Corollan laturin lisä -ääni

Corollassani 2008 laturi alkanut pitää ääntä (arvioin sen tulevan laturin laakerista )
Mikä on normaali laakerin kestoikä.. ajettu 100 000 km.

7

3900

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HTT voimaa

      Eikö HTT:ssa kukaan tiennyt?

      toyota fi / huolto ja paikkakunnat niin eiköhän joku osaa auttaa?

      PS. HTT on HevosmiestenTietoToimisto ja siellä tiedetään yleensä kaikki kylän asukkaiden asioista autoihin ja veneisiin!

    • HTT

      Normaalisti laturin laakerit kestää sen minkä autokin.

      Toki kaiken saa kyllä rikki.

      Esim. jos kiritää laturin hihnan liian kireälle.Tämä rasittaa laakereita ja lyhentää laturin ikää.

    • vaihtanut ja vaihdat

      HTT: Ja taas kerran ,ei pidä paikkaansa.
      Nyky laturin hiilet kestää noin 200-300 000km.Vaihtelee kyllä ja paljon.
      Laakeri kannattaa vaihdattaa samalla kuin hiiletki.Alkaa muuten pitää
      ääntä kun hihna kiristetään (liian) kireälle.

      • HTT

        Toyotalla ajelee tuollaiset 400 000-500 000km.Laturi kesää tuon normaalisti.Laturia ja hiiliä ei tarvi normaalissa käytössä vaihtaa lainkaan.
        Huolloissa usein kiristävät laturinhihnan liian kireälle.Siksi siitä mainitsin.Myös kuivattavat moottoripesut ovat myrkkyä.


    • fhr720

      Ei nykyisin latureissa mitään hiiliä ole, kuten ei ole sähkömoottoreissakaan. Eiköhän tuota ääntä pidä se laturin hihna.

    • hiilet on

      Kuka älypää kirjoittaa, että ei laturissa ole hiiliä, kun ei ole sähkömoottoreissakaan. Oikosulkumoottorissa (esim. 3-vaihe-sähkömoottori) ei ole hiiliä. Auton laturi on ihan eri juttu. Kun moottori pyörii kierroslukualueella esim. 750 - 6000 kierr/min, hiiletön antais 750rpm 14V ja 6000rpm 6000/750x14V. Mutta sama latausjännite saadaan aikaan pyörivän eli roottorin magneettikenttää heikentämällä. Siksi sinne roottorille pitää johtaa toisella hiilellä virta sisään ja toisella ulos, jolloin roottorista tulee pyörivä magneetti. Tätä virtaa jännitteensäädin ohjaa. Staattorissa, pyörimättömässä rungossa on käämit, joihin syntyy vaihtovirta ja se muutetaan tasavirraksi diodeilla diodisillassa. Vaihtovirtalaturissa hiilet kestävät pitempään kuin entisajan tasavirtalatureissa kahdesta syystä: 1) Tasavirtalaturissa se suuri virta, latausvirta akuun otettiin roottorilta, siis hiilien kautta. Vaihtovirtalatureissa vain se pieni magnetoimisvirta hiilien kautta. 2) Tasavirtalaturissa oli roottorilla monia käämejä, joiden päät tulivat roottorin akselille, siis monia liuskoja ja ne vuorotellen koskettivat hiiliin. Vaihtovirtalaturissa on vain yksi kämi, jonka päät päättyvät akselille renkaaseen. Sama rengas siis koskettaa koko ajan samaan hiileen.

    • Kaarina 2

      On latauksen merkkiääni eli ihan normaalia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2161
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2002
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      387
      1663
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1631
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1082
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      895
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      889
    Aihe