Synnytin reilu 3 kuukautta sitten, ja vajaa 2 kuukautta synnytyksestä tulivat ekat menkat. Toisia ei kuitenkaan näy, olisi pitänyt alkaa jo yli viikko sitten. Rinnat arastaa ja ovat turpeat ja jatkuvasti kyllä on alavatsa ja -selkäjomotuksia sekä päänsärkyä joka mulla aina on kun menkat alkaa, mutta silti ei menkkoja näy. Toosi runsasta valkovuotoa kylläkin on. Pari viikkoa sitten oli 2 päivän ajan ihan haalean rusehtavaa, tosi niukkaa vuotoa, mutta ei se mitään menkkavuotoa ollut. Miten muilla, onko kierto ollut synnytyksen jälkeen heti normaalipituinen? Ja niin, olen osittaisimetyksellä ja ehkäisynä kondomi kun pillerit saavat kropan ihan sekaisin..
Menkat synnytyksen jälkeen
6
473
Vastaukset
- mitensattuu
Mulla tulee menkat miten sattuu vaikka puoli vuotta jo synnytyksestä. Alkoi 2kk synnytyksen jälkeen, kahden viikon päästä toiset ja sitten menikin 2kk kolmansiin.
- mimmo81
Sama täällä. Synnytyksestä kohta 9kk ja menkat tulee miten sattuu, pari viikkoa myöhässä aina.
- ryaerty
Mulla alko menkat 5kk synnytyksen jälkeen.. Täysimetin poikaa 6kk..
Kierron pituus vaihteli noin 28-42 päivää..
Imetyksen jälkeen tasaantui sitten 30 päivään - pikku neiti
moi..
mä synnytin melkee 3 kuukautta sitten ja vieläkää ei menkkoja kuulu.. voi alkaa jo että voi alkaa sitä rengasta käyttää, inhottaa kondoomia käyttää ei tykätä ollenkaa.. eiku niitä ootellesa.. :D nii ja en imetä, korviketta syö vaan.. - reber
Mä luulin 2kk synnytyksestä että mulla oli menkat, mutta toisia ei ole kuulunut ja vauva on yli puolivuotias, joten nyt mietin että saattoikin olla vaan joku jälkivuodon jälkivuoto? 4kk osittaisimetin, sitten 2kk mentiin vaan rintamaidolla.
- kiki--
Itselläni alkoi ekat menkat 11 kuukautta synnytyksestä.Noin 2kk synnytyksen jälkeen aloin syödä minipillereitä eikä ennen sitä tullut menkkoja,ja vasta ekat sitten kun olin lopettanut pillerit,niin alkoivat samantien (3 päivää lopetuksesta) Nyt kierto ollut tasainen 27 päivää.Poika oli täysimetyksessä ekat 6kk,ja 8kk ikään asti söi yöllä pari kertaa.ja tätä "jälkivuodon jälkivuotoa" tulee monella,itselläni kesti eka vuoto n 3 viikkoa,sen jälkeen oli muutaman viikon tauko ja sit kesti taas niukkaa vuotoa ehkä vajaan viikon.jälkitarkastuksessa kun sanoin että liekkö menkat alkoi jo,niin lääkäri sanoi että tuskin oli menkat,koska ekat menkat synnytyksen jälkeen yleensä tunnistaa kyllä kun ovat niin kivuliaat ja runsaat.minulla siis tosiaan tämä jälkimmäinen vuoto oli ihan vaan vuotoa,ei muita tuntemuksia.tulipas sekava selostus :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1121814Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101754Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1121728Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541434Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341380Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii483998Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50955Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115903Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237894Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347858