Turvonnut nielu

MinäJokaOlenPipi:(

Huomasin tuossa muutama päivä sitten, että syödessäni eräästä Fazerin konvehtirasiasta tuli outoja oireita. Nielu tuntuu turvonnen hurjasti ja on kipeä, silti hengittäminen ja nieleminen sujuu normaalisti ilman suurempia kipuja. Olo on muutenkin vähän kipeä (limaa kurkussa, ei yskitä, ei kuumetta, nokka vuotaa, vaikka räkä tuntuu olevan kuivaa..), mutta se voi olla ihan kaverilta saatu normaali lenssu.

En keksi mitään mistä tämä voisi johtua. Kananmunaa söin muutama päivä ennen tätä suklaajuttua, joten kanamuna-allergiaa en usko mistään napanneeni. Kuumaa juodessani/syödessäni tuntuu kuin ihan koko ruokatorvi olisi tulehtunut (polttelee poikkeuksellisen paljon kun kuuma tavara menee ruokatorvea alas).

Minulla ei koskaan ole todettu mitään allergioita tai allergioihin viittaavaakaan.

5

565

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohtalotoveri

      Ihan samat oireet on minulla. Olen myös syönyt Fazerin konvehteja, mutta en pysty suoraan niihin liittämään oireitani.
      Tänään kävin päivystyksessä ja otettiin nielusta näyte. Saa sitten nähdä mikä on tuomio...

    • MinäJokaOlenPipi

      AP jatkaa:
      Kyllä taitaa nyt Fazerin konvehteissa olla vika! Jälkeenpäin ei ole mistään enää tullut mitään samankaltaisia oireita. Harmi vain, että ko. namut on jo roskiksessa, niin valittaminen lienee turhaa... :/

      • hghjbj

        No joo-o! Jos sulle tuli niistä allerginen reaktio niin ei se kyllä sen valmistajan vika ole.

        Jos niissä oli pähkinää niin se monesti voi aiheuttaa tuollaista, jos on jonkin sortin yliherkkyyttä. Itselläni ainakin aiheuttaa ja satunnaisesti vieläpä.


    • kurkku pöhökki

      mulla samoja oireita... ne tulee tolleen yllättäen ja kestää 2p n.sit luulen aina et tuli flunssa mutta ei se oo sitäkää... oisko suklaa??? lisäaine..ja allerginen en oo millekkään mainitsin siitä lekurille

    • sama kuin yläpuol..

      kokeiles antihistamiinia esim cetirizin.. auttasko jos se sulle sopii muuten??HUOM!
      tää kokeili ja olo parani kurkussa yhden pillerin kerkesin napata, mutta sit muistin en voi ottaa antihistamiiniä kun tekevät allergiatestit..ens viikolla lapputestit..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      148
      2513
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      180
      1758
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1598
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1593
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      1005
    6. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      80
      958
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      891
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      61
      866
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      188
      854
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      61
      818
    Aihe