Lääketiet. Dicom-kuvat

täätisen taati

Minulla on Irfan view, mutta en saa DICOM -kuvia esille. Kuvat saatu CD-levyllä lääkäriasemalta.

Onko niitä mahdollista itse katsella?

19

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eki eräs
    • ryrtyeytreyetryt

      f.e. dzerzhinsky ... Tämä on hiukka offtopic mutta mitä olen sun kommentteja kattellut, niin olet yksi niitä harvoja asia-neuvojia jotka myös jostain jotain tietää,, eli

      Itse olen hiukka rakentelija osastoa ja kysymys kuuluukiin että mitäpä
      f.e. dzerzhinskyn kone on sisuksiinsa niellyt? i2600k i2500k?? Eli mitäpä alan ukkelilla on rautaa alla jos näin asian muotoilee..

      • Halpis Compaq Intelin tuplaydin prosulla. On ihan riittävä kun en harrasta tietokonepelejä, sellaiseen tämä rauta ei taivu.

        En ole mikään tietotekniikan ammattilainen vaan ihan tavallinen kotitietokoneen käyttäjä mutta olen roplaillut tietokoneita melko kauan omaksi ilokseni.


      • uliuliuli.

        ei se aina tiedä ja usein se trollailee. dzerzhinsky oli oman aikansa piraatti ja kova kommaroimaan.


      • uliuliuli.
        f.e.dzerzhinsky kirjoitti:

        Halpis Compaq Intelin tuplaydin prosulla. On ihan riittävä kun en harrasta tietokonepelejä, sellaiseen tämä rauta ei taivu.

        En ole mikään tietotekniikan ammattilainen vaan ihan tavallinen kotitietokoneen käyttäjä mutta olen roplaillut tietokoneita melko kauan omaksi ilokseni.

        ollaan samiksii. mulla on kans halpis intel comkakkoja kaksi. hienosti toimii. m-kar auttoi valinnassa. kiitos m-kar. hieno mies, m-kar!


      • very special

        Niin, tässä nimenomaisessa kysymyksessä pystyy kyllä selvittämään asian itsekin kun vain osaa käyttää googlea ja hallitsee jonkinmoisen englannin kielen taidon.

        Kiitos.


    • ryrtyeytreyetryt

      No ompas joku ottanut herneen nenään kun f.e.dzerzhinskyltä vaan jotain hieman kysyin. On oikein miinusmerkitkin lyöty mun kommenttiin:)

      Joo no, eli sulla ihan peruskone mutta tarpeen ja harrastuksen mukaanhan se menee..

      Jaa että itseoppinut koneroplaaja siis olet f.e ? :) Sama hommeli,, tässä pitemmän aikaa tullut tehtyä tuttavuutta näiden tietoteknisten laitteiden kanssa,, tosin rauta puolelle painottuu tämä henk.koht. innostus.. Tarkoitus olisi rauta addiktina päivittää kohta prossua,, AMD on tähän asti ollut se juttu mutta nyt oli niiiiin karvas pettymys kun uudet FX.t floppasivat että saattaapi olla takinkääntö ja i7 2600k paikallaan,, Tarpeetontahan tämä raudan hankinta on kun kyllähän ne nettisivut aukeaa vaikka vanhalla pentium 4.llä tai jollain alku athlonilla mutta harrastekärpänen kun puraisi niin...

      Koodaus hiukka kiinnostaisi myös ja battien tekokin sujuu mutta luulen että mitään helppoa tietä sen oppiseen ei ole.. Onko sulla miten kokemusta tuosta "raa-asta" bittien väännöstä f. e. ??

    • ryrtyeytreyetryt

      Ookoo,, mites toi windowsiin integroitu power shell? Onko kenties helppo siirtyä siihen jos dos puoli on jotenkin hallinnassa??

      • Matin Karvahattu

        Heh, Dos Shelliä käytin joskus duunissa ennen kuin tuli Wintoosa 3.x...Oli se karmeeta räpeltämistä siihen aikaan


      • Hik,, kuuleppa hei
        Matin Karvahattu kirjoitti:

        Heh, Dos Shelliä käytin joskus duunissa ennen kuin tuli Wintoosa 3.x...Oli se karmeeta räpeltämistä siihen aikaan

        Joo oli se rankkaa aikaa,, muistan kun Torvaldsin kanssa väännettiin koodia kuin pökälettä pöntöllä. Vuosi oli jotain nakki ja peruna. Piilaaksossa oltiin ja Torvalds heitti mulle kiljua kun kirjoitettiin huvikseen vitsinä kökköä Linux ydintä. Ja kaiken huippu on et meidän inside tsoukki päätyi levitykseen :O:O Noo aika kultaa muistot..



      • en mä osaa
        f.e.dzerzhinsky kirjoitti:

        Minulla ei ole powershell hallussa mutta löysin siihen ohjeet.
        http://technet.microsoft.com/en-us/library/ee692944.aspx

        Voisihan noita joskus ajankuluksi ihmetellä, vakio cmd.exe on riittänyt tähän asti.

        mä voisin kans ajankulukseni osata jotain, mutta tähän asti on riittänyt, että muut osaa...


      • Vino lippis
        en mä osaa kirjoitti:

        mä voisin kans ajankulukseni osata jotain, mutta tähän asti on riittänyt, että muut osaa...

        Nyt tuli kommentti, joka on totisinta totta.


    • MulliKulli

      Ohjelmointikieleksi käy vielä Borland C . Ilmaiseksi ladattavissa.

      Visual Basic Studio kelvollinen ohjelmointiin.

      • Borland C ei ole ohjelmointikieli. C sen sijaan on ja Qt on parempi kehitysympäristö tähän ja GCC parempi kääntäjä.

        Visual Basicilla ei tee yhtään mitään. Onpas kivaa käyttää aikaa tälläiseen kun Microsoft itse ajaa sitä alas. Kaikki aika ja sillä tehdyt ohjelmat on hukkaan heitettyä työtä.


      • täätisen taati
        M-Kar kirjoitti:

        Borland C ei ole ohjelmointikieli. C sen sijaan on ja Qt on parempi kehitysympäristö tähän ja GCC parempi kääntäjä.

        Visual Basicilla ei tee yhtään mitään. Onpas kivaa käyttää aikaa tälläiseen kun Microsoft itse ajaa sitä alas. Kaikki aika ja sillä tehdyt ohjelmat on hukkaan heitettyä työtä.

        Kiitos Microdicom-ohjelmasta. Millainen on Nero-ohjelma? Eikö Windows itse osaa polttaa CD:tä ilman jotain neroa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      113
      6975
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      107
      4727
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      54
      3966
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      13
      3344
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      685
      2035
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      234
      1417
    7. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      66
      1338
    8. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      55
      1283
    9. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      52
      1277
    10. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      972
    Aihe