auttakaa

dermatitis herpetifo

Hei!

Olen parikymppinen ja kyselisin mielipidettänne..

viime vuonna kesän tienoilla havahduin siihen että alkoi tulla oireita syömisestä

-vatsa turpoaa
-peräaukko kutiaa
-ummetusta tai sitten ripulia, ulosteet kellertäviä, ilmavia, sulamatonta ruokaa seassa nähtävissä
-ilmavaivoja, röyhtäilyä

minulta on otettu hlakeli-koe josta selvisi että olen positiivinen kahden alleelin suhteen. tämähän ei itsellään tarkoita että minulla kuitenkaan on keliakia. siskoltani se kuitenkin löytyy eli lähisuvussa on.

seuraavaksi otettiin s-ttGABA koe, jonka tulos 0.3 eli hyvin negatiivinen.

Viitearvot:

Normaali 15 U/ml

myöhemmin multa otettiin nyt sitten ne muutkin vasta-aineet (2 kpl) tuon lisäksi, ja tulokset saan tietää tällä viikolla.

myös laktoosi-intoleranssi on testattu, siedän laktoosia.l

kokeilin aikanaan testimielessä olla jonkin aikaa gluteenittomalla, ja mielestäni oireet katosivat - tilalle tuli vain kova ummetus, mutta muuten parempi olo ainakin vähän. tämä tapahtui sellaisella aikavälillä ettei millään tapaa vaikuttanut verikokeisiin kuitenkaan siis.

Mutta kaikkein pahin vaiva mikä minulla on, on ihon mieletön kutina. Lähinnä päänahan. Kutina ja polte on aivan järjetöntä, ja hiuksia on lähtenyt varmaan ainakin 50% päästäni.

Päänahassani on punoitusta, pieniä punaisia näppylöitä joita polttelee kirvelee ja kutia mielettömästi. Olen pessyt kuukauden ajan ketokonatsoli-shampoolla, joka ei kyllä ole mitään auttanut. kävin asian tiimoilta ihotautilääkärillä ja se oli aivan turha reissu, äijä puhui "lievästä karvatupentulehduksesta" ja taliköhnästä... häneltä sain tietää tuosta shampoosta jota sitten ostin, ei mitään apua.

olen kuitenkin lukenut ihokeliakiasta, voisiko tapauksessani olla kyse siitä?

eli näppylöitä & kutinaa on pääosin pitkin päänahkaa, varsinkin takaraivossa ja niskan hiusrajassa eniten sitä tuntuu, mutta ihan ympäri päänahkaa niitä on.
välillä huomaan että tuossa silmien alapuolella on kanssa jotain pieniä näppyjä ja punoitusta, vaikka niitä ei tunnut kutiavan lainkaan. lisäksi kulmakarvojen alla oli kesällä pariin otteeseen vastaavia näppyjö jotka oli kipeitä.

myös yläselässä tuntuu välillä kutinaa ja samoin olka/käsivarsissa.

mikä on mielpiteenne asiasta? minulla on siis noita yllämainittuja vatsaoireita sekä tämä on kaikkein inhottavin tämä paanahan kutina. en voi sanoin kuvailla kuinka häiritsevää on kun jatkuvasti polttaa ja kirvelee ja kutiaa päänahka niin että tekisi mieli puukolla pistellä sinne.

lyhyesti:
geeniperimässä alttius keliakiaan
ttgaba 0.3
muut arvot saan tietää tällä viikolla

vatsaoireet päänahka tulessa, hiukset lähtenyt niin että päälaki paistaa todella pahan näköisesti, suvussa ei kaljuuntumista kuitenkaan ja tämä tapahtunut muutenkin niin pian ettei ole geneettistä

9

2521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ap. kirjoittaja

      Jatkoa:

      sain tänään tietää loput labrakokeet liittyen tähän ongelmaani:

      s-EMAbA

    • kilppari___

      onko kilpirauhasarvot testattu.... keliakia&kilpirauhanen kun kulkee käsikädessä.

      • ap kirjottaja

        on useaan otteeseen

        viimeisin on että tsh 1.6 ja t4v 13.1
        elokuussa oli tsh 2.98 ja t4v 14.7
        lokakuussa oli tsh 1.85 ja t4v 15.2


    • viljaton.
    • viljaton.

      Minulta loppui 25 vuoden päänahan kutina ja hilseily, kun lopetin viljojen syönnin. Taatusti en ota viljoja takaisin. Myös hiuksia kasvoi runsaasti lisää.

      Hillitöntä kutinaa ja hilseilyä pidin aika hyvin kurissa käyttämällä 4 eri shampoota vuorottain eli joka pesukerralla oli eri shampoo.

      Myös ihon kuivuus hävisi, joten ei tarvii rasvata itseään enään edes talvella.

      Kokeilkaa ja jos ei auta, niin ottakaa viljat takaisin.

    • outo-oireinen

      Itse sain avun ravitsemisneuvojalta, joita on ympäri SUomea:
      http://www.prohealth.fi/index.php?id=7

      Kärsin vuosia kaikenlaisista omituisista vatsavaivoista, kunnes löytyi vastaus: keliakia! En olisi ikinä uskonut että tämä oli syy vaivoihini, voin oikeasti lämpimästi suositella ravitsemisneuvojaa, tsemppiä sulle

      • monta vaivaa

        Mulle kävi taas ihan päinvastoin. Menin tuollaisen "ravitsemisneuvojan" vastaanotolle, kun lääkäri käski. ei auttanut, meni huonompaan suuntaan. Sitten kun rupesin sitä ihmetteleen ja selvitään asioita, niin sitten vasta hoksasin, ettei se ollutkaa oikea ravitsemusterapeutti, sellainen koulutettu ja laillistettu, jota lekuri tarkotti, vaan tosiaan joku tollainen muu ravintoneuvoja. Sitten pääsin oikealle rav.terapeutille ja sain apua kyllä sitten. Niin että kannattaa katsoa minne menee, ei pidä kaikkia mainoksia uskoa.


    • kutittaa..

      Mulla on ollut tolkutonta iho oireilua, jalkapohjissa hilseilyä, selässä, päänahassa, rintojen alla.. kun syön mitä tahansa leipää reippaammin, maha turpoaa kaasupalloksi ja menee yhtäkkiä veteläksi, silmien välissä punainen, kutiava ihottuma ollut vuosia mikä ei parane millään... Nyt kokeilen viljatonta eli gluteiinitonta ruokavaliota 2kk, oireita kun on jo viikottain. Tietysti käväisen myös lääkärissä.. En syö valmisruokia, ja muutenkin uskoisin ruokavalioni olevan kohdillaan. Meinaan korvata viljat riisillä, soijalla, pellavansiemenillä, pähkinöillä..

    • oulunpoika84

      Kutittaalle: Oletko noudattanut tuota gluteiniinitonta ruokavaliota? Onko ollut parantavaa vaikutusta?
      Mulla kans ihon kutinaa. Oon rääpinyt jalat ihan vereslihalle ja silmien alueella kans ollut pari vuotta tuota punaista hankaumaa kun kutittaa aina. Myös ilmavaivoja on aina esim.pizzan jälkeen :(
      Kokeilen kans tuota gluteiniinitonta ruokavaliota tästä päivästä lähtien.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      101
      3811
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      48
      2721
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2549
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      39
      2048
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      30
      1817
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      22
      1591
    7. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1562
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1358
    9. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      70
      1315
    10. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1291
    Aihe