Mielenterveyshäiriö vaikeuttaa ystävien saantia

Ihmettelen kovasti sitä, miten vaikeaa on saada oikeita ystäviä "terveistä" ihmisistä, jos on ongelmia psyykkeen kanssa. Olin ystävystymässä toisen ihmisen kanssa ja kerroin sitten että on masennusta ja epävakaa persoonallisuushäiriö, niin sen jälkeen ei kuulu mitään. Miksei terveet ymmärrä sitä, että kyseinen sairaus ei tartu emmekä ole vaarallisia??? Minä en ainakaan ole vaarallinen. Olen 30v eikä koskaan ole ollut kunnon ystävää, paitsi avopuolisoni, jolla on myös ongelmia.
4426
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kyllä terveidenkin on vaikea saada ystäviä - siis niitä todellisia. Ei tarvi olla mitään tekemistä mielenterveyen kanssa.

Äänestä

Älä kerro sairauksista,ei se niille kuulu.Usein epävakaalla lähtee ihmissuhteet kahtasataa ja sitten rysähtää.Älä kerro ja odottele sopivaa aikaa.Onnea!

Äänestä

Ihan totta tuo, että ystävien saanti voi olla vaikeaa, jos on mielenterveysongelmia. Itselleni tosin vaikeampaa on ollut luotujen ystävyyssuhteiden ylläpitäminen. Parhaat (ja ainoat) ystävät olenkin saanut toisten mt-ongelmaisten keskuudesta ja erilaisilta netin vertaistukisivustoilta.

Oulusta olen muuten minäkin, ikää 23 vuotta ja vaivoina toistuva masennus ja pakko-oireinen häiriö (lisäksi piirteitä epävakaasta persoonallisuudesta).

Jaksamista toivotellen
Mineka

Äänestä

Olen joutunut toteamaan aivan saman. Olen sairastanaut vakavaa masennusta , mutta se on ollut poissa jo kolme vuotta. Olen luonteeltanai herkkä ja pohdiskelava. Minulla diagnosoitiinkin aikoinaan persoonallisuushäiriö. Nyt kun ikää on tullut hieman lisää olen psyykkeltäni hieman tasoittunut. Masennuksen kanssa ei ole ongelmaa, mutta persoonallisuudessani on epävakautta edelleen ja tulee todennäköisesti aina hieman olemaan.
Olen ottanut sen linjan, että en ole lähtenyt asioita salamaan. Hieman kaunistelllut kyllä olen. Ikäväksekseni olen saanut huomata, että etenkin konflikteissa/riitatilanteissa jotkut käyttävät ikävällä tavalla "sairauttani" lyömä-aseena. Luottamuksen rakentaminen on muutenkin minulle erittäin vaikeaa ja toisen syyllistävä shntautuminen ei yhtään edesauta sitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Janette Oulusta kirjoitti:

Ihmettelen kovasti sitä, miten vaikeaa on saada oikeita ystäviä "terveistä" ihmisistä, jos on ongelmia psyykkeen kanssa. Olin ystävystymässä toisen ihmisen kanssa ja kerroin sitten että on masennusta ja epävakaa persoonallisuushäiriö, niin sen jälkeen ei kuulu mitään. Miksei terveet ymmärrä sitä, että kyseinen sairaus ei tartu emmekä ole vaarallisia??? Minä en ainakaan ole vaarallinen. Olen 30v eikä koskaan ole ollut kunnon ystävää, paitsi avopuolisoni, jolla on myös ongelmia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu