Eli kylällämme on cavalieri joka saa ruuaksi aina puoli kourallista ruokaa. Emäntä poltaa tupakkaa sisällä ja sielä haisee ihan kamalalle. Koiraa ei koskaan elämässään pesty kunnolla. Koira on vaan pari kertaa pesty tassut. Koiran pihalla on auton romua,kalja tölkkejä, myrkyllisiä kasveja ja puita. Koira oli hoidossas meillä koska ajattelin hoitaa sen kunnolla mutta kaupat olivat menneet kiinni enkä saanut koiran sampoota ostettua. Minun mielestä koira kärsii siitä kun emäntä polttaa 5-15 tupakkaa sisällä päivittäin. Olen että hän myisi sen minulle koska ei nähtävästi pysty huolehtimaan siitä. Mutta hän sanoi vaan että älä puutu minun asioihini
Mihin ilmoittaa koiran huonoista oloista ja ym ym ?
5
143
Vastaukset
- relaxxx
Sisällä tupakointia ei lasketa eläinrääkkäykseksi. Ei myöskään epäsiistiä pihaa. Itsekään en pese koiriani tarpeettomasti. Ruuan riittävyyden näkee koirasta päällepäin. Ruoka on riittävää, ellei luut törrötä koirasta. Älä puutu toisen asioihin aiheetta.
- ostaman
Apua saat paikkakuntanne eläinlääkäriltä ja eläinsuojeluyhdistykseltä. Jos tietäisit kuka on koiran kasvattaja ja jos vielä sattuisi olemaan vastuuntuntoinen niin yhteydenotto häneen saattaisi auttaa.
Tupakointi ei ole rikos mutta jos röökaat sisällä niin altistat koiran-kuten muutkin sisälläolijat-passiivisen tupakoinnin vaaroille.
Kyllä epäsiisti piha kertoo paljon ihmisestä. Jos piha on niin törkeässä kunnossa että voidaan katsoa että koiralle aiheutuu siellä vaaratilanteita niin silloin asia kuuluu viranomaisille.
Jos cavalierista näkyy törröttävät luut niin silloin kyseessä on jo tosi laiha koira. Koiraa pitää päästä kyllä käsikopelolla kokeilemaan.
Eläinlääkärin perusteellinen tarkastus ei varmaankaan olis pahitteeksi.
Yksinkertaisinta lienee tehdä uusi ostoyritys ja lyödä tarpeex hynää pöytään josko koiralle koittais parempi elämä tänä vuonna. - Koira kiusaja (ko)
Hei! Kiitos vinkeistä koiran kanssa sielä asuu myös kaksi kissaa. Onko tavallista että koiran silmistä vuotaa päivittäin rähmää? Koira ei ole näyttely kelpoinen enää syntymästä asti mutta omistaja on leikellyt sen karvoja mahan alta, hännästä takamuksesta. Myöskin koira yskii aika paljon.
- diipadaapaa...
Cavalierin ominaisuus on rähmivät silmät! ne saa kuriin etsimällä sopivan ruoan ja cavat yskiikin aika paljon, koska nehän on lyhytkuonoisia ja henki ei meinaa kunnolla kulkea, mutta jos se yskii yskii ja yskii siis ihan kokoajan, niin luultavasti keuhkoissa on jotain.. Kannattaa pyytää elukkatohtoria tsekkaamaan koira jos siltä tuntuu tai tehä siitä ilmotus jonnekkin..
- Varttiiiiiiii
Sen ilmoituksen voi tehdä kunnaneläinlääkärille. Hän hoitaa asian. Kun soitat mieti mahdollisimman asiallisia puutteita koiran hoidossa. Siis ei vain sellaisia asioita jotka vähän ärsyttävät.
Koiran asiallisista oloista löytyy helposti netistä tekstä. Siis ihan mitä säädökset asiasta sanovat. Jos epäilet, että koiraa pidetään nälässä, siis liian pienellä ruualla, se riittää jo tarkastuksen syyksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242022Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1341933Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101807Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561474Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5311103Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50980Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115921Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348894