Olen 16 - vuotias tyttö, ja ihastunut parhaan kaverini veljeen joka on vain pari vuotta vanhempi. Kerroin jo tunteistani, mutta hän sanoi että ei voi olla kanssani, koska saattaisin joutua pahoihin hankaluuksiin, jopa vaaraan. Oon nyt kokoajan miettinyt, että mitäköhän ihastukseni tarkoitti, ja mitä pitäisi seuraavaksi tehdä?
Ihastuminen
Ihastuneena
4307
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itelläni on ainaki 3 kaveria, jotka seurustelee yli 3vuotta vanhemman pojan kaa, eli en usko että siinä iässä on kyse. ehdotan et älä tyrkytä itteäs sille liikaa, se ainaki karkottaa, mut älä kuitenkaa luovuta, vaa näytä samalla et oot kiinnostunu.. voihan se olla ettei sitä kiinnosta alkaa seurusteleen, tai sillä on jo joku. tai sit ei vaan pidä sinusta. Ja se mitäse tarkotti, voi olla et se sun kaveri ei hyväksyis sitä. veikkaisin tuota, oon kuullu vastaavista tilanteista, ja syynä on ollut yleensä se.
Koska olet täyttänyt 16, olet virallisesti suojarajan yläpuolella, joten mistään pedofiliajutuista ei voi olla kyse. Voisiko olla, ettei mahdollisesti halua pilata sinun ja parhaan kaverisi välejä? Tai sitten hän on varattu.
En usko että hän on varattu, olen vaivihkaa kysynyt asiaa ystävältäni ja hän ei ole ainakan huomannut mitään, tosin voihan olla että hän ei tiedä sitä?
Eivät sisaruksetkaan kaikkea toisilleen kerro, varsinkaan vähemmän vakavista (tai kehittelyasteella olevista) jutuista. Enpä osaa muuta sanoa kun että hän oli joko tosissaan 'vaarasta' tai sitten vain keksi tuollaisen syyn päästäkseen sinusta eroon. Voi myös olla, että hänen kaveriporukkansa suhtautuu kielteisesti nuorempien deittailuun.
Sinun tilanteessasi ei ole paljon muita vaihtoehtoja kuin kysyä mitä hän vaaralla tarkoitti tai sitten unohtaa koko poika. Kiinnostuksen avoin näyttäminen on oikeastaan turhaa, koska olet ihastuksesi jo ääneen tunnustanut. Perässä läähättäminen saa vain kiusaantuneeksi, jos poika on vakavasti painottanut, ettei voi/halua olla kanssasi.