Hei kaikki!
Voinko antaa luonnosta, omalta pihalta, kanarialinnuilleni apilanlehtiä ja -kukkia?
Apilaa??
Tietämätön
2
255
Vastaukset
- Nippe
aina kesäisin apilaa seeprapeipoilleni. Kyllä tykkäsivät ja nyppivät apilaa innoissaan. Lintuni elivät tosi pitkään, eli apilasta ei ainakaan haittaa ollut.
- -M-
Voihan toki, monetkin luonnonkasvit maistuvat linnuille ja ovat usein ravinteikkaampia kuin pelkkä salaatti. Pihatähtimö eli "vesiheinä" on monen tipun herkkua, myös esim voikukkaa, lutukkaa, jauhosavikkaa ja nuoria horsmanversoja voi linnuille tarjota.
Sen verran vaan katsoo ettei ihan autotien laidalta poimi ja kannattaa myös huuhtaista lehdet ennen tarjoilua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482543
- 1801808
- 691633
- 921628
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91261- 80988
- 94975
- 71965
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes188884- 66882