Corollassani 2008 laturi alkanut pitää ääntä (arvioin sen tulevan laturin laakerista )
Mikä on normaali laakerin kestoikä.. ajettu 100 000 km.
Corollan laturin lisä -ääni
7
3900
Vastaukset
- HTT voimaa
Eikö HTT:ssa kukaan tiennyt?
toyota fi / huolto ja paikkakunnat niin eiköhän joku osaa auttaa?
PS. HTT on HevosmiestenTietoToimisto ja siellä tiedetään yleensä kaikki kylän asukkaiden asioista autoihin ja veneisiin! - HTT
Normaalisti laturin laakerit kestää sen minkä autokin.
Toki kaiken saa kyllä rikki.
Esim. jos kiritää laturin hihnan liian kireälle.Tämä rasittaa laakereita ja lyhentää laturin ikää. - vaihtanut ja vaihdat
HTT: Ja taas kerran ,ei pidä paikkaansa.
Nyky laturin hiilet kestää noin 200-300 000km.Vaihtelee kyllä ja paljon.
Laakeri kannattaa vaihdattaa samalla kuin hiiletki.Alkaa muuten pitää
ääntä kun hihna kiristetään (liian) kireälle.- HTT
Toyotalla ajelee tuollaiset 400 000-500 000km.Laturi kesää tuon normaalisti.Laturia ja hiiliä ei tarvi normaalissa käytössä vaihtaa lainkaan.
Huolloissa usein kiristävät laturinhihnan liian kireälle.Siksi siitä mainitsin.Myös kuivattavat moottoripesut ovat myrkkyä.
- fhr720
Ei nykyisin latureissa mitään hiiliä ole, kuten ei ole sähkömoottoreissakaan. Eiköhän tuota ääntä pidä se laturin hihna.
- hiilet on
Kuka älypää kirjoittaa, että ei laturissa ole hiiliä, kun ei ole sähkömoottoreissakaan. Oikosulkumoottorissa (esim. 3-vaihe-sähkömoottori) ei ole hiiliä. Auton laturi on ihan eri juttu. Kun moottori pyörii kierroslukualueella esim. 750 - 6000 kierr/min, hiiletön antais 750rpm 14V ja 6000rpm 6000/750x14V. Mutta sama latausjännite saadaan aikaan pyörivän eli roottorin magneettikenttää heikentämällä. Siksi sinne roottorille pitää johtaa toisella hiilellä virta sisään ja toisella ulos, jolloin roottorista tulee pyörivä magneetti. Tätä virtaa jännitteensäädin ohjaa. Staattorissa, pyörimättömässä rungossa on käämit, joihin syntyy vaihtovirta ja se muutetaan tasavirraksi diodeilla diodisillassa. Vaihtovirtalaturissa hiilet kestävät pitempään kuin entisajan tasavirtalatureissa kahdesta syystä: 1) Tasavirtalaturissa se suuri virta, latausvirta akuun otettiin roottorilta, siis hiilien kautta. Vaihtovirtalatureissa vain se pieni magnetoimisvirta hiilien kautta. 2) Tasavirtalaturissa oli roottorilla monia käämejä, joiden päät tulivat roottorin akselille, siis monia liuskoja ja ne vuorotellen koskettivat hiiliin. Vaihtovirtalaturissa on vain yksi kämi, jonka päät päättyvät akselille renkaaseen. Sama rengas siis koskettaa koko ajan samaan hiileen.
- Kaarina 2
On latauksen merkkiääni eli ihan normaalia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362161Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642002Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363871663Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73895
- 27889