Köynnösruusuko? ei kuki ja oksat piiskoja

nyt apua please!

Naapurini sanoi että uuden asuntoni aidan vieressä kasvaisi köynnösruusu. En tiedä juuri mitään ruusuista, ja kun en edes ole varma mikä ruusu on kyseessä niin... oksat siinä on TODELLA pitkiä vaalean vihreitä piiskoja isoine piikkeineen, mutta kukkia ei tullut viime kesänä yhtäkään. Paljon oli kyllä kirvoja kun läheltä katselin.. Tämän juurella kasvaa joku toinen ruusupensas, jossa melko tummat lehdet ja kirkkaan punaisia kukkia tuli oikein kiva määrä. Myös metrin päässä oleva pioni kukkii todella kauniisti. Paikkaan paistaa vain aamuaurinko vaikka lounaaseen päin onkin, kiitos naapurin jättimäisten puiden.

Eli.. pitäisikö minun leikata tätä ruusupensasta? Miten paljon? Pitääkö lannoittaa? Tukea? Haittaako jos leikkaan kesken kasvun näitä piiskoja, sillä ne ovat todella paksuja ja pitkiä, ja pihani ei ole kovin suuri....

5

3862

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tylsä kukka

      Voi olla pohjolan ruusu. Sen varret on tosi piikikkäät ja kukka valkoinen ja vaatimaton. Omani revin pois.

    • flammentanz

      Ne vaaleat piikkiset oksat ovat villiversoja, kiskaise ne pois, eivät kuki koskaan.

      Siellä juurella oleva, mikä kukkii, on se oikea köynnösruusu, oisko kenties Flammentanz, katsoppa googlella

      Pohjolan ruusu ?

      • nyt apua please

        Sain tähän puutarhurilta apua. kuulemma jos piiskoja on monta, voi jotkut sivuoksattomat poistaa, mutta köynnösruusulla on oltava yksi paksu piiska joka tuetaan, ja siitä sivuoksat kasvavat ja tuottavat niitä ruusuja. Näin sitten tein ja katsotaan miten käy..


      • nyt apua please kirjoitti:

        Sain tähän puutarhurilta apua. kuulemma jos piiskoja on monta, voi jotkut sivuoksattomat poistaa, mutta köynnösruusulla on oltava yksi paksu piiska joka tuetaan, ja siitä sivuoksat kasvavat ja tuottavat niitä ruusuja. Näin sitten tein ja katsotaan miten käy..

        Jos se köynnösruususi on valkokukkainen Pohjantähti, se kukkii edellisen kesän
        versoilla.Eli tänä kesänä kasvattaa ne piiskat ja ensi vuonna kukkia on niissä.
        Siirsin sen olko-oven pielestä etäämmälle kasvamaan, kun aina löi piiskoillaan
        päin naamaa tuulessa. Tuoksuu mukavasti.Punoin nyt keväällä ne piiskat
        kiertämään toisiaan, että olisi supummassa koko kasvi.


    • nyt apua please

      Tähän pitää sanoa että tein niinkuin puutarhuri käski, eli kiinnitin piiskat sivuttaissuunnassa aitaani, ja köynnösruusu on tuuheampana kuin koskaan ja täynnä kukkia! Piiskoista ylöspäin kasvavat oksat ovat niitä joihin ruusut ilmestyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistoliitto esittää rikkaille veronkiristyksiä, mutta kansalle ei kelpaa

      Miksi? Haluaako taviskansa lisää leikkauksia peruspalveluihin? Pääsettekö liian helposti vielä terveyskeskukseen tai ham
      Maailman menoa
      74
      1345
    2. Mikä tästä teki

      Lopulta niin vaikeaa?
      Ikävä
      122
      1158
    3. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      86
      1085
    4. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      98
      1066
    5. 60
      960
    6. Meistä puhutaan

      Meistä varmaan puhutaan ja huhutaan. Luulen niin. Ei kiva juttu. Ja ystävät on minusta huolissaan. Yritän tehdä kaikkeni
      Ikävä
      59
      892
    7. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      136
      841
    8. Uunimakkara koululaisten suosikki

      https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000012228523.html on tärkeää että oppilaat syövät hyvin, muuten ei jaksa p
      Maailman menoa
      288
      755
    9. Noniin myönnetään

      Rakastan aivan kauheasti ❤️
      Ikävä
      18
      608
    10. Ihmettelen vieläkin miten pitkäksi aikaa

      Loukkaannuit mies. Taidat olla pitkävihainen.🫤
      Ikävä
      69
      606
    Aihe