Asumusero masennuksen takia?

Khadidja

Olen nyt jo pitemmän aikaa potenut masennusta, ja aiemmasta kokemuksesta tiedän, että yksin asuminen helpottaa tilannetta.

Minulla on muutenkin haastetta asua toisen ihmisen kanssa saman katon alla, johtuen eräistä ominaisuuksistani. Mutta nyt kun on masennus päällä, tilanne on melko huono: kilahtelen pienistä, puran pahaa oloa toiseen, syytän ja haen vikoja toisesta. Kodin hoitaminenkin on hankalaa kun en tiedä missä menee puoliksi tekemisen raja. Lähinnä se olen minä joka "organisoi" kodin/laskujen ym. hoitoa, ja se on rakasta koska pitää huolehtia kaikesta yksin että asiat tulee tehtyä..

Ihan hiljattain olen alkanut vaan käskeä ja nakittaa toista, koska niin se hoituu parhaiten.

Yksin asuminen kenties helpottaisi, sekä masennukseen että kodinhoitokin tulisi hoidettua. Nyt on vaan semmonen tilanne, että olen jo naimisissa, eikä toinen osa puoli näe hyvänä asiana että asuisimme eri osoitteissa.

Mitähän ihmettä minä teen.. onneksi pääsen pian psykologille taas. Onko kellään samoja mietteitä, kokemuksia?

4

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 111231232

      Sehän nyt sinällään ei auta yhtään että muutatte erillenne. Mitäs sitten kun taas ajatellaan takaisin yhteenmuuttoa kun on helpompaa ja masennut taas, kun olette saman katon alla?

      Sinun nyt pitäisi etsiä se ongelma ja selvittää se, kun asutte saman katon alla. Olisi hyvä, jos voisit antaa vähän periksi jopa. Kun tunnet että suututtaa, niin vedät henkeä ja päätät, että tänään et suutu hänelle. Tai kun tunnet haluavasi syyttää toista, niin hengähdät ja päätät, että nyt et syytä, vaikka kuinka tekisi mieli.

    • Vanhempi ihminen

      Miksi sinä hoidat kaikki asiat? Miksi se kumppani ei tee kotitöitä?

      Älä ryhdy marttyyriksi. Jätä kotityöt tekemättä ja sillä siisti. Vai onko ongelmasi perfektionismi yms?

    • Khadidja

      Ei en todellakaan ole perfektionisti, mutta perus asiat nyt kotona tulisi hoitaa. Kyllähän toinen puoliskokin tekee, kun vain käskee. Mut nimenomaan se onkin raastavaa, kun ei oo yhtää oma-aloitteisuutta, vaan joudun huomauttaa (ts. organisoida) lähes kaikesta!

      Yhdessä asuessa onkin käynyt niin, etten hädintuskin jaksa hoitaa kotia, tai sitten se on täysin pakkopullaa. Jotenkin oletan, että kun kaksin kerran asutaan, myös se toinen osallistuisi oma-aloitteisesti kodinhoitoon. Sitten kun se ei osallistu, joudun huomautella ja kyrsiinnyn tilanteeseen täysin eikä omakaa osuus enää houkuta.Huoh..

      Sinä numeronimimerkki esisitit hyvän kysymyksen, palataanko sitten taas saman katon alle kun menee paremmin.. Empä tullu tuota miettineeksi. Mulle kävisi koko loppuiäksi ratkaisu erillään asumisesta mutta toinen ei sitä hyväksy. Joten toivotaan että masennukseen tulee pikaisesti muutosta parempaan, että jaksan taas kotonakin paremmin.

    • täällä itselläni

      aika samanlaista, sillä erotuksella, että itse en sinällään joudu "organisoimaan", mutta joudun tekemään toki oman osuuteni. Huonoina aikoina olisi niin helppoa vain jättää esim. käymättä kaupassa, jos asuisi yksin. Tai ei tarvitsisi tuntea huonoa omaatuntoa siitä, että toinen huomauttaa "miksei täällä ole imuroitu, onpa täällä likaista?". Ymmärrän, että miehelläni on hyvä syy olettaa mun tekevän suuremman osan pakollisista kotitöistä, olenhan minä opiskelija ja enimmäkseen kotona, mieheni on päivät töissä.

      Toisaalta, on se hyväkin, että miehen takia on "pakko" pysyä tässäkin maailmassa kiinni, sitä nousee ylös jossain vaiheessa päivää, vaikka se toisinaan tuntuu täysin mahdottomalta. Yksin voisi rauhassa upota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1789
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1749
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1691
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1432
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1378
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      483
      985
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      951
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      901
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      298
      892
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      838
    Aihe