Itse olen asunut viidellä paikkakunnalla.
Jos asuisi koko ikänsä samalla paikkakunnalla, etenkin jos se ei olisi mikään iso kaupunki, niin pakostihan sitä oppisi tuntemaan melkein kaikki, ja ihme ois jos ei ois ketään kavereita.
Paikkakunnissakin on varmasti eroja, että miten avoimia jne. ihmiset ovat.
Vai mitä mieltä ootte?
Monellako paikkakunnalla olet asunut?
11
152
Vastaukset
- minäkin heräsin
Samassa fakin kyläpahasessa koko ikäni, minneköhän lähtis?
- 3+15
No, lähe vaikka naapurikylään!
- minäkin heräsin
3+15 kirjoitti:
No, lähe vaikka naapurikylään!
Joku utsjoki-kevokin kuulostaa houkuttelevalta, en kyllä ihan niin hullu ole kuitenkaan että sinne lähtisin. Ja jos totta puhutaan niin mieluiten lähtisin suomesta kokonaan jonnekin ihan sama minne.
- heräsin jo
minäkin heräsin kirjoitti:
Joku utsjoki-kevokin kuulostaa houkuttelevalta, en kyllä ihan niin hullu ole kuitenkaan että sinne lähtisin. Ja jos totta puhutaan niin mieluiten lähtisin suomesta kokonaan jonnekin ihan sama minne.
Oispa hienoo päästä joskus käymään Lapissa.
Olen yhdesti käynyt Levillä opiskeluaikana luokan kanssa hiihtämässä.
No, jos Suomesta haluat pois niin ei kun menoks... - minäkin heräsin
heräsin jo kirjoitti:
Oispa hienoo päästä joskus käymään Lapissa.
Olen yhdesti käynyt Levillä opiskeluaikana luokan kanssa hiihtämässä.
No, jos Suomesta haluat pois niin ei kun menoks...Niin, kaikkihan on mahdollista vielä.
- jkhjkgbtrdtfghjfdrse
Yhdessä suomen kolmesta isoimmasta kunnasta asunut koko ikäni. Ei oo kavereita kertynyt. Yksinäisyyden syitä kun on muitakin kun se, muuttaako pois vanhojen tuttujen seurasta.
- zaphod_beeb
Kolme paikkakuntaa, joskin niihin sisältyy useita toisistaan poikkeavia ympäristöjä saman paikkakunnan alueella.
Keskimäärin tuntuu siltä että niin kaupungit kuin pienten kylien taajamat ovat melko samanlaisia, niissä on helppo asua niin ettei ole missään kontaktissa naapurien kanssa jos sattuu olemaan omissa oloissaan viihtyvä yksilö.
Oikeastaan ainoa poikkeus on haja-asutusalueet ja nekin vain jos naapureita on lähellä. Siellä yhteisöllisyys tuntuu olevan vielä paljon voimakkaampaa, jo siksikin että naapurit ovat pysyvämpiä ja tilat usein siirtyvät sukupolvelta toiselle jonka vuoksi naapureiden kanssa ollaan tekemisissä jo pienellä iällä. Vaikka kyllä näistäkin yhteisöistä pystyy olemaan erossa jos välttämättä haluaa... - 18+20
Täytyypä oikein laskemalla laskea...
Seitsemällä paikkakunnalla. Muuttanut olen useammin mutta toisinaan sitten tullut samalle paikkakunnalle.
Ei se ole minulle sopinut ollenkaan, aina on uusi. Nyt viimeiseksi en ole tutustunut enää keheenkään ja olen aina yksin.- yks äijä vaan
Yhteensä seitsemällä eri paikkakunnalla.
Parhaimmillaan muuttotahti oli 2-3 vuoden välein uuteen paikkaan.
Eipä ole kauheesti ystäviä ehtiny kertyä.
- Invisible boy
Samassa pienessä paikassa koko ikäni. Kyllähän täällä oppii tuntemaan ulkonäöltä porukat, mutta ei se mitenkään ole lähentänyt. Jotkut kyllä moikkaavat tuttua naamaa, kun tulee vastaan, mutta sitten, kun ovat porukassa, niin monet ei ole huomaavinaankaan. Jotkut ovat kyllä ihme porukkaa. Rupeavat ensin itse moikkailemaan, vaikka ei edes tunneta, ja sitten jonkun ajan päästä yritetään vain välttää katsekontaktia, ettei tarvitsisi moikata.
Tämäkin on tällainen kasvattajakunta, josta lähdetään koulun jälkeen muualle opiskelemaan, tai muutetaan isommalle paikalle. Esim. parikymppinen ei löydä oman ikäistä seuraa, koska kaikki ovat muuttaneet muualle. Ne, jotka tänne jäävät ovat perheellisiä ja omissa piireissään pyöriviä. Jos ei ole ennestään kavereita, niin aika vaikea sitä on löytää ketään, joka ei haluaisi keskittyä perheeseensä, tai joka ei lähtisi omien kamujensa kanssa lähimpään kaupunkiin sikäläisten kamujensa seuraan. Täällä muutenkin tuntuu, että kaikki ovat jollain tavalla kytköksissä toisiinsa. Juorut ainakin leviävät nopeasti. - Herra 47s
6 paikkakuntaa ja vähänaikaa ulkomaillakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1221945Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1261852Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101789Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561458Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341390Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5041060Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50970Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115914Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347875