Hyvää uuttavuotta kaikille yksinäisille! Menee se ilta näinkin, kuuntelen hyvää musiikkia, lueskelen ja kokkaan. Parempi tämä kuin änkäytyä väkisellä sellaiseen seuraan josta ei mitään irti saa, tällä tarkoitan ihmisiä joiden kanssa ei ole mitään yhteistä juteltavaa, tai ihmisiä jotka ei halua sua seuraansa. Mt-diagnoosin omaavaa ei ainakaan sukulaiset nurkkinsa halua:D Ja, kun ei innosta kännätä/päihteillä niin sekin jo rajoittaa tota sosialisoimista tällasena iltana.
Uuden vuoden mietteitä
freekiez
3140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
En vit..tu keksi mitään hyvää sanottavaa menneestä vuodesta. Olkoon tuleva vuosi yhtä pas.ka, yhtä yksinäinen ja yhtä synkkä!
Vanhuus tuo yksinäisyyden tullessaan, ennen oli kaikki ympärillä, nyt aivan yksin, lapsenlapsille laitoin viesti uuttavuotta toivotin, kaikki vastasi se lämmitti sydäntä,
omille äkyrä keski-ikäisille aikuisille lasilleni en laittanu viestiä, se on heidän tehtävä tännepäin olenhan sentään heidät synnyttäny eipä ole kuulunu mitään.
Luulen että tämä mun yksinäisyys johtuuu jotenki minusta itsestä en vain osaa purkaa elämääni että osaisin murtaa muurin ja tulla ulos omasta itsestäni,
kuolenkohan aivan yksin, sitä mietin, se on hyvin todennäköistä.
Teille hyvää uuttavuotta, toivottaa yksinäinen vanhus.
Hyvää uutta vuotta sinulle ja muillekin yksinäisille!
Haluaisin rohkaista sinua mandi, ei vanhuuden tarvitse yksinäisyyttä merkitä.
Onko sinulla harrastuksia? Pääsetkö liikkumaan kodin ulkopuolelle?
On monia eläkeläis ja seniorikerhoja, esimerkiksi keskustelukerhoissa voi saada sosiaalista rohkeutta ja päästä sitä kautta ihmisiä lähemmäksi.
Vapaaehtoistyö esim. SPR:n kautta on myös väylä missä varmasti ihmisiin tutustuu.