Uusi pyhä kirkkovuoteen

??

Pitäisikö kirkon kalenterissa olla vuosittain pyhäpäivä oman kirkkomme ja koko kristikunnan tekemien virheiden katumiseen, muistamiseen ja ymmärtämiseen, jotta historia ei niin helposti toistaisi itseään?

10

58

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • body

      Itse olisin valmis siirtämään kaikki, siis kaikki " pyhät " sunnuntaille ja viikot olivat siten sileitä ja vapaita.

      • ??

        Ei pitäisi, katua voi vaikka joka päivä.


    • sinäkin omas

      Katukoon jokainen omat syntinsä. Minä en ainakaan minkään kirkon vanhoja syntejä rupee katumaan.

      • vanhoja ja vanhoja

        Olet siis sitä mieltä, ettei vanhoja pidä kaivella. Kuinka on, muisteletko koskaan 2000 vuotta sitten tapahtunutta teloitusta golgatalla?


    • !!

      Kyllä, ainakin kun tätä palstaa seuraa, se voisi olla kirkolta viisas ratkaisu. Silloin kirkko itse osaltaan hallitsisi kritiikkiä, joka sen menneisyyteen liittyy. Vanhaan voitaisiin tehdä pesäero ja ihmisille valkenisi paremmin, mitä nykykirkko edustaa.

      Eri vuosina voitaisiin painottaa eri aiheita, mm. kristikunnan ja Luhterin suhdetta juutalaisiin, eurooppalaisten suhdetta romaneihin, saamelaisten pakkosuomalaistamista, intiaanikulttuurien tuhoamista, ristiretkiä, kirkon välinpitämätöntä suhdetta ihmisten taloudelliseen ahdinkoon ja orjuuteen (väärämielistä oikeistosympatiaa) sekä läpi vuosituhansien jatkunutta naisten ja sukupuoli- & seksuaalivähemmistöjen sortamista.

    • Näin parin lukemisen jälkeen tämä tuntuu hyvältä ajatukselta. Jokaisen messun alussahan on rippi, mutta sen synnintunnustus on hyvin henkilökohtainen, siinä ihminen katuu niitä omia syntejään. Enemmän voisi pohtia niitä syntejä, joita olemme yhteisönä tehneet tai pitäisikö sanoa pikemminkin syntejä/vääryyksiä/laiminlyöntejä, joita yhteisöissämme olemme tukeneet vaikkapa sillä tavalla, ettemme ole vääryyksiin puuttuneet. Jollain laillahan yhteisön synnit ovat aina yksilön syntejä.

      Se, että tällainen saisi vakiintuneen paikkansa kirkkovuodessa, on iso asia, mutta jollain lailla se voisi olla esillä. Täytyypä vähän jäädä pohdiskelemaan tätä ajatusta.

      Aija-pappi

    • Sen kun pidätte pyhäpäiviänne vaikka joka päivä, kunhan ymmärrätte silloin "ymmärtämisen pyhänä" sen että on olemassa uskonnottomiakin ihmisiä tässä kristillisessä maassa nimeltä Suomi. Me emme pidä siitä, että esimerkiksi ruokakaupat tai koko yhteiskunta ovat aina kiinni jokaisena pyhäpäivänänne!! Miksi meiltä vaaditaan aina samaistumista teidän älyttömyyksiin ja sitten ette ymmärtäisi lopulta muita ihmisiä silloin "ymmärtämisen pyhänäkään"! Joulu, pääsiäinen, juhannus ja pyhäinpäivä jne. tulisi olla teiltä juuri sitä "ymmärtämisen pyhää", mutta kun ei!

      Mäkin tahtoisin sellaisen vapaa-ajattelijoiden päivän, jolloin kaikki vapaa-ajattelijat ja ateistit saisivat viettää vapaapäiväänsä ja uskovaiset paiskisivat töitä ja olisivat kouluissa, koska he eivät siitä vapaa-ajattelijoiden päivästä niin paljon välittäisikään. Jokaiseen kouluun tulisi vapaa-ajattelijoiden päivänä joku vapaa-ajattelija puhumaan näiden uskovaisten lapsille vapaa-ajattelijoiden ajatusmaailmasta ja se olisi tällöin pakollinen uskovaisten lapsille. Hehän vaativat vapaa-ajattelijoiden ja ateistien lapsilta osallitumista uskonnon opetukseen, aamunavauksiin, uskonnollisiin hartauksiin, ruokarukouksiin ja uskonnollisiin joulu- ja kevätjuhliin jne. niin ymmärtäisivät vihdoinkin sen oman vaatimuksensa muita kohtaan kun vapaa-ajattelija tulisi lapsilleen puhumaan vapaa-ajattelijoiden elämänkatsomuksesta! Tämähän olisi hyvin pientä vielä siihen, mitä uskovaiset vaativat ateistien lapsilta!

      • Ü

        Ole onnellinen, kun Luoja on nuorta elämääsi varjellut tuota suuremmilta murheilta!


      • ateisti 1983

        Äläpä puhu kaikkien uskonnottomien nimissä! Vai oletko niin mahtava, että puhut itsestäsi monikossa.

        Minua ei häiritse yhtään, että kaupat ovat nyt taas perjantaina kiinni ja ei töihinkään "pääse". Kelpaa viettää kolmipäiväinen viikonloppu kaikessa rauhassa.


      • m-ongelmainenko ?

        " ateisti1982 "

        Millon sä muka olet töissä täällähän sä paasaat aamusta iltaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      170
      2071
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      37
      1455
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      132
      1154
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      892
    5. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      846
    6. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      250
      804
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      782
    8. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      17
      732
    9. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      713
    10. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      197
      631
    Aihe