en uskalla ostaa

tuulia91

Puoliso vaatii ostamaan asuntoa, mutta en uskalla koska pelkään että korot nousee pilviin ja tulee liian kalliiksi ja pitää myydä. Hän sanoo että mulla on tunnelukko ja testasin sitä netissä. Onko muilla ollut sitä ja oletteko uskaltaneet ostaa taloa?

testi www.tunnelukkosi.fi/testi.php

11

2608

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riutirueitiue

      Eikö puoliso aio lainkaan osallistua ostamiseen?
      Jos pelottaa, ottakaa lainkaan korkokatto.

    • Streltsikapteeni

      Tuohon on yksinkertainen ratkaisu. Säästäkää lisää rahaa niin tarvittava lainamäärä pienenee. Vaikeaa tietysti vuokralla, mutta eipähän tarvitse pelätä korkopeikkoa.

    • 14+18

      No älkää ostako. Voihan sitä vuokrallakin asua. Jos tästä vielä lama taputellaan niin saattavat asuntojen hinnat vaikkapa laskeakkin. Silloin on hyvä olla edes jonkinverran käteistä tilillä kun hieroo asuntokauppoja.

    • Vastaus123

      Raha asioiden kanssa ei kannatta hirveesti pelleillä tai muuten on nopeesti kus****a. Eka hankitaan oma rahoitus osuutta eli säästetään ja sitten katotaan sopivaa asuntoa. Kaiken a ja o on TYÖ josta saa palkkaa ja mieluiten vakituinen työ, sitten pitää huomioida lainan osuus nettotuloista eli ei kytätä pelkästään sitä maksu erää vaan ns. arvioitua kokonaislainamäärää se, että miksi sanon arvioitua niin korko muuttaa lopullista lainaa suuntaan ja toiseen ja näin maallikkona voin sanoo, että noista koroista ei ota erkkikään selvää niin myöskin sen takia on hyvä olla säästössä rahaa pahan päivän varalle myös lainan maksamisen aikana.

    • kkgg..67

      Asunnon osto on kuitenkin elämän suurimpia hankintoja jota kannattaa miettiä tarkkaan. Sinulla on etuna että puolisosi osallistuisi ilmeisesti lainanmaksuun eli fifty fifty lainamäärä. Jos teillä molemmilla työ,mielellään vakituinen ainakin toisella ja omaa rahaa löytyisi säästöstä jonkin verran niin miksei. On hyvin todennäköistä että seuraavat pari vuotta korkotaso pysyy alhaalla mutta mitä pitempään ollaan matalassa korossa sitä toden näköisempää on että korot lähtevät nousuun.

      Omasta mielestäni maksimi lainamäärä per henkilö olisi 50 000€, toivottavasti et asu pk seudulla. Jättisuuret lainat ovat mielestäni este nuorena vaurastumiseen. Ei sielä luksuskodissakaan kiva olla varattomana. Kaikkein paras on ostaa hieman vaatimattomampi ensiasunnoksi ja samalla näkee konkreettisesti millaista se lainanmaksu on.

      • lainaa jos saa

        Harvempi pelkällä työnteolla itsensä elättävä on nuorena vaurastunut vaikka ei isoa asuntolainaa olekkaan.Perusduunissa käyvän on hyvin vaikea rikastua kämppää ja mahd kesämökkiä enemmän.


      • ihan hyvä elämä
        lainaa jos saa kirjoitti:

        Harvempi pelkällä työnteolla itsensä elättävä on nuorena vaurastunut vaikka ei isoa asuntolainaa olekkaan.Perusduunissa käyvän on hyvin vaikea rikastua kämppää ja mahd kesämökkiä enemmän.

        No jaa, onhan sitä jo siinäkin. Omat vanhemmat on kuusvitosia ja kumpikin jo eläkkeellä. Kyllä heillä on oman talon ja kahden mökin lisäksi myös kaksi sijoitusasuntoa ja ihan duunarien palkoilla hankittu. Lisäksi on sitten jotain maatilkkuja jotka ovat tuleet perintönä.


    • Mikä siinä pelottaa

      Kyllähän se ensimäisen asunnon osto itseäkin pelotti kovasti. Jälkikäteen sitä sitten ihmetteli että mitähän siinä piti pelätä. Ihan turhaan tuli maksettua vuokraa ainakin yhdestä vuodesta kun ei ostettu vaikka olisi pystytty.

      Laskette tarkasti menonne ja tulonne. Jos olette töissä ettekä saa tukia, niin luultavasti pystytte omistamalla samaan asumistasoon missä asutte nyt vuokralla ja omassa suhtelliset kustannukset lähtee pikkuhiljaa laskemaan, sillä se on varmaa että vuokrat nousee joka vuosi.

      Suosittelisin myös että parisuhde myös virallistetaan siinä vaiheessa kun aletaan hankkimaan suurempaa yhteistä omaisuutta tai lapsi.

      Pankit on myös nykyisin varsin joustavia ja näin matalilla koroilla asuminen on todella halpaa kun ottaa lyhennysvapaata esimerkiksi vanheimpanvapaiden ajaksi.

    • 100 tonnin laina/26v

      Niiin,mutta toisaalta,josainhan sitä on pakko asustaa,joten miksi et kartuttaisi rahoja omaan taskuun.Itse en ymmärrä ihmisiä jotka sanoo että haluavat elää koko elämänsä vuokralla.Jos lasketaan että 600e/kk ja se kertaa 12 tekee 7200e/vuosi.Tämä kertaa 40 vuotta tekee 288 000 euroa!
      Joten,heti kun toisella on vakituinen työpaikka on kyllä syytä harkita omistusasuntoa.Hölmöt ja pelkurit asuu vuokralla.

      • Karmeita lukuja

        Joo 600€:n vuokralla 40 vuotta tekee 288.000€, jos vuokra ei koskaan nouse. Mutta todellisuudessa ihmisillä on vuokrasopimuksia joissa vuokra on elinkustannusindeksi plus jotain ja kuitenkin vähintään 4% vuodessa.

        Jos lähtövuokra on nyt 600€/kk ja se nousee varsin maltillisesti 3% vuodessa, niin 40 vuoden päästä vuokriin on kulunut 542.890€ ja kuukausivuokra on jo 1900€. Eikä siinä kaikki, elämää on vielä 20 vuotta jäljellä, joka tarkoittaa site että seuraavan 20v aikana pitää maksaa vielä 631.096€. 60 vuoden vuokralaisuus maksaa siis lähes 1.2 miljoonaa euroa.


    • tyyyyyyyyyyyyyppi

      Korot eivät tule todennäköisesti nousemaan ihan lähiaikoina. Kenties pankkien marginaalit hieman nousevat, koska varainhankintakulut nousevat. Silloin on kyse kork 0,25-05 %. Ohjauskorot pysyvät edelleen alhaisina ja Suomessa onkin tällä hetkellä Euroopan alhaisimmat asuntolainakorot.

      Jotta ohjauskorot nousisivat, pitäisi Euroopan keskuspankin nostaa korkoja. Eurooppa on käytännössä taantumassa. Mikäli keskuspankki nostaisi korkoja, se tukehduttaisi talouskasvun lopullisesti. Se ei siis niin tule tekemään, koska Euroopan tappaminen ei ole sen intresseissä.

      Toki pitää varautua myös siihen, että korot nousevat. Ainahan voi myös ottaa kiinteäkorkoisen lainan tai lainakaton. Silloin voi olla varma siitä, että maksu pysyy aina samana. Toisaalta sitten ei pääse myöskään hyötymään korkojen alenemisesta. Noin keskinmäärin nämä korkokatot eivät kannata. Voidaan olettaa että pankki osaa ennakoida talouden muutokset sen verran hyvin, että se ei tarjoaisi korkokattoja, jotka ei pitemmän päälle ole sille edullinen business.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4452
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2899
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2652
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1644
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1528
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      50
      1238
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    Aihe