukavaa on!
Ihan turhia huolia sulla! Tee tai osta itsellesi mieleinen ja anna muiden tehdä samoin!- noo huhhuh
No onhan se kiva että on tilaa (tai jonkun mielestä turhaa tilaa) mutta kyllä juuri tuo teidän tapaus on räikeä esimerkki kerskakulutuksesta ja epäekologisuudesta.
Itse oon kyllä vähän samassa tilanteessa, sukupolvenvaihdoksen mukana tuli yksilapsiselle perheelle yli 300 neliön päärakennus eikä tätä oikein voi edes myydä tai vuokrata kun sijaitsee keskellä meidän tilakeskusta. Toki käyttämättöminä olevissa vierashuoneissa pidämme vain 10 asteen peruslämpöä ja oman metsän hakkeella lämmitetään. Muttta silti. Huono omatunto tästä tulee.Varsinkin kun ottaa huomioon kaikki ne kodittomat tässäkin maassa. - 40 m2/hlö
noo huhhuh kirjoitti:
No onhan se kiva että on tilaa (tai jonkun mielestä turhaa tilaa) mutta kyllä juuri tuo teidän tapaus on räikeä esimerkki kerskakulutuksesta ja epäekologisuudesta.
Itse oon kyllä vähän samassa tilanteessa, sukupolvenvaihdoksen mukana tuli yksilapsiselle perheelle yli 300 neliön päärakennus eikä tätä oikein voi edes myydä tai vuokrata kun sijaitsee keskellä meidän tilakeskusta. Toki käyttämättöminä olevissa vierashuoneissa pidämme vain 10 asteen peruslämpöä ja oman metsän hakkeella lämmitetään. Muttta silti. Huono omatunto tästä tulee.Varsinkin kun ottaa huomioon kaikki ne kodittomat tässäkin maassa.Suomalaisten ekoilu ei ole edes kärpäsen paskan verran merkitystä maailman ekosysteemien kannalta. Naapurimaan autoissa ei ole katalysaattoreita, ydinkäyttöisiä aluksia ruostuu ja uppoaa meriin ja satamiin, metsää palaa laajoja alueita vuosittain, viemärijätteet lasketaan puhditamattomina jokiin, järviin ja meriin. Naapurissa saastuttamista ei tosissaan edes yritetä ehkäistä. Aasia on kokonainen maanosa, jossa ympäristönsuojelu ei ole edes huono vitsi. Suomessa lasketaan milligrammoja ja hiilijalanjälkiä.
- Pienistä puroista
40 m2/hlö kirjoitti:
Suomalaisten ekoilu ei ole edes kärpäsen paskan verran merkitystä maailman ekosysteemien kannalta. Naapurimaan autoissa ei ole katalysaattoreita, ydinkäyttöisiä aluksia ruostuu ja uppoaa meriin ja satamiin, metsää palaa laajoja alueita vuosittain, viemärijätteet lasketaan puhditamattomina jokiin, järviin ja meriin. Naapurissa saastuttamista ei tosissaan edes yritetä ehkäistä. Aasia on kokonainen maanosa, jossa ympäristönsuojelu ei ole edes huono vitsi. Suomessa lasketaan milligrammoja ja hiilijalanjälkiä.
Esititpä monta läskiä tekosyytä yhdessä kappaleessa.
Ei voi todeta kuin Dalai Laman ja Nelson Mandelan sanoin:
"Jos haluat muutosta, ole muutos". - tuhlauksesta konkkaa
40 m2/hlö kirjoitti:
Suomalaisten ekoilu ei ole edes kärpäsen paskan verran merkitystä maailman ekosysteemien kannalta. Naapurimaan autoissa ei ole katalysaattoreita, ydinkäyttöisiä aluksia ruostuu ja uppoaa meriin ja satamiin, metsää palaa laajoja alueita vuosittain, viemärijätteet lasketaan puhditamattomina jokiin, järviin ja meriin. Naapurissa saastuttamista ei tosissaan edes yritetä ehkäistä. Aasia on kokonainen maanosa, jossa ympäristönsuojelu ei ole edes huono vitsi. Suomessa lasketaan milligrammoja ja hiilijalanjälkiä.
Kohtuullinen huonepinta-ala asukasta kohden on 20 m2/as. Ylimenevät
neliöt ovat turhia rakentaa ja lämmittää sekä siivota ynnä remontoida! - prknm
tuhlauksesta konkkaa kirjoitti:
Kohtuullinen huonepinta-ala asukasta kohden on 20 m2/as. Ylimenevät
neliöt ovat turhia rakentaa ja lämmittää sekä siivota ynnä remontoida!Valetta ja tyhmä mielipide. Et olisi edes kirjoittanut tuota.
- jepujepus
prknm kirjoitti:
Valetta ja tyhmä mielipide. Et olisi edes kirjoittanut tuota.
Tottahan tuo on että se 20m2 per henkilö perheissä riittäisi. Ja kun ottaa huomioon, että täällä asutaan keskimäärin niin väljästi että neliöitä on peräti 37 per asukas, niin kyllä luontoäiti taas saa itkun tirauttaa.
http://www.rakennuslehti.fi/uutiset/talous/14584.html
"Tilastojen valossa EU:ssa on kuitenkin vain viisi maata, jossa asukasta kohti laskettu asumisväljyys on Suomea parempi. Ne ovat järjestyksessä Tanska, Luxemburg, Ruotsi, Englanti ja Hollanti." - 86/hlö
jepujepus kirjoitti:
Tottahan tuo on että se 20m2 per henkilö perheissä riittäisi. Ja kun ottaa huomioon, että täällä asutaan keskimäärin niin väljästi että neliöitä on peräti 37 per asukas, niin kyllä luontoäiti taas saa itkun tirauttaa.
http://www.rakennuslehti.fi/uutiset/talous/14584.html
"Tilastojen valossa EU:ssa on kuitenkin vain viisi maata, jossa asukasta kohti laskettu asumisväljyys on Suomea parempi. Ne ovat järjestyksessä Tanska, Luxemburg, Ruotsi, Englanti ja Hollanti."Miten niin "tottahan tuo on"? Mistä se totuus tulee? Suu kiinni jos ei ole mitään järkevää sanottavaa.
- jepujepus
86/hlö kirjoitti:
Miten niin "tottahan tuo on"? Mistä se totuus tulee? Suu kiinni jos ei ole mitään järkevää sanottavaa.
Kuuletko useinkin ääniä ? Ehkä kannattaisi mennä lääkäriin.
En nimittäin ole sanonut mitään, kirjoittanut korkeintaan.
- sukar1
joku köyhä taas inisee..
rakenna itse semmoinen mitä haluat, mitä siitä muiden tekemisiä arvostelemaan. - varmaan sitten köyhä
Meillä oli ennen isohko talo, mutta kun lapset lensi pesästä rakennettiin uusi ja pienempi. Nyt on kiva kun siivottavaa on vähemmän, ja tavaroitakin tulee säilöttyä paljon vähemmän. Eikä talossa ole yhtään "turhaa" huonetta.
- Keskituloinen ; )
Voihan sitä palkata siivoojan ...toki sellaiseen on varaa jos on varaa ns. ISOON torppaan(tai voihan olla että joku nauttii itse siivoamisesta; ). Jos on rahaa niin mikä ettei, meikällä jos olis oikeesti paljon tileillä niin varmasti olis siivooja, Bemaria & merssua pihassa kelien mukaan. Mutta kun ei ole niin pistämme 180 neliötä myyntiin ja pistämme rahat johonkin muuhun... Sinulla on vain yksi elämä, nauti siitä omalla tavallasi, laita taloon, autoihin,matkusteluun jne mihin rahkeet riittää ja mistä oikeasti saat ns. kiksit. Meille riittää ylisuuren talon pitäminen ja on aika kääntää uusi sivu (pienemmän talon rakentaminen alkaa) ...: )))) Tsemppiä!
- 3+17
Kyllähän sitä vaikka kuinka pienessä voi mahtua asumaan, mutta jos ajatellaan tyypillinen 4-henkinen perhe niin kyllä 100 neliötä on kyllä varsin pieni tila. Asiaa voi lähestyä vaikka näin:
2 x 12m2 makuunuoneet lapsille
1 x 16m2 makuuhuone vanhemmille
1 x 25m2 keittiö ruokailutila
1 x 25m2 olohuone
1 x 4m2 sauna
1 x 5m2 pesuhuone
1 x 10m2 kodinhoitohuone
1 x 10m2 eteinen
2 x 3 m2 WC
2 x 5 m2 vaatehuone
1 x 3 m2 tekninen tila
Yhteensä 138m2
Toki sitä pienempääkin mahtuu jos on pakko, mutta ei tuossakaan vielä yhtään ylimääräistä ole eikä sitä voi sanoa leveilyksi jos tuollaisen kokoisen talon rakentaa 4-henkiselle perheelle. Vielä kun käytännössä tekee tuon kokoisen talon niin yleensä se menee jo yli 150m2 koska huoneiden sijoittelu siten ettei yhtään tule mihinkään tuon ylimenevää pinta-alaa on aika haastavaa. - Nuoret keski-ikäiset
Siis meidänkin ensimmäinen omistusasunto oli 40 m2 jossa kituutettiin pari vuotta. Tehtiin siitä muuten ihan hyvä tilikin kun jätettiin sitten vuokralle. Muutettiin 80 m2 rivariin ja sielläkin viihdyttiin. Eihän se suinkaan neliöt ole ratkaiseva tekijä vaan rauha ja rakkaus :)
En vain ymmärrä miksi en voisi asua väljästi jos minulla on siihen varaa. Me sijoitamme asumismukavuuteen ja matkailuun. Joku muu shoppailee muuta ja kuluttaa rahansa muuten.
Ei olisi niin väljää jos olisi lapsia saatu mutta niin mukavasti ei ole käynyt. Onko se sitten niin että moralistien vuoksi me ei saataisi asua näin isossa talossa kun ei kerta lapsiakaan ole?
En näe kyllä meidän hiilijalanjälkeäkään nyt niin suurena että siitä pitäisi "pillastua". Varmasti moni muu kuluttaa enemmän.
Meillä kyllä siivotaan ihan itse ja kun vain kaksi aikuista asuu ja on hyvä ilmanvaihto jne. ei sitä pölyä nyt niin mahdottomasti tule. Kerran viikossa imuroidaan ja aikaa siihen menee n. 45 min. Sitten kun kyllästytään niin muutetaan muualle vaikka pienempään jos siltä tuntuu :)
Kun on vaan yksi elämä kannattaa tehdä niitä juttuja joista nauttii ennen kuin on liian myöhäistä! Toisen tekojen moralisointi (jos ei laittomuuksia tee) on turhaa!!! - Aloittajalle
Minä ymmärrän miksi sinä et ymmärrä!
- Helpotan ymmärrystä
Tarkoitat varmaankin välipohjan aukkoja eli ylä- ja alakerran välillä olevaa aukkoa. Siihen on syyllinen epämääräinen, eriarvoinen ja kivikautinen rakennusvalvonta. Esimerkiksi rakennusoikeus 1 1/2 tarkoittaa puolitoistakerroksista taloa arkitehtisuunnitelmissa. Tarkoituksena on määritellä miltä talo näyttää asemakaavassa ulospäin. 1 1/2 tarkoittaa myös sitä, että yläkerrassa saa olla puolet alakerran neliöpinta-alasta (yli 160 cm korkeasta tilasta).
Eri paikkakuntien rekennusvalvonnat sitten tulkitsevat tätä miten sattuu. Toisille riittää, että talo näyttää ulospäin 1 1/2 kerroksiselta. Toiset sitten haluavat, että siellä yläkerrassa on vain se puolet. Suuressa osassa kattokaltevuuksia käy niin, että määräys saadaan toteutettua vain tekemällä aukko välipohjaan.
No tämähän on sitten ilmastonmuutosta ja tuhlausta edistävä määräys! Taloja rakennetaan tarvittavien huoneistoneliöiden mukaan. Eli kiitos sen aukon pitää rakentaa ulkomitoiltaan isompi talo, jotta päästään samaan neliömäärään. Tämä syö myös enemmän rakennustarvikkeita ja isommat kuutiot enemmän lämmitysenergiaa. Nyt sitten kiristetään rakennusmääräyksiä energiatehokkuuden takia, mutta säästöjä tulisi tulkinnasta. Lisäksi noiden aukkojen toteutus on aina vähän haasteellista myös rakennusteknisesti.
Jos niistä aukoista pitää jotain positiivista hakea, niin meillä ainakin on komea olohuone, kun se on 35 neliön osalta auki ylös. Huonekorkeus on noin 5,5 metriä. Massiivisen takan lämpö nousee myös hyvin yläkertaan, kun katto ei ole tiellä. - Tarpeeksi tilaa..
Mitä vaikeata siinä on ymmärtää? Jokainen elää niin kuin itse haluaa, ei kaikki ajattele
epätaloudellisuutta ja hukkatilaa.
Itse asun yksin 220 m2 omakotitalossa. Nautin avaruudesta, talosta löytyy 30 m2 olohuone, jossa toki harvoin olen, 20 m2 keittiö, makuuhuone, vierashuone, työhuone, pukeutumishuone, suht. iso eteinen, kodinhoitohuone, iso huoneen kokoinen varastotila sekä lämmin autotalli. En voisi kuvitella asuvani yksiössä, tukehtuisin sinne. Kaappitilaa löytyy ruhtinaallisesti, mielestäni erittäin tärkeä asia, pysyy koti aina siistinä, kun mitään ei loju missään. Kaikissa pienissä kodeissa joissa olen käynyt, ei ole tarpeeksi säilytystilaa, joten joka nurkassa lojuu jotain.
Eikö se ole jokaisen oma asia mihin rahansa haluaa pistää? Toiset arvostavat matkustamista, ja tyytyy ehkä vaatimattomampaan asumiseen. Toiset keräävät kaikenlaisia kalliita elektronisia laitteita, aina viimeisin malli.
Minä arvostan asumismukavuutta, niin yksinkertaista se on.- miksituhotamaapalloa
Olisi kyllä kestävämpää kehitystä, jos arvoistaisit ekologisuutta. Jokainen ylimääräinen neliö tuhlaa turhaan resursseja, sillä jokainen neliö tarvitsee lämmittää.
Kuulut varmaan myös niihin, jotka ajelevat autolla jossa on useamman litran v-kone ja kolminkertaiset päästöt perusautoihin verrattuna...
Ja luonto itkee. - jär:jen käyttö ok.
miksituhotamaapalloa kirjoitti:
Olisi kyllä kestävämpää kehitystä, jos arvoistaisit ekologisuutta. Jokainen ylimääräinen neliö tuhlaa turhaan resursseja, sillä jokainen neliö tarvitsee lämmittää.
Kuulut varmaan myös niihin, jotka ajelevat autolla jossa on useamman litran v-kone ja kolminkertaiset päästöt perusautoihin verrattuna...
Ja luonto itkee.Olet oikeassa kerskarakentajien pitäisi tuntea vastuunsa.Kuka osataa
suuret,huonosti eristetyt ns.hollitallit?Yhteiskunta kärsii ko. tuhlailusta!
Kohtuus ja tarkoituksenmukaisuus kunniaan!
- kohtuuden puolesta
Tarkoitatko sitä,että suuri määrä neliöitä ja kuutioita johtaa energian hintojen
noustessa tilanteeseen,ettei ihmisillä ole varaa ostaa suuria taloja,eikä
rahat riitä niiden ylläpitoon. Jäävät siis tyhjilleen mätänemään.
Pitäisikö tätä kerskarakentamista suitsia?- Liianisontalonemäntä
Kaikki minkä kulutamme nyt on poissa niiltä jotka tulevat jälkeemme, myös omilta lapsiltamme. Taloa rakentaessa aika pieni osa materiaalista on oikeasti ekologista tai uusiutuvaa, kun ajattelee tuotteitten koko valmistusprosessia. Omalla asuinseudullani myynnissä on paljon nuorten perheitten suuria taloja, kolosseja joista uhkaa tulla mauseleumeja, kun isojen asuntojen kauppa ei käy. Myös vanhemmat ihmiset tuskailevat kun muuttoo helpompaan asuntoon ei onnistu siksi ettei isoa taloa osta kukaan.
Jokainen asukoon tahtomallaan tavalla, mutta harkintaa suosittelen, ettei siitä ihanasta omasta kodista tulekin sitten pohjaton velkakaivo ja elämän ikävin asia.
- Lexus STX
Aikamoisia nuukamaalareita!
Kukin asuu sen kokoisessa pirtissä mihin on varaa. Meiilä nelihenkinen perhe ja 240m2 ei ole yhtään liikaa. Ensi kesänä rakennan pihaan kahden auton tallin johon tulee lämmintä harraste tilaa 50m2. ja puolilämmintä varastotilaa 15m2 20m2.
Seinissä on Uretaanieristettä 200mm 100mm ja yläpohjassa 550mm. Eli talo on taloudellinen. Lämmityksiin ei tarvita mitään vanhanaikaisia maalämpöjä vaan energiatehokas ilmastointijärjestelmä hoitaa kaiken. Eli talo on myös ekologisesti järkevä. Vanhat rintamamiestalot pitäisi kieltää lailla, niissä tulee ahtaanpaikan kammo ja niiden lämmittäminen on sekä asujalle että ympäristölle haitallista. - totta turiset
samoilla linjoilla lexuksen kanssa. jos haluaa asua teltassa ja paikallinen rakennusvalvonta sen hyväksyy niin siitä vaan! mutta kyllä itse pidän nelihenkiselle perheelle minimi talona 200 neliöistä. Varsinkin kaksi kerroksisen talon tulee olla yli 200neliötä, tuntuu muuten aika pieneltä.
Tuntuu tyhmältä jos elintaso ei näy myös asumistavassa. Eihän intiaanikaan asu savimajassa sen viehtymyksen takia, vaan yksinkertaisesti raha ratkaisee. - 13+19
Kyllä markkinatalouteen ja länsimaiseen yksinlönvapauden peruselementti on materiaalisen hyvinvoinnin kasvun tavoittelu, joillain se on hieno puhelin, hienot vaatteet, hieno talo, hieno auto, kalliit zumbatunnit, kalliit luomukasvikset, kallis viulu jne. Joten eikun rakennetaanjust niin isoja ja hienoja ja jopa epäkäytännöllisiä taloja hienouden kustannuksella kuin huvittaa ja on varaa!
Tämä "tyydytään vähään" -asenne on juuri se mikä kaiken työttymyyden ja hitaan talouskasvun aiheuttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053121Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus931451- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461314Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1551228Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803