Synnytin reilu 3 kuukautta sitten, ja vajaa 2 kuukautta synnytyksestä tulivat ekat menkat. Toisia ei kuitenkaan näy, olisi pitänyt alkaa jo yli viikko sitten. Rinnat arastaa ja ovat turpeat ja jatkuvasti kyllä on alavatsa ja -selkäjomotuksia sekä päänsärkyä joka mulla aina on kun menkat alkaa, mutta silti ei menkkoja näy. Toosi runsasta valkovuotoa kylläkin on. Pari viikkoa sitten oli 2 päivän ajan ihan haalean rusehtavaa, tosi niukkaa vuotoa, mutta ei se mitään menkkavuotoa ollut. Miten muilla, onko kierto ollut synnytyksen jälkeen heti normaalipituinen? Ja niin, olen osittaisimetyksellä ja ehkäisynä kondomi kun pillerit saavat kropan ihan sekaisin..
Menkat synnytyksen jälkeen
6
397
Vastaukset
- mitensattuu
Mulla tulee menkat miten sattuu vaikka puoli vuotta jo synnytyksestä. Alkoi 2kk synnytyksen jälkeen, kahden viikon päästä toiset ja sitten menikin 2kk kolmansiin.
- mimmo81
Sama täällä. Synnytyksestä kohta 9kk ja menkat tulee miten sattuu, pari viikkoa myöhässä aina.
- ryaerty
Mulla alko menkat 5kk synnytyksen jälkeen.. Täysimetin poikaa 6kk..
Kierron pituus vaihteli noin 28-42 päivää..
Imetyksen jälkeen tasaantui sitten 30 päivään - pikku neiti
moi..
mä synnytin melkee 3 kuukautta sitten ja vieläkää ei menkkoja kuulu.. voi alkaa jo että voi alkaa sitä rengasta käyttää, inhottaa kondoomia käyttää ei tykätä ollenkaa.. eiku niitä ootellesa.. :D nii ja en imetä, korviketta syö vaan.. - reber
Mä luulin 2kk synnytyksestä että mulla oli menkat, mutta toisia ei ole kuulunut ja vauva on yli puolivuotias, joten nyt mietin että saattoikin olla vaan joku jälkivuodon jälkivuoto? 4kk osittaisimetin, sitten 2kk mentiin vaan rintamaidolla.
- kiki--
Itselläni alkoi ekat menkat 11 kuukautta synnytyksestä.Noin 2kk synnytyksen jälkeen aloin syödä minipillereitä eikä ennen sitä tullut menkkoja,ja vasta ekat sitten kun olin lopettanut pillerit,niin alkoivat samantien (3 päivää lopetuksesta) Nyt kierto ollut tasainen 27 päivää.Poika oli täysimetyksessä ekat 6kk,ja 8kk ikään asti söi yöllä pari kertaa.ja tätä "jälkivuodon jälkivuotoa" tulee monella,itselläni kesti eka vuoto n 3 viikkoa,sen jälkeen oli muutaman viikon tauko ja sit kesti taas niukkaa vuotoa ehkä vajaan viikon.jälkitarkastuksessa kun sanoin että liekkö menkat alkoi jo,niin lääkäri sanoi että tuskin oli menkat,koska ekat menkat synnytyksen jälkeen yleensä tunnistaa kyllä kun ovat niin kivuliaat ja runsaat.minulla siis tosiaan tämä jälkimmäinen vuoto oli ihan vaan vuotoa,ei muita tuntemuksia.tulipas sekava selostus :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse43693SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933599Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1283340Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713312Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202176Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251768- 311506
- 321461
- 891376
- 151323