Kännykkä etsii koko ajan automaattisesti WLAN-verkkoja, ja yhdistää kotiverkkoomme. Eikö tämä kuluta akkua ihan turhaan? Onko olemassa asetusta, jotta voisi itse päättää milloin yhdistetään verkkoon? Itse en kyseistä asetusta löytänyt.
WLAN-ongelma Nokia 500
20
560
Vastaukset
- vapunen
Wlan haun saa pois päältä täältä: Valikko->Asetukset->Yhteydet->Langaton lähiverkko->Valinnat->Asetukset->Näytä wlan-käytettäv ( Ei käytössä)
- munakas
kiitos varpunen
- pukkij
Jep, asetuksista poistat sen wlanin käytöstä. Ja tee oikopolku, että pääset nopeasti avaamaan WLANin tarttaessa.
Minusta kaikki tuollaiset pitää ehdottomasti sammuttaa käytön jälkeen. Esim. bluetooth. - vapunen
Esimerkiksi voit laittaa aloitusnäytölle wlan haku widgetin. Sen avulla voit nopeasti etsiä verkkoja ja yhdistää/katkaista yhteyden. Wlan haku widgetin laitto onnistuu kun painat aloitusnäytöstä Valinnat->Muokkaa aloitusnäyttöä->( Valitse se alua näytöstä, johon haluat widgetin->Etsi tämän jälkeen luettelosta WLAN-toiminto.
- kalle
Kiitos neuvoista! Laitoin sen wlan-haku -widgetin ja nyt on tosi kätevä käyttää!
- kalle
kalle kirjoitti:
Kiitos neuvoista! Laitoin sen wlan-haku -widgetin ja nyt on tosi kätevä käyttää!
Ei näköjään auttanutkaan se asetuksen muuttaminen. Aina kun lukitsen näytön, ja avaan sen uudelleen, wlan-yhteys on taas muodostettu, vaikka olin valinnut ”wlan haku ei käytössä”. Missä vika?
- 5230,. (500)
juuri noin mullakin 500 joka aloitusnäytössä wlan haku widget josta on kätevä katkaista wlan haku pois käytöstä ja etsiä se taas,todella kätevää
- AASikk
mulla ei löydä meidän wlania muut puhelimet löytää onko se jostai asetuksista kiinni vai mistä ?
- Whaaat.
Eikö tässäkään mallissa enää saa ohjekirjaa mukana?
- vapunen
Varmaankin ympäristö syistä Nokia ei laita enää kovin kattavaa paperiohjetta mukaan, vaan ohje löytyy nykyään netistä Nokian sivuilta: http://www.nokia.com/fi-fi/tuki/tuote/500/kaytto-opas/
- Pyyhis
Wlan haku johtuu siitä, että joku vidget tai ohjelma (esim. sähköposti) taustalla käyttää verkkoa. Jos olet vaikka kotonasi ja laiteeseen on annettu salasana kotiverkkoosi, niin se ottaa ensisijaisesti yhteyden siihen. Huomasin tämän omassa puhelimessani (E7) kun ihmettelin samaa asiaa. Wlan meni päälle väkisin aina kun katkaisin yhteyden. Syy oli tässä tapauksessa sähköpostiohjelma, joka haki viestejä. Jos yhteyden katkaisee, niin se menee päälle niin kauan uudelleen kun postiohjelma saa hommansa hoidettua. Laita myös aloitusnäytön valinnat- napin takaa "widgetit offline -tilaan". Jos joku vidgetti, esim Yle-uutiset on online, se päivittää netistä jatkuvasti uudet uutiset.
- nokia500
mikään edellämainituista keinoista ei ole auttanut ja painin saman ongelman kanssa. Myöskään laitepäivityksistä ei ole ollut apua. Ihmettelen mitä keinoja vielä on jäljellä. Onko kenelläkään neuvoja?
- 5230,. (500)
tuo "ongelma" saattaa johtua sähköpostista,vaikka se ei ole aktiivinen yhteys se pitää tota wlania päällä..
eli mikäli sulla on sp postilaatikko avaa valikosta sähköposti>asetukset>napauta laatikkoa>automaattinen haku>haku päivät...mikäli et käytä hakua poista napauttamalla kaikki päivät käytöstä niin tilalle tulee "ei mitään" ..uudessa puhelimessa on kaikki hakupäivät käytössä asennossa...samoin Hakutiheys...on asennossa "Mahdollisimman pian"..juuri tämä "mahdollisimman pian" kytkee/pitää wlania päällä,poista se asetus joksu muuks ajaks jollet tartte kokajan sp hakua
voit myös varmistaa mikä sovellus sitä yhteyttä pitää päällä jos sulla esim.ei ole sp laatikkoa puhelimessa
asetukset>yhteydet>yhteyden hallinta....mikäli yhteys on päällä napauta yhteys auki niin aivan alhaalta näet mikä sovellus sitä yhteyttä käyttää - Widgetit offlainiin
Hei,5230,. (500),keeroppa miten ne vidgetit saa offlain tilaan noksu 500?
Nyt pätkäs muisti,oon ne joskus siihen saanut mutta nyt,totaalinen muistinmenetys tuossa kohtaa. - 5230,. (500)
Bellessä niitä ei saa erikseen pois
annassa muistaakseni valikko>valinnat>widgetit offline tilaan - Widgetit offlainiin
Joo,niin se näkyy olevan,ei niitä tässä Bellessä nyt näköjään saa,Annassa sai,oli juurikin tuo valikko mistä ne sai ois päältä.
- nokia500
kiitos paljon 5230 - nyt tuntuu toimivan kun fiksasin tuon sähköpostiasetuksen. Ihmettelen miten käyttäjältä voidaan olettaa tällaisen jutun hoksaamista.
- 5230,. (500)
500 bellessä on Vain Yksi jatkuvasti päivittyvä widget eli Yle Areena,jos se on näytöllä myös netti on päällä aina.
muista esim. sähköposti widget päivittyy tietysti vain autom.tai manuaalisella haulla- 5230,. (500)
tarkotin siis omassa 500 bellessä tuo yle areena ainoa päivittyvä,500 belle ei tue widgettejä
- swpdwe
no minä en edes päässe wlan nettiin sisään. ensiksi etsin verkot, se löytää meidän kodin langattoman verkon, valitsen salasanan ja painan yhdistä , sen jälkeen se sanoo " yhdistetään " joku 30 seck, sitten siinä lukee päivitetään ja koko homma alkaa alusta eli pitää valita verkko uudelleen jne jne ... mikä neuvoksi !!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1121814Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101754Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1121728Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541434Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341380Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii483998Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50955Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115903Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237894Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347858